Ne Pazarladığınız Kimin Umrunda?

Yapılabilecek en büyük hata, dijital pazarlamacıların aşırı derecede kendi ürün ve hizmetlerine odaklanmalarıdır. Bunu bir çok defa bir çok farklı mecrada görüp şahit olma fırsatım oldu. Bazı pazarlamacılar geleneksel yöntemlerin dışına çıkamadıkları için oldukları yerde sayıyorlar; oysa anlamaları ve bilmeleri gereken en önemli unsurdan habersizler. Sizin ne pazarladığınız yada ne satmaya çalıştığınız kimsenin umrumda değil!

Ne pazarlamaya çalıştığınız kimin umrunda?

İnsanlar kendi sorunları ve buna hitap eden çözümler ile ilgilenirler

Dijital pazarlamacıların başarılı sonuçlar elde edebilmeleri için anlamaları gereken basit 1 denklem vardır. İnsanlar kendi ihtiyaç ve sorunları ile ilgilenirler, sizin onlara pazarlamaya çalıştıklarınız ile değil. Sorunları ile ilgili bilgi verici, eğitici ve sorunlarını çözme potansiyeli gördükleri içerik ve hizmetlerden hoşlanırlar.

Blog yazılarınız, hazırladığınız videolar, görsel içerikler, sosyal medya başta olmak üzere etkinlikler ve bu minvalde ki tüm içerik ve paylaşımlarınız sorunlarına çözüm üretiyorsa, şüphesiz ki bunu sevecek ve sizin siteniz veya sosyal medya sayfanız sanki “onlar için yaratılmış” hissi yaratacaktır. İnce düşünceli ve çevresinde ki insanların tepkilerine duyarlı pazarlamacılar diğerlerinden çok daha başarılı olurlar.

Görsel ve duygusal bütünlük sağlayın

Dijital pazarlamada başarı için gerekli olan en önemli unsurlardan bir tanesi, doğru zamanda, doğru yerde, doğru şekilde kitlelere ulaşabilmektir. Herhangi bir soruna çözüm getireceğine inandığınız bir ürün yada hizmeti pazarlarken, içeriğinizi doğru duyguyu veren başlık ve medya malzemeler ile birleştirerek sunmalısınız. İnsanlara ürün veya hizmet pazarlamayın!

Sorunlarının çözümü hakkında onları eğitin, bilgilendirin, yardım edin ve hatta eğlendirin. Bu bütünlüğü ve frekansı sağladığınız zaman çalışmalarınızdan aldığınız verimin olumlu yönde geliştiğine şahit olacaksınız. Sorunlara çözüm üretin başlıklı yazımıza göz atmanızı tavsiye ederim.

Önceki Eski Yazılarınıza Hayat Verin
Sonraki Kestirme Yol Yoktur!

Yazar

Tufan Kürşat
Tufan Kürşat 83 Gönderi

Yazar Tufan Kürşat 1978 Lefkoşa doğumlu, 1997 yılından beridir web çalışmaları yapıyor ve sayısız projenin içinde yer aldı. Şu an ise web executive rolünde çalışmalarına devam etmektedir.

Beğenebileceğiniz diğer gönderiler

Dijital Pazarlama 4 Yorum

Clickbank Ürünleri İçin Adwords Kullanılabilir mi?

Clickbank başta olmak üzere affiliate ağlardan edilinilen ürünleri tanıtmak ve alıcı göndermek için Google Adwords kullanılabilirmi? Bu konuyu ve takibinde soruya çok sıklıkla karşılaştığım için bu konuyu aydınlığa kavuşturmak istedik.

Dijital Pazarlama 0 Yorum

Facebook’u Dijital Pazarlama İçin Kullanmak

Facebook’un gençlere ve çocuklara yönelik bir platform olduğunu düşünmüşsünüzdür. Belki birkaç yıl öncesine kadar gerçekten bu tanımlama kısmen doğru olabilirdi fakat artık öyle değil. Bir çok firmanın Facebook’u kullanarak uyguladığı

Dijital Pazarlama 3 Yorum

Niş Pazar Avcılığı

Niş pazarları spesifik özel ihtiyaçlar olan kitleyi ifade