Web Dünyasında Başarı İçin Sihirli Sözcük: İletişim!

İletişim kelimesinin ne kadar güçlü bir sözcük olduğunun farkındamısınız?

Web sektörü her geçen gün büyüyen ve derinleşen bir sektör. En micro niche‘yi seçip bu alanda çalışma yapsanız bile sizinle aynı spesifik niche’de uğraş veren bir sürü blog ve siteye rastlayabilirsiniz.  Herkes tam veya eksik bilinçli iletişimin önemini az veya çok bilmesine rağmen bu konuda mesai harcayıp, buna yatırım yapan çok az kişi ve kurum vardır. Aslında ciddi anlamda başarı yakalamış ve kendi sektöründe zirveye tırmanmış olanlara bakarsanız, iletişim ve ağ kurmaya büyük yatırım ve emek harcadğını görebilirsiniz.

İletişimin önemi

İletişim, Destek ve Ağ Geliştirme = Başarı!

Yabancı blogları inceleyecek olursanız bilhassa blogcuların birbirlerine ne kadar destek ve önem verdiğini görürsünüz. Bizim ülkemizde ise aynı sektörün içinde uğraşanlar bile birbirlerine en küçük bir katkısı yada faydası geçmesinden tedirginlik duyarlar. “Adam benim sektörümde yahu ne diye hit kazandırayım, para kazandırayım, önüme geçmesin” gibi kısır bir mantık ile hareket etmekteyiz. Halbuki ağ kurmanın, birbirine yardımcı olup destek olmanın o sektörü ve dahi niche’i yükseltip, rekabeti artırıp herkesin kazanç ivmesinin yukarı taşınacağını düşünmeyiz.

Bir forum yada bloga girdiğimizde yorum yazarken bile çoğunlukla amacımız “bir link bırakayım bari” mantığından öteye gitmez. Esasen web sektörü ile uğraşanların %100 menfaat odaklı ve vizyonsuz hareket etmesi Türkçe webi çok gerilerde bırakmıştır.

Birde Böyle Düşünün!

Diyelim ki; sağlık konulu bir blogunuz var ve bu konuda makaleler yayınlıyor paylaşımlarda bulunuyorsunuz. Şöyle bir baksanız sizinle aynı niche’de yayın yapan yüzlerce blog bulmanız mümkündür. Kafanıza göre bu blogları belirli periyodlar ile ziyaret edip içeriklerini takip edip okusanız, yorum yapsanız ve dahi gerektiğinde eposta gönderip o blogun yetkilisi ile iletişime geçip blogu hakkındaki düşüncelerinizi belirtip “elinizden gelen birşey varsa” yardımcı olabileceğinizi teklif etseniz ne olur? bunu özetle ve madde madde bir inceleyelim.

# Okuyacağınız içerikler sayesinde sizinde bilgi dağarcığınızı geliştirirsiniz. Bu sayede daha derin bilgi havuzuna ve daha geniş bir perspektife sahip olup çok daha etkili makaleler yazarsınız.

# Bırakacağınız yorumdan mütevellit, içeriği okuyan diğer ziyaretçilerin ve blogcuların ilgisini çekersiniz (size ziyaret olarak geri döner)

# Blog yetkilisi veya webmaster ile kuracağınız diyalog sayesinde sizinle aynı niche’de bulunan bir blog yetkilisi ile dostluk kurmuş olursunuz (bugün ona yarın size döner,insan insana muhtaçtır )

# Yaptığınız ziyaret neticesinde hem ziyaret ettiğiniz blogun alexa başta olmak üzere bir çok değerine olumlu katkı yapmış olursunuz ve blogda varsa adsense başta olmak üzere gösterilen reklamlardan dolayı ekonomik katkı sağlamış olursunuz.

# Mirror etkisi = Genellikle ziyaretler tek taraflı kalmaz, kuracağınız bağ ve bırakcağınız etki sayesinde benzerleri sizin blogunuz için geçerli olur.

# Kendi niche’niz de ki 1 veya birden fazla kişiye daha kendinizi tanıtmış olur popülaritenizi artırırsınız.

Win + Win ( Kazanç + Kazanç ) Döngüsü

Siz kazandırdığınız sürece sizde kazanırsınız. Diyalog kurmak, portföyünüzü geliştirmek ve sizinle aynı mecrada uğraşan insanlara destek olmak %100 size yansır. İletişim kurarak hem başkalarına yardım edin ve gelişmesine olanak sağlayın, hemde kendinizi geliştirin. Ülkemizde malesef networking ( ağ geliştirmek ) son derece zayıf ve sakat bir durumda. Bunu olumlu yönde değiştirip geliştirmek ise bizlerin ellerinde.

 

Önceki Adblocker! Lütfen Okuyun
Sonraki İçerik Pazarlama Nedir?

Yazar

Tufan Kürşat
Tufan Kürşat 83 Gönderi

Yazar Tufan Kürşat 1978 Lefkoşa doğumlu, 1997 yılından beridir web çalışmaları yapıyor ve sayısız projenin içinde yer aldı. Şu an ise web executive rolünde çalışmalarına devam etmektedir.

Beğenebileceğiniz diğer gönderiler

Bloglama 0 Yorum

Bloglamanın ve Blogculuğun Tarihi

Bugün bir çok insan blogluyor. Eğer ki bu blogda yer alan bu yazıyı okuyorsanız büyük ihtimalle sizde bu bloglayanların arasında yer alıyorsunuz demektir. Peki, blog ya da bloglama terimi ilk

Bloglama 10 Yorum

Ziyaretçilerinizi Blogunuza Nasıl Bağlarsınız?

Şüphesiz trafik herkesin istedği şey, bilhassa ziyaretçilerin bağlılığı en az gelen trafik kadar kritik öneme sahip. Neticede blogunuzun varlık sebebi trafik çekmek. Blogunuzu canlı tutan aldığınız trafiktir. Trafiğiniz arttıkça sizinde

Bloglama 3 Yorum

Daha Çok Trafik İçin Çözüm Üretin

Blogcuların her dönemde bloglarına ziyaretçi çekmek ve hitlerini artırmak için kullandıkları klasik yöntemler vardır. Backlink çalışmaları yapmak(“Backlink Almak İçin Eşsiz Yöntemler” başlıklı yazımızı okuyun. ), sosyal medyada bloglarını tanıtmak bunlardan başlıcaları.

3 Yorum

 1. Gazi
  Ocak 13, 21:31 Yanıtla
  Anladığım kadarıyla bizim tarafımızdan teklif edilse dahi karşılıklı ve ileriye dönük yardımlaşma sağlamış oluyoruz. Bence mantıklı ve işe yarar birşey olur.
 2. engin
  Ocak 13, 21:58 Yanıtla
  eline emeğine sağlık kardeşim o kadar güzel yazıyorsun ki blog yazmayı sevdiren adamlardansın vesselam.
 3. Aslı
  Ocak 21, 06:28 Yanıtla
  Daha öncesinde tutmayan işlerim olmuştu, sonrasında ben de iletişimi ilk meselem haline getirdim, gerçekten iki durum arasında dağlar kadar fark var diyebilirim :)

Yanıtla!