Sosyal Medyadaki İçeriğinizi Paylaşılabilir Yapmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Sosyal medya ağları, özellikle gençler tarafından yoğun olarak kullanılabilmektedir. Tanıdıklarınız ile haberleşebildiğiniz sosyal medya ağları aynı zamanda yeni bir çevre edinme konusunda da büyük bir kitledir.
Sosyal medya paylaşımları, kişilerin dikkat çekici olmasını istediği paylaşımlardır. Beğeni sayısını çoğaltmak ve sosyal medya içeriğinizin paylaşımlarınızın paylaşılabilir olması için dikkat etmeniz gereken kurallar vardır.
Sosyal Medyadaki Içeriğinizi Paylaşılabilir Yapmak

Özgün İçerik Paylaşımı
Gerek bloglarda gerekse sosyal medya ağlarının tümünde paylaşmış olduğunuz içeriklerin özgün olması en önemli konudur. Özgün içerik, sizin kendi çektiğiniz veya hazırladığınız görsellere verilen addır.
Özgün içerikli görselleri, kendi cep telefonlarınız, bilgisayarlarınızla veya fotoğraf makinelerinizle çekebilirsiniz. Fotoğrafların yeterli ışıkta çekilmesi, net olması da önem taşımaktadır.

Anahtar Kelime Kullanımı
Sosyal medya ağlarında paylaşım yaparken, anahtar kelimeler kullanmalısınız. Anahtar kelime seçimi Google’da en sık aratılan kelimelerden oluşmalıdır. Böylece içeriğinizin aramalarda görünmesini sağlayabilirsiniz.

Anahtar kelimeleri seçerken, en sık aratılan kelimeleri kullanmaya dikkat etmelisiniz. Böylece içeriğinize daha fazla takipçi yakalamanızı sağlayacaktır.

Kaliteli İçerik Oluşturma
İçeriğin kaliteli olması en önemli unsurdur. Net olmayan, yeterli ışığı olmayan ve güncel olmayan paylaşımların kaliteleri düşüktür. Bu nedenle sosyal medya paylaşımınızın paylaşılması ve beğenilmesi için bu tarz paylaşımlardan uzak durmanız gerekir.

Kaliteli içeriklerde doğru anahtar kelimeleri kullanarak ve etiketlemeler yaparak içeriğinizi aramalarda ilk sıralara çıkarabilirsiniz.

Başarılı İçerik Oluşturma
İçeriklerinizin takip edilmesi ve beğenilmesi için kendiniz için bir içerik girme rutini belirleyin. Bu rutin, hafta bir veya iki üç kere de olabilir. Eğer sosyal medyada ön plana çıkmak istiyorsanız, belirli bir kitle oluşturana kadar her gün düzenli olarak, güncel konular ve hitap ettiğiniz kitlenin ilgi alanları ile ilgili paylaşımlar yapmaya devam edin.

Önceki Youtube Abone Sayısını Artırma Yolları Nelerdir?
Sonraki Blogunuza Yazı Yazarken Okuyucunuzla Derin Bağlar Nasıl Kurulur?

Yazar

İsmail Bayraktar
İsmail Bayraktar 12 Gönderi

Yazar Ismail Bayraktar 1998 Girne doğumlu, 2012 yılından beridir web çalışmaları yapıyor ve grafik & tasarım uzmanı. Adobe Photoshop, Adobe Illustrator, Sony Vegas programları ile sayısız çalışmalar yaptı.

Beğenebileceğiniz diğer gönderiler

Sosyal Medya 0 Yorum

Sosyal Medya Kullanırken Bunlara Dikkat

Günümüzde kişiler, şirketler ve çalışanlar için son derece önemli mecralardan birisi sosyal medyadır. Özellikle de mobil ağlardan sosyal medya sitelerine bağlanmanın geliştiği günümüzde insanlar her anını ya da yaşadıklarını sosyal

Sosyal Medya 1Yorum

Mutlu Yeni Yıllar!

Tatlı acı anılarla 1 yılı daha geride bıraktık. Blografi ailesi olarak yeni yılınızı kutlar; size, ailenize ve sevdiklerinize 2016’nın sağlık, huzur ve bol bereket getirmesini dileriz.

Sosyal Medya 0 Yorum

Merhaba!

Blografi’nin bu ilk yazısı. Blogumuzun açılışını temsil eden bu ilk yazıda hepimizin farklı duygularla bu anın tadını çıkardığını belirtmek isterim. Uzun bir yolculuğa başladık ve umuyoruz ki bu yolculuğumuz muazzam

3 Yorum

 1. Einover
  Ocak 19, 09:32 Yanıtla
  ilgi çekici başlıklar+ güncellik bence en önemlileri, hoş bir yazı olmuş.
 2. Selami
  Ocak 21, 15:24 Yanıtla
  En önemlisi anahtar kelime, Google'de ilk sayfada olmak gibi yoktur.Teşekkürler paylaşımın için
 3. Ahmet Bilal
  Ocak 30, 17:35 Yanıtla
  Eğer yazdığınız yazının biryerde paylaşılmasını istiyorsanız, o yazıyı detaylı, aynı zamanda sade bir şekilde yazmalısınız. Herkes, herşeyin en iyisine sahip olmak ister. (Şu zamanda en somut örneği iPhone 5s'e sahip iken iPhone 6 çıktığında hemen almak istenmesi.) Bu yüzden sizin yazınızda ziyaretçiye yardımcı olabiliyor ise zaten yükselecektir.

Yanıtla!