Ziyaretçilerinizi Blogunuza Nasıl Bağlarsınız?

Şüphesiz trafik herkesin istedği şey, bilhassa ziyaretçilerin bağlılığı en az gelen trafik kadar kritik öneme sahip. Neticede blogunuzun varlık sebebi trafik çekmek. Blogunuzu canlı tutan aldığınız trafiktir. Trafiğiniz arttıkça sizinde motivasyonunuz artar, gelen trafiğin talepleri ise sizi yeni içerik ve paylaşım üretimine iter.  Sesinizi ne kadar çok kişiye duyurabiliyorsanız, yaptığınız iş ve sunduğunuz içeriğin değeri bir o kadar artar.

Peki ama; Blogunuza gelen ziyaretçileri nasıl daimi, sadık ve blogunuza bağlı hale getirebilirsiniz?

Ziyaretçilerinizi blogunuza bağlı hale getirmek

Her blogcunun hedefi trafik ve bu trafiği daimi ve bağlı hale getirmektir. Tüm çabalar ve çalışmalar bu amaç doğrultusunda yapılmaktadır. Ziyaretçilerinizi blogunuza bağlı hale gelip gelmemelerini belirleyecek olan çok hayati bazı kriterler mevcuttur, bu kriterleri hangi ölçüde yerine getirip getiremediğiniz doğrudan sonuca etki etmektedir, şimdi gelin ziyaretçilerinizi blogunuza naısl bağlı hale getirebileceğinize bir göz atalım.

Güven Duyulmak

İnsanların size güven duyması, blogunuzu tekrar ziyaret etmelerinde büyük önem taşır, zira ilk kez blogunuzu ziyaret eden bir kişi siz ve blogunuz hakkında bir malumatı olmadan gelmiş olabilir. İlk ziyaretinden sonra ziyaretçinizin üzerinde bıraktığınız intiba ve etki, onun tekrar size geri dönüp dönmeyeceğini belirler. Bu aşamada “güven” unsuru büyük önem taşımaktadır. Güven inşa edebilmeniz için özen göstermeniz gereken hususlar nelerdir?

# Tasarımınız: Blogunuz da teknik aksaklıkların bulunmaması, tüm link ve sayfaların doğru düzgün çalışması, abartılı reklam ve açılır pencerelerden kaçınmak.

# Hakkımızda Sayfası: Her blogun mutlaklaka sahip olması gereken sayfalardır. İnsanlar okudukları yada izledikleri içeriklerin hangi ellerden çıktığını bilmek isterler.

# İletişim: Güven talep ediyorsanız; birinci koşul erişilebilir olmaktır.

# Doğru bilgi ve dürüst yorumlama: Sunduğunuz içeriklerin düzgün bir lisan ile imla hatasız aktarılması ve yaptığınız inceleme ve yorumlarda dürüst olmanız en önemli unsurlardan bir tanesidir.

Güncel ve Özgün Olmak

Blogunuzu ziyaret eden kişinin sizin ziyaretçinize dönüşebilmesi için en önemli şartlardan bir taneside güncel olmaktır. Blogunuzu tekrar ziyaret etmeleri için onlara yenilik vaad etmelisiniz. Örneğin bir kimse blogunuzu ziyaret etti, içeriklerinizi sevdi ve yer imlerine blogunuzu eklediğini düşünelim; eğer 3 gün sonra tekrar geldiğinde blogunuz hala olduğu yerdeyse, bir kez daha ziyaret etme olasılığı ciddi ölçüde azalacaktır. İçeriğinizin özgün olması ise sadece SEO açısından değil, ziyaretçi bağlılığı açısından da hayati önem taşımaktadır.

Sosyal Medya’yı Kullanmak

Siz herşeyi düzgün yapsanızda insanların hatırlatılmaya ihtiyaçları olabilir. Sosyal medya üzerinden ziyaretçileriniz ile organik bir bağ oluşturmak son derece faydalıdır ve dönem dönem yapacağınız anons ve hatırlatmalar ile onları tekrardan blogunuza davet edersiniz. Blogunuzu ziyaret eden insanlara mutlaka sosyal medya hesaplarınızı tanıtın, gösterin ve dahi takip etmelerini talep edin. Sosyal medya hakkında ki diğer incelemeler..

Blogunuz ile İlgili Forumlarda Etkin Olun

Blogunuzun niche’si ne olursa olsun mutlaka aynı niche’de yer alan etkin forumlarda faal olmaya özen gösterin. Forumlar da hergün tonlarca sorular sorulup cevaplar aranmaktadır. Sizin içeriğinize hitap eden bir sorun gördüğünüz zaman bunu fırsata dönüştürün ve blogunuza davet çıkartın. Bu konuda hakkında daha detaylı inceleme için çözüm üretin konulu incelememize göz atabilirsiniz.

Misafir Blogculuk ve Blog Yorumları

Sizin ki ile benzer kategorilerde yer alan diğer bloglarda içeriğinizin yayınlanmasını rica edebilirsiniz, böylece hem organik trafik kazanmış olur, hemde benzer konulara ilgi duyan insanlar için blogunuz adına önemli bir referans kazanmış olursunuz. Hem kendi blogunuz hemde diğer bloglarda katılacağınız yorum faaliyetleride size organik trafik temin edebilir. Kalıcı bağlantılar ile organik trafik elde ederken bırakacağınız iz ile bir çok insanın tekrar tekrar blogunuzu ziyaret etmesine olanak tanırsınız.

