WordPress mi? Blogger mı?

Blogculuk serüvenini çıkacağınız zaman ilk akla gelen soruların başında bu soru yer alıyor. Elbette bu konuyu bilen bilmeyen birçok kişi cevapladığı için de meydana bir çok yanlış kanı çıkmaktadır. Bu nedenle bu konu hangi blog sistemini seçmeliyim diye düşünmek isteyenler için kesinlikle büyük bir kaynak olacaktır. Öncelikle blog sistemi seçerken size sunacaklarından ziyade beklentilerinizi hesaplamanız gerekmektedir.

Wordpress mi Blogger mi

Nitekim eğer sadece kişisel bir blog istiyorsanız kesinlikle sizin tercih edeceğiniz altyapı Blogger olmalıdır. Çünkü hem maliyetsiz hem de bir o kadar uğraşsız. Ancak bunu çoğu kaynak amatör blogculuk olarak değerlendirmeye çalışmış. Bu kanı tamamıyla yanlıştır. Blogger ile meydana gelen bloglar amatör olacak diye bir kaide yok.

Neden Blogger kullanmalıyım?

Blogger’ın sağladığı en büyük özellik kalıcılık özelliğidir. Yani eğer bir Blogger bloga sahip olacaksanız bunun anlamı o blogun senelerce sizinle birlikte yaşayacağı anlamına gelmektedir. Profesyonel bir görüntü Blogger ile sağlanamaz ya da Blogger SEO açısından incelendiğinde WordPress’in gerisinde kalır kısmı tamamen bir muammadır. Belirli konularda araştırma yaptığınızda muhakkak ilk sayfalarda iddialı arama sonuçlarında bile blogspot siteleri görebilirsiniz.

Blogspot siteler demek ki SEO yönünden o kadar da silik değiller? Evet, şu aşamada karşınıza bir sıkıntı çıkabilir. Eğer biraz canlı sektörler üzerine blog yazmak istiyorsanız, örneğin Teknoloji gibi o halde blogger pek cazip olamayabilir. Çünkü neticede barındırma hizmeti ile almıyorsunuz ve yapabilecekleriniz kısmen sınırlı görünüyor. Ancak bu bloglamak için herhangi büyük bir sıkıntı yaratmaması lazım. Ayrıca herkes bir webmaster değil. Emin olun ki, biri Apple iPhone 5 özellikleri yazıp Google’da arama gerçekleştiriyorsa onun asıl amacı istediği bilgiye ulaşmaktan geçiyordur. Yani bu site blogger mı yoksa wordpress mi diye düşünmez. Bunu aklınızdan çıkartmayın lütfen.

Neden WordPress kullanmalıyım?

WordPress ile kendi barındırma servisiniz üzerinden yayın sağlarsınız bu da hafife alınacak bir nokta değil. Çünkü bunun anlamı sınırsız bir dünya demektir. WordPress ile istediğiniz birçok şeyi yapabilirsiniz ve bunun yanı sıra PHP yazılım dilinin nimetlerinden sonuna kadar faydalanabilirsiniz.

Blogger’a en çok fark attığı nokta da belki de etiket kısmıdır. Bildiğiniz gibi blogger’da bir etiket sistemi mevcut değil. Ancak bunun değeri artık o kadar da büyük değil. Yeni SEO güncellemeleri ile birlikte artık etiketlerin değeri de azalmaya başladı. Ancak elbette sınırsız bir dünya. Özellikle teknoloji, Film sitesi gibi örnekler meydana getirmek istiyorsanız kesinlikle daha fonksiyonel olduğunu iddia edebiliriz. Ancak SEO açısından Blogger üstündür ya da WordPress üstündür diyemeyiz.

WordPress ve Blogger ile nasıl blog oluşturulur sorusuna cevap için, Bloglama’ya giriş yazımızı inceleyiniz..

Önceki Blogcular neden yorum yapmalı?
Sonraki Bloglamanın 4 Kuralı

Yazar

Tufan Kürşat
Tufan Kürşat 83 Gönderi

Yazar Tufan Kürşat 1978 Lefkoşa doğumlu, 1997 yılından beridir web çalışmaları yapıyor ve sayısız projenin içinde yer aldı. Şu an ise web executive rolünde çalışmalarına devam etmektedir.

Beğenebileceğiniz diğer gönderiler

Bloglama 2 Yorum

Blog Başlıkları Nasıl Olmalı?

Blog yazarlığı, birçok kişinin hobi olarak uğraştığı bir uğraştır. Kişisel bloglar ücretsiz olarak açılabildiği gibi, belirli bir ücret karşılığında da blog açmak mümkündür. Blog tasarımı kadar blog başlıkları da yazıların

Bloglama 7 Yorum

Popüler Blog Oluşturmanın 20 Püf Noktası

Yeni bir blog oluşturmak eskisinden daha kolay, fakat bir çok kişi erken pes edip, bloglarını ilgisiz bırakıyorlar. Popüler bir blog oluşturmak için en önemli 20 püf noktayı paylaşıyoruz. Bu püf

Bloglama 4 Yorum

Blogcuların Sıklıkla Sordukları Sorular Nelerdir?

Google üzerinden para kazanma ve yeni hobiler edinmenin en yaygın olanı, blog açmadır. Yen blog açanlar ve blog açmayı planlayan kişiler, emeğine geri dönüş almak için neler yapmaları gerektiğini merak

3 Yorum

 1. Ahmet
  Ocak 02, 23:27 Yanıtla
  Ben gerçekten maddi olarak imkanınız yoksa blogger'i öneririm zira wp'den alta kalır yanı yok. Tek eksiği barınma ancak amacınız bloglamaksa barınmaya pekte gerek yok google altyapısında olduğunuz için güvende olacaksınız.
 2. Samet
  Ocak 27, 12:06 Yanıtla
  Bu sorunun cevabı elbette ki wordpress olmalı. Yukarıda yorum yapan arkadaş maddi imkanınız yoksa blogger onerırım demiş ancak wordpress almak ıcın herhangı bır maddı ımkana gerek yok bana göre. Yani he illa ben domaıne de para vermıyım hostıng e de para vermıyım dıyorsanız bence bu işe hiç başlamamanız yararınıza olacaktır. 1 adet domain le 1 adet hostingi günümüzde 30 liraya rahatlıkla alabilmekteyiz ve wordpress sistemide ücretsiz bir yazılım olarak sunuldugundan , ortalıkta her türlü ücretsiz temada olduguna göre bence çok da fazla dert etmemek gerekir maddiyatı diye düşünüyorum. Ayrıca açıklayıcı makalenız ıcın de tesekkur ederim. Benim tercihim kesinlikle wp olurdu.
 3. Ayşe
  Ocak 28, 17:42 Yanıtla
  wordpress ile çok daha kaliteli tasarımlara sahip içerik açısından da oldukça zengin siteler rahatlıkla oluşturulabiliyor. bizim tercihimiz kesinlikle wordpress lisanslı temaları oldukça hoş

Yanıtla!