Sitemap Nasıl Oluşturulur? Site Haritası Oluşturmak

Sitenizde yer alan tüm sayfaları, tek tek arama motorlarına kayıt ettirmek yerine, oluşturacağınız Sitemap ile daha sağlıklı ve hızlı bir şekilde arama motorlarına kayıt ettirme imkanına sahip olabilirsiniz. Sitemap nasıl oluşturulur ve arama motorlarına nasıl gönderilir? hep birlikte inceleyelim.

site haritası oluşturma

Sitemap Nedir? (Site Haritası Nedir?)

Türkçe karşılığı site haritası olan Sitemap, web sitelerinde yer alan tüm sayfaları tek tek Yandex, Bing, Google ve diğer arama motorlarına tanıtarak zaman kaybetmek yerine, bir defa oluşturulan ve arama motorları robotlarının web sitenizi düzenli aralıklar ile gezerek sayfalarınızı sistemlerine tanıtmalarına olanak veren bir sistemdir. Site haritası sayesinde web sitelerinizi arama motorlarına daha hızlı bir şekilde tanıtabilir, sayfalarınızın ziyaretçiler ile hızlı bir şekilde buluşmasını sağlayabilirsiniz. Diğer bir deyişle, web siteleri üzerinde bulunan sayfaların bağlantı adreslerini içinde bulunduran ve arama motorlarına otomatik olarak tanıtan çıktıya, Sitemap yani site haritası denilmektedir.

Dünyanın en büyük arama motorlarının başında gelen Google’den yola çıkacak olursak; Google siteleriniz ile ilgili detaylı istatislikleri tutabilen, siteniz hakkında var olan olumsuz durumu size bildiren ve arama sonuçları hakkında sizi bilgilendiren bir alt yapı ile çalışmaktadır. Bahsedilen bu sistemin etkin bir şekilde kullanıldığı Google platformu ise, Google Site Yöneticisi Araçları’dır. Yeni bir web siteniz varsa, Site Yöneticisi Araçları’na sitenizi kayıt ettirerek, site haritası göndermelisiniz.

Sitemap oluşturmak için yöntem bulunmaktadır. Bunlar;

1- Manuel olarak site haritası oluşturma,
2- Otomatik olarak sitemap oluşturma,
3- Online sitemap servisleri ile sitemap oluşturma,

Önümüzde 3 seçenek bulunsa da, öncelikli olarak en sık ve kolay olan yöntem olan online site haritası oluşturmak konusuna değineceğim.

Online Sitemap nasıl oluşturulur?

Online sitemap oluşturmakta aslında, otomatik sitemap oluşturmakla aynı şeydir. Kullandığınız arama motoruna online sitemap oluşturma yazıp aratarak, online site haritası oluşturma imkanı sunan servislerden birisini kullanarak kolaylıkla sitemap oluşturabilirsiniz.

Otomatik Sitemap oluşturma

Kullandığınız yazılıma bağlı olarak, otomatik sitemap oluşturmanın rahatlığını yaşayabilirsiniz.
Wordpress kullanıyorsanız; WordPress tabanlı bir web sitesine sahipseniz, Sitemap oluşturma eklentisi olan Google XML Sitemaps Generator eklentisini kurmanız gerekmektedir. Bu eklentiyi kurup WordPress yazılımında aktif hale getirdiğinizde, web sitenize gireceğiniz tüm içerikleriniz otomatik olarak Yahoo, Google, MSN gibi arama motorlarına gönderilmekte ve site haritanız daima güncel kalmaktadır.

Blogger Platformu üzerinde bir web siteniz varsa; Blogger tabanlı bir internet sitesine sahipseniz, yine çok kolay bir şekilde site haritası oluşturabilirsiniz. Örneğin: elbisemodelleri.blogspot.com gibi bir blogger tabanlı siteniz var ise, elbisemodelleri.blogspot/atom.xml şeklinde yazdığınız da, XML uzantılı sitemap dosyanız hazır bir şekilde karşınıza çıkacaktır.
Burada yapmanız gereken tek şey, Gmail hesabınızı kullanarak Google Webmaster Tools adresine girerek, Sitemap yolunuzu Google Sitemap kısmına eklemek olacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken, sitenizin doğrulanmış olmasıdır. Webmaster Tools kullanarak bu işlemi de gerçekleştirebilirsiniz.
Daha kolay ve hazır sistemler olan otomatik ve Online sitemap oluşturma hizmetleri bulunduğu için, Manuel olarak site haritası oluşturma yönteminden bahsetmeyeceğim.

Önceki Google'da Hızlı İndeks Alma Yöntemleri
Sonraki Adsense'den En Çok Kazandıran Siteler Nelerdir?

Yazar

Tufan Kürşat
Tufan Kürşat 83 Gönderi

Yazar Tufan Kürşat 1978 Lefkoşa doğumlu, 1997 yılından beridir web çalışmaları yapıyor ve sayısız projenin içinde yer aldı. Şu an ise web executive rolünde çalışmalarına devam etmektedir.

Beğenebileceğiniz diğer gönderiler

Seo Dostu Blog Başlıkları

Blogunuzu bir mağazaya benzetecek olursak, blog yazılarınız ürünleriniz ve blog başlıklarınızda mağazanızın vitrini olurdu. Mağazanız da ne kadar kaliteli ürünler olursa olsun, eğer vitrininiz kötüyse, insanlar içeri girmeyeceklerdir. Ürünlerinizi satabilmeniz

Google Dostu Site Yapısı

Günümüzde web denilince akla ilk gelen şey şüphesiz ki Google’dır. Web işiyle uğraşan herkes, amatöründen en profesyoneline kadar Google’ın önemini kavramıştır. Gerek ticari gerekse hobi veya kişisel amaç doğrultusunda yapılan

Site İçi SEO Yöntemleri

Bir webmaster’in web sitesi için yapması gereken en önemli işlerden bir tanesi de site içi SEO’dur. Site içi SEO işlemi yapmanın belirli başlı yöntemleri vardır ve bu yöntemleri kullananlar, site içi

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmadı

İlk siz olabilirsiniz! Bu iletiye yorum yap...

Yanıtla!