Niş Pazar Avcılığı

Niş pazarları spesifik özel ihtiyaçlar olan kitleyi ifade eder. Son derece dar bir alandır ama satıcılar için ve pazarlamacılar İçin son derece verimli bir alandır. Çünkü niş pazardaki müşteriler ürüne odaklı müşterilerdir. Söz gelimi internet sitemizde yayınladığımız herhangi bir reklamın günlük 1000 adet tıklanma oranı olduğunu varsayalım. Sitemizdeki 1000 adet tıklamadan en fazla yüzde onu reklam tıklamasını yapar. Eğer Niş Pazarlara hitap ediyorsanız 1000 tıklamadan yüzde 90’a varan oranda sonuç elde edersiniz. Çünkü müşterilerin hepsi sattığınız ya da pazarladığınız ürünü almak istemektedir.

Niş pazar avcılığı

Niş pazarlar bir şeyler satmak isteyen ya da bir şeylerin satılmasına aracı olan kişilerin veya sitelerin altın madeni gibidir. Hedef kitleniz almaya hazırdır ve satış stratejisinde usta iseniz milyonlar kazanabilirsiniz. İhtiyaçları karşılanmamış bu kitleye, ihtiyaç duydukları ürünleri sunmanız yeterlidir. Burada dikkat edilecek önemli nokta Niş gruba çok fazla seçenek sunmadan ve kafalarını karıştırmadan alternatifi olmayan ürünler sunmaktır.

Niş Pazarlar Bulmak için Ne yapmak Gerekiyor

DMOZ dizini içerisinde milyonlarca kategorilendirilmiş seçkin sitelerden oluşur. Sitenizin DMOZ kaydı varsa ve bir ürün satmaya ya da pazarlamaya çalışıyorsanız DMOZ tam size göre. Çünkü bu alanda büyük bir Niş Pazar potansiyeli mevcuttur ve ihtiyacı karşılanmamış müşteriler bu alandadır. DMOZ yaklaşık olarak 700 bin kategori barındırır. Üyeler bu kategorilerden kendi ihtiyaçları olan ürünleri bulurlar ve kategorilerde yer alan siteleri incelerler. Bu alan çok büyük paraların ve ticaretlerin döndüğü bir alandır. Her kullanıcı istediği dilden araştırma yapabilir.

Niş Pazar Kitlesini Çekmek İçin Anahtar Kelime Kullanmak

Bir ürün pazarlıyorsanız ya da bir ürüne aracı oluyorsanız ürünle ilgili en çok aranan anahtar kelimeleri kullanabilirsiniz. Anahtar kelime analizi, size büyük avantaj sağlar. Diyelim ki kas yapmak ile ilgili bir dijital eğitim setinin reklamına yoğunlaşmak istiyorsunuz. O halde anahtar kelimeleriniz;

Evde kas yapmak
Kolay kas yapma yöntemleri
3 ayda kas yapmak

Gibi anahtar kelimeler olacaktır. Güncel anahtar kelimeler için Google Adwords anahtar kelime planlayıcı iyi bir yoldur. Bu yöntemle kas yapmak ile ilgili günlük aylık ve yıllık arama potansiyellerini ortaya çıkarabilir ve sitenizde bu anahtar kelimeleri kullanarak çok fazla rekabeti olmayan kelimeleri seçmeniz gerekir.
Bir diğer yöntemde alexa.com sitesinin hizmeti olan “What’s Hot” hizmetidir. Bu hizmet, dünyada anlık olarak en çok popüler olan başlıkları konuları verir.

Önceki Makale Yazarlığı Nasıl Yapılır?
Sonraki Kötü Blog Yorumları ile Nasıl Başa Çıkılır?

Yazar

Tufan Kürşat
Tufan Kürşat 83 Gönderi

Yazar Tufan Kürşat 1978 Lefkoşa doğumlu, 1997 yılından beridir web çalışmaları yapıyor ve sayısız projenin içinde yer aldı. Şu an ise web executive rolünde çalışmalarına devam etmektedir.

Beğenebileceğiniz diğer gönderiler

Dijital Pazarlama 24 Yorum

Google Adsense Hızlı Onay Nasıl Alınır?

Google Adsense rehberi kapsamında bundan önceki yazılarımızda Google Adsense’in ne olduğu ve nasıl başvuru yapılabileceğini açıklamıştık. Google Adsense rehberi bu yazımızda ise bir çok webmaster’in kabusu olan bir konuya; Google

Dijital Pazarlama 3 Yorum

Bloglar ile Affiliate Marketing Nasıl Yapılır?

Global web’de son derece popüler olan Bloglar ile Affiliate Marketing stratejisi Türk blog ve siteler arasında yeterli popülerliğe sahip değil. Bunun bir kaç tane çok önemli sebebi bulunmak ile beraber

Dijital Pazarlama 8 Yorum

İçerik Pazarlama Nedir?

Kuşkusuz bir çok blogcunun bilinçli yada bilinçsiz şekilde bu eylemi yerine getirdiklerini biliyoruz. Blogcular genellikle 2 gaye çerçevesinde yazarlar; bunlardan birincisi kişisel bloglarında kişisel paylaşımlarda bulunarak hobi amaçlı blog günlüklerini

3 Yorum

 1. Malik
  Şubat 23, 15:50 Yanıtla
  Niş çalışmaları hakkında yapılması gerekenleri güzel anlatmışsınız ancak esas mesele karlı nişleri bulmak. Herkesin üzerinde çalıştığı şeyde bu. Bu konuda bilgiler verseniz ne tür çalışmalar yapılabilir karlı nişleri bulmak için vs. çok faydalı olur.
 2. sesli chat
  Mart 06, 23:24 Yanıtla
  Admin Dmoz Site Ekleme Hakkında Bir Bilgin Varmı Bu Konu Üzerinde Bir Makale Yazarsanız Sevinirim Kimse Beli Bir Açıklama Yapmıyor Bu Konuda Dmoz Sitemize Nasıl Ekleyebiliriz Bir Bilgi Varmı ??
  • Tufan Kürşat
   Mart 13, 21:11 Yanıtla
   Merhaba, http://www.blografi.net/dmoz-nedir-dmoz-basvurusunda-dikkat-edilmesi-gerekenler/ bu bağlantıdan dmoz ile ilgili rehberimize ulaşabilirsiniz.

Yanıtla!