SEO ne demektir, Ne işe yarar bu SEO ?

Bu konuda yazı yazmak aslında biraz sanırım sıkıcı gelecek. Hem okuyucu hem de benim açımdan böyle olacak. Çünkü bildiğiniz gibi galiba her açılan blogun ilk yazıları arasında SEO nedir? başlığına ulaşabilmek mümkün oluyor. Ancak sizlere ve daha ziyade bloglamaya yeni başlayanlara ileri de bir kılavuz arşiv oluşturabilmemiz için bu gibi konulara açıklayıcı şekilde yer vermek gerekiyor. SEO en genel kavramı ile arama motoru optimizasyonu anlamına denk gelmiştir. Search Engine Optimization’un kısaltılmış hali SEO’dur.

SEO ne demektir, Ne işe yarar bu SEO ?

Neden SEO

Blogculuğun başlamış olduğu zamanlardan bu yana kadar geçen süreç içerisinde ki ana amaç sürekli paylaşılacak olanlar ile faydalı olabilmek ve birilerine ulaşabilmek olmuştur. Elbette bunun yanı sıra bu paylaşımlarınız ile de bütçenize biraz destek de bulunmak oldukça güzel bir şey. Ancak biliyorsunuz ki hem birilerine faydalı olabilmek hem de paylaşımlarınızı paraya çevirmek istiyorsanız sitenizin birileri tarafından görülmesi yazılarınızın birileri tarafından okunması gerekiyor.

“Baba bir yazı yazarım ki var ya okusa ağrı dağının eteğinde ki kurbağalar Wuhuu çeker.”

Çok iyi yazabiliyor olabilirsiniz hatta istediğiniz kadar iyi yazın ama bu yazdıklarınız birilerine ulaşmadığı zaman değil kurbağalar sitelerinize giren bir kaç kişi bile bu yazılar ile ilgilenmeyecektir. Bunun için ilgi çekici olmalı ve kendinizi sanal dünyaya uydurmalısınız. Reklam maliyetleri ile çekilen ziyaretçiler kaliteli ziyaretçiler olsalar da neticede size sürekli hit sağlayacak bir kaynağa ihtiyacınız var. İşte bu da Google’dır, Yandex’dir, Yahoo’dur ya da Bing’dir. Elbette ülkemiz de sadece Google ve Yandex’in kullanımından söz etmemiz mümkün olabilir. Bu arama motorları üzerinde yazılarınızın ilgili alanlarda yukarılarda çıkabilmeleri için sizin bir şeyler yapmanız gerekiyor. İşte bizler bu yapacağımız topluluğun tamamına SEO demekteyiz.

SEO & Deniz-i Derya

İstediğiniz kadar iyi yazıyor olun eğer ki akşam balıktan eve döndüğünüzde eliniz boşsa bir yerlerde yanlış var demektir. İşte bu yanlışı düzeltmenin temeli de SEO ile kendinizi modifiye etmekten geçmektedir. Öncelikle bilinmesi gerek birşey var ki bir blog için SEO her şey değildir. Bu cümlenin altı kesinlikle çizilmeye değer. Çünkü içeriğiniz kaliteli olmadıktan sonra istediğiniz kadar yatıp kalkıp SEO deyin Google ya da diğer arama motorları zamanla sizi aşağıya alacaktır. SEO namına ihtiyacınız olan her şeyi blogumuzu günlük olarak takip ederek öğrenmeye başlayabileceksiniz. İpuçlarını birleştirdiğinizde ise tam olarak SEO’yu kavrayabilecek ve zamanı geldiğinde algoritmalar türetebileceksiniz. Biz bu yazımız da böylece SEO nedir anlatmış olduk.

Yeni Sitelerde Seo Planlaması Nasıl Olmalıdır? | 3 Adımda Etkili SEO | Yeni Sitelerde Seo Planlaması Nasıl Olmalıdır? > ilginizi çekebilecek diğer konular.

Önceki Blog nedir, Blogculuk nedir?
Sonraki Blogcular neden yorum yapmalı?

Yazar

Tufan Kürşat
Tufan Kürşat 80 Gönderi

Yazar Tufan Kürşat 1978 Lefkoşa doğumlu, 1997 yılından beridir web çalışmaları yapıyor ve sayısız projenin içinde yer aldı. Şu an ise web executive rolünde çalışmalarına devam etmektedir.

Beğenebileceğiniz diğer gönderiler

Google’da Hızlı İndeks Alma Yöntemleri

Yeni açılan ve özellikle özgün içerik girilen web sitelerinde, arama motorlarında hızlı indeks almak oldukça önem arz etmektedir. Bunun en büyük nedeni ise, özgün içerik girdiğinizi bilen kötü niyetli içerik

Seo Dostu Blog Başlıkları

Blogunuzu bir mağazaya benzetecek olursak, blog yazılarınız ürünleriniz ve blog başlıklarınızda mağazanızın vitrini olurdu. Mağazanız da ne kadar kaliteli ürünler olursa olsun, eğer vitrininiz kötüyse, insanlar içeri girmeyeceklerdir. Ürünlerinizi satabilmeniz

Sitemap Nasıl Oluşturulur? Site Haritası Oluşturmak

Sitenizde yer alan tüm sayfaları, tek tek arama motorlarına kayıt ettirmek yerine, oluşturacağınız Sitemap ile daha sağlıklı ve hızlı bir şekilde arama motorlarına kayıt ettirme imkanına sahip olabilirsiniz. Sitemap nasıl

1 Yorum

Yanıtla!