Diğer Blogcular ile İlişkiler Kurmak

Diğer blogcular ile güçlü ilişkiler kurmanın fayda ve avantajlarını saymak ile bitiremeyiz. Gerek diğer blogcuların sizin blogunuzu ziyaret etmesi, gerekse onların tavsiye edeceği insanların sizin blogunuzu referans olarak görmelerini sağlayacaktır. Sizin hakim ve uzmanı olduğunuz bir konuda diğer blogcuların referans yolu ile size ziyaretçi göndermeleri hem sizin için eşsiz bir organik trafik avantajıdır, hemde diğer blogcular ile olan münasebetlerinizi geliştirmek için bir fırsattır. Diğer blogcular ile nasıl iletişim kurulur konulu incelememiz..

Önceki İçerik Pazarlama Nedir?
Sonraki Tasarımda Renklerin Verdiği Duygular

Yazar

Tufan Kürşat
Tufan Kürşat 83 Gönderi

Yazar Tufan Kürşat 1978 Lefkoşa doğumlu, 1997 yılından beridir web çalışmaları yapıyor ve sayısız projenin içinde yer aldı. Şu an ise web executive rolünde çalışmalarına devam etmektedir.

Beğenebileceğiniz diğer gönderiler

Bloglama 0 Yorum

Blog nedir, Blogculuk nedir?

Blogculuğun tarihine bu yazımızda değindik. Bu konumuzda ise blog nedir ve blogcu nedir ya da blogcu kimdir? kavramlarını tanımlayacağız. Blog; en kısa tanımı ile içerisinde okuyucusuna katacak birşeyleri olduğuna inandığımız

Bloglama 0 Yorum

Kurumlar İçin Blog Sahibi Olmanın Faydaları

Bir çok kurum ve firmanın artık web siteleri bünyesinde veya harici olarak blog barındırmaya ve güncellemeye başladığını farketmişsinizdir. En küçük ölçekli işletmeden tutunda, en bilinirliği yüksek marka olmuş firmalara kadar

Bloglama 2 Yorum

Blog Başlıkları Nasıl Olmalı?

Blog yazarlığı, birçok kişinin hobi olarak uğraştığı bir uğraştır. Kişisel bloglar ücretsiz olarak açılabildiği gibi, belirli bir ücret karşılığında da blog açmak mümkündür. Blog tasarımı kadar blog başlıkları da yazıların

10 Yorum

 1. Ahmet
  Ocak 17, 22:29 Yanıtla
  Kısaca blog sahibi olan kişilerin hedeflerine değinmişsiniz. Her blog sahibinin yapması gereken güven duygusunu oluşturmaktır. Sonrasında zaten ziyaretçi akın akın geliyor.
 2. Sabit
  Ocak 18, 10:52 Yanıtla
  Cok aciklayici bir makale olmus ellerinize saglik bu yazdiklarinizin cogunu uyguluyorum bakalim ileride bize neler kazandiracak.
 3. Mustafa
  Ocak 18, 13:13 Yanıtla
  Bu konu gerçekten çok önemli. Özellikle ülkemizde 7'sinden 70'ine herkesin blog açtığını düşünürsek, bu tür bilgiler herkes için faydalı olacaktır.
 4. emir
  Ocak 18, 16:25 Yanıtla
  Yararlı bilgiler için tesekkurler hocam. Sitemize gelen ziyaretçileri sitede tutabilmek için guzel taktikler, uygulayalım bakalım.
 5. Emre
  Ocak 18, 19:00 Yanıtla
  Güncel içerik ve sosyal medya kullanımı şuanda çok önemli bence o yüzden makele içindeki diğer taktiklerde işe yarar zaten bir süre böyle devam ettikten sonra belli bir kitle gelmeye başlıyor.
 6. Sertap
  Ocak 18, 22:23 Yanıtla
  Guncel ve ozgun olundugu taktirde gerisi gelecektir diye dusunuyorum guzel makale
 7. erkan
  Ocak 19, 22:15 Yanıtla
  blog sitesi olanlar için gerçekten guzel ipuçları mevcut. İyi analiz edip degerlendirilmeli
 8. Yorumhane
  Ocak 21, 22:58 Yanıtla
  Okuyucu veya ziyaretçileri bloga bağlama tekniklerine gerek var mıdır? yoktur.Kabul edelim ki insanlar interneti kullan at mantığında kullanıyor.İtirazı olan var mı? yok, o siteyi aklına yazıp tekrar ziyaret eden ziyaretçi sayısı oldukça az.Blog yazarlarının yapması gereken,samimi olmak ve bildiği konularda yazmasıdır.Başka yolu yok
 9. derya
  Şubat 29, 15:54 Yanıtla
  Açıklayıcı bilgiler için teşekkürler. Kendini geliştirmeye çalışan 8 aylık bir blog yazarı olarak bana faydas ı oldu. Diğer yazıları da inceleyeceğim. Sevgiler.
 10. enis
  Kasım 01, 14:38 Yanıtla
  Ben bloğu kendim için yaptım kimse gelmese de olur. İş yok güç yok tek amacım vakit öldürmekti ki epeyce öldürdüm. neyse öyle işte, günlerimi burada öldürüp ömrü doldurmaya çalışıyorum. bitse de gitsek http://enisbaydemir.blogspot.com.tr/

Yanıtla!