Tasarımda Renklerin Verdiği Duygular

Sitelerin tasarımında kullanılan renk ve tonlamaların insanlar üzerinde nasıl bir duygu ve his oluşturduğunu düşündünüz mü hiç?

Renklerin oluşturduğu duygular çeşitli konseptte ki site tasarımlarının planlamasında çok önemli bir yer tutmaktadır. Her renk insanlar üzerinde farklı bir duygu selini tetikler ve sitenizin amacı doğrultusunda kullanıldığı taktirde çok güçlü bir silahtır. Peki ama hangi renk ne tür duyguları çağrıştırıyor veya insanlar üzerinde ne tür duyguların oluşmasına sebebiyet veriyor?

Her bir rengin üzerimizde oluşturduğu olumlu ve olumsuz belirli duygular vardır. Bu durumda site ve bloglarımızı tasarlarken hangi renkleri ne kadar seçeceğimiz bu duygu haritası ve buna mukabil “vermek istediğimiz ve istemediğimiz” duyguları belirleyip buna göre bir yol haritası çizmeliyiz. Örnek vermek gerekirse, bir e-ticaret sitesinde güvenlik duygusu son derece olumlu sonuçlar doğururken, bir sağlık sitesinde ferahlık ve pozitif duygular çağrıştıran renk seçimleri isabetli olacaktır.

Ters yönden baktığımızda ise, içerik ve konseptimize uygun olarak, ziyaretçiler üzerinde oluşmasını arzu etmediğimiz duyguları tetikleyen renklerden kaçınmamız akıllıca olacaktır. Gelin şimdi renklerin dillerini inceleyelim ve bakalım hangi renkler ne tür duyguları çağrıştırıp tetikliyor görelim;

Renklerin oluşturduğu duygular

Önceki Ziyaretçilerinizi Blogunuza Nasıl Bağlarsınız?
Sonraki Bloglar ile Affiliate Marketing Nasıl Yapılır?

Yazar

Tufan Kürşat
Tufan Kürşat 83 Gönderi

Yazar Tufan Kürşat 1978 Lefkoşa doğumlu, 1997 yılından beridir web çalışmaları yapıyor ve sayısız projenin içinde yer aldı. Şu an ise web executive rolünde çalışmalarına devam etmektedir.

Beğenebileceğiniz diğer gönderiler

Grafik & Tasarım 4 Yorum

Blogunuzun Tasarımı Yeterince İyi mi?

Blogunuza gelen ziyaretçilerinizin blogunuz da kalıp kalmayacakları yada ne kadar zaman geçireceklerinın en az içeriğiniz kadar önemli olduğunu biliyormuydunuz?  Sabah kahvenizi yudumlarken bir çoğumuz Google Analytics yada Yandex Metrica’yı açıp

Grafik & Tasarım 5 Yorum

Blografi Style & Gradient Paketi ve Kullanımı

Photoshop çalışmaları ile ilgili olan kişilere büyük kolaylık sağlayacak yeni bir video anlatımı çektim. Dileyen arkadaşlar videoyu izleyip kullanımı hakkında bilgi alabilir. Paketi indirmek için videonun altındaki butona tıklayabilirsiniz. Grafik

Grafik & Tasarım 2 Yorum

Hangi İçerik Yönetim Sistemi?

İçerik yönetim Sistemlerinin piyasaya çıkışları yaklaşık olarak 2003-2004 yıllarında gerçekleşse de, bu sistemlerin popülerleşmesi 2009-2010 yıllarında başladı. Özellikle Google’ın internet arama motoru sektörünü tekeline geçirmesi üzerine tüm web çalışmaları Google

6 Yorum

 1. Tülay
  Ocak 19, 06:32 Yanıtla
  Renklerin verdiği huzura inanıyorum fakat hepsini bir bütün gibi tasarlamak inanın benim işim değil tasarım konusunda renk uyumunu beceremiyorum anca beğendiğim bir tarzı görünce aynı renkleri uyguluyorum..
 2. ekrem
  Ocak 19, 07:31 Yanıtla
  ben genelde sitelerimde maviye çok yer veririm, demek ki, sitelerimde huzuru,güveni ve de sadakati bulabilirsiniz demekmiş :) Güzel makale olmuş teşekkurler
 3. Pelin
  Ocak 20, 09:16 Yanıtla
  Nedense benim tercihim hem açık mavi veya turuncudan yana oluyor :) Sırf bu yüzden tema ararken anahtar kelimelerim hep bu iki renkten oluşuyor :)
 4. Sercan
  Ocak 20, 15:08 Yanıtla
  Kaliteli bir makale olmus tesekkurler benim sitemde kullandigim genel renk yesildir )
 5. Talat
  Ocak 20, 21:47 Yanıtla
  Genelde sitelerimde Sarı, Gri ve Mavi tonlarına yer veriyorum. Sitelerimin amacına hizmet eden renklermiş :) bundan sonra renk konusunda rehberimsiniz.
 6. Kemal
  Ocak 21, 00:00 Yanıtla
  Bir tasarımcı olarak renkler ile aram çok iyidir ve konuyu çok güzel bir şekilde anlatmışsınız. Gerekli yerlere değinerek, boş kelimeler kullanmayarak açıklayıcı ve yeterince bilgi bir yazı olmuş. Teşekkürler.

Yanıtla!