Sosyal Medya’nın Blogunuza 4 Büyük Faydası

Bir blog oluşturudğunuz ve yayınlamaya başladığınız zaman, bir sonraki adım şüphesiz ki blogunuzun tanıtım aşamasıdır. Bu aşama belkide blog oluşturmaktan bile daha meşakkatlidir. Söz konusu blogunuzu tanıtmanın en etkili ve hızlı yolu ise sosyal medya‘dan geçmektedir.

Bu yazıda sosal medya’nın blogunuza sağlayacağı faydaları 4 ana başlıkta topladım. Bu başlıklara geçmeden önce çok kritik bir istatistiği paylaşmakta fayda görüyorum. 2016 yılı itibariyle global internet kullanımının %23’ünü bloglar ve sosyal medya oluşturmaktadır. Bu istatistiki bilginin ışığında şunu çok net söyleyebilir ki; bloglar ile sosyal medya tek bir mekanizmanın 2 farklı parçası gibi çalışmaktadır. Sosyal medya blogların varlığını destekleyip güçlendirirken, bloglar ise sosyal medyanın içerik zenginliğini artırmaktadır. Dolayısı ile sosyal medya ve blogları birbirinden ayırmadan ele almak gerekmektedir.

İşte sosyal medya’nın blogunuza sağlayacağı 4 büyük fayda;

Sosyal medyanın blogunuza 4 büyük faydası

1- Sosyal Medya Trafik Kazandırır

Kaliteli bir şekilde hazırlanmış bir içeriğin değerini bulmasında ki en önemli saha sosyal medyadır. Bir içeriği değerli kılan şey, içeriğin zenginliği olduğu kadar o içeriğe erişebilmiş ziyaretçi sayısıdır. İlgi çekici bir başlık ve kaliteli içerikten oluşmuş bir yazının sosyal medya’da önemli miktarda tıklanma alması ve bu doğrultuda blogunuza trafik çekmesi muhtemeldir.

2- SEO Faydaları

Hit herzaman önemlidir ama organik ve ilgili hit paha biçilemez. Kendi blogumda yayınladığım yazıların çoğu zaman Google ve diğer arama motorları tarafından indekslenmeden önce yapmış olduğum sosyal medya paylaşımı sayesinde indeks aldığı ve yazımın Facebook veya Google+ platformu üzerinde indekslendiğine ve trafik aldığına şahit olmuşumdur. Facebook, Twitter ve Google+ gibi dev sosyal medya platformlarında ki paylaşımlar anında Google ve diğer arama motorları tarafından indeks aldığı için, içeriklerinizin yayınlandıktan hemen sonra sosyal medya tarafından paylaşılması blogunuza SEO yönünden de fayda sağlayacaktır.

3- Etkileşim ve Diyalog

En başta Google’ın etkileşim ve diyaloğa ne kadar büyük önem verdiğini söylememe gerek yok sanırım. Blogları internet yıldızı haline getiren unsur Google’ın kullanıcı geri dönüşümüne verdiği önemden gelmektedir. Blogunuzda dahi yazdığınız 1 yazıya ne kadar farklı yorum gelir ve kullanıcılar ne kadar çok sizinle etkileşime geçerse, Google bunu o kadar ödüllendirecektir. Sosyal medya ise bu konuda biçilmiş kaftandır. Paylaşacağınız blog içeriklerinizin sosyal medya üzerinde okunup beğenilmesi ve yorumlarda bulunulması içeriğinizi ve dolayısı ile blogunuzu Google’ın gözünde çok daha değerli hale getirecektir. Unutmayın ki; insanlar blogunuzu severse Google’da sizi sever!

Google dostu site yapısı başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

4- Markalaşmak

Markalaşmak yada marka olmak nedir?
İngilizce tabiri ile “know how” Türkçesi ile “bilinirlik” demektir. Peki blinmek için ihtiyacımız olan şey nedir? Elbette içeriklerinizin çok fazla kişiye ulaşması ve bir çok farklı platformda görünmesidir. Sosyal medyada ise bu platformların içerisinde en önemli ve en büyük kitlelere ulaşabileceğinizdir. Başlangıçta takipçi sayınız az veya hiç olmayabilir. Israr ile blogunuzda ki içerikleri sosyal medya’da paylaşmaya devam edin. Elbet içeriklerinize ilgi duyacak birileri çıkacak ve bu zincirleme olarak artarak size geri dönecektir.

Önceki Facebook Beğen Butonu Değişiyor!
Sonraki Facebook'ta Etkili Pazarlama İçin İstatistiksel Yol Haritası

Yazar

Tufan Kürşat
Tufan Kürşat 83 Gönderi

Yazar Tufan Kürşat 1978 Lefkoşa doğumlu, 1997 yılından beridir web çalışmaları yapıyor ve sayısız projenin içinde yer aldı. Şu an ise web executive rolünde çalışmalarına devam etmektedir.

Beğenebileceğiniz diğer gönderiler

Sosyal Medya 0 Yorum

Sosyal Medya Kullanırken Bunlara Dikkat

Günümüzde kişiler, şirketler ve çalışanlar için son derece önemli mecralardan birisi sosyal medyadır. Özellikle de mobil ağlardan sosyal medya sitelerine bağlanmanın geliştiği günümüzde insanlar her anını ya da yaşadıklarını sosyal

Sosyal Medya 9 Yorum

En Popüler Sosyal Medya Siteleri

Sosyal medya siteleri Türkiye’de ve Dünya’da online ortamda en fazla ziyaretçi kitlesine sahip sitelerdir. Sosyal medya günümüzün en önemli iletişim, paylaşım ve reklam aracı haline gelmekle birlikte neredeyse her evden

Sosyal Medya 14 Yorum

Facebook Sayfanızın Üye Sayısını Artırmak

Facebook’ta bir sayfa açtıysanız ve Facebook sayfanızın üye sayısını arttırmak istiyorsanız, yapmanız gereken şeylerden ilki düzenli paylaşım yapmaktır. Düzenli paylaşım yapan Facebook sayfaları eninde sonunda gelişim gösterecektir. Her gün, günde

4 Yorum

 1. Seda
  Şubat 04, 19:01 Yanıtla
  Son yıllarda özellikle markalaşmak için sosyal medya çok fazla kullanılıyor. Seo konusunda da son güncellemeler ile birlikte oldukça önemli bir konuma geldi.
 2. Bilgi
  Şubat 04, 20:16 Yanıtla
  Sosyal medya kesinlikle site tanıtımın da faydalı bir platform ama doğru kullanmak gerekir tabi, en aslında ülkemizde yaygın olanları değil dünya çapında çok kullanılanları kullanmalıyız diye düşünüyorum.
 3. Arif
  Şubat 05, 21:18 Yanıtla
  Sosyal medyanın özellikle seo üzerinde ciddi ciddi etkisini görmekteyim. Hakikaten aslında pek inanmazdım ama sosyal medya site derecesine ciddi anlamda etki ediyor google gözünde bunu anlamış durumdayım şuan
 4. derya
  Şubat 29, 19:39 Yanıtla
  Sosyal mdyanın blog yazarlarına faydası büyük gerekten ama akılcı kullanmak gerekiyor.

Yanıtla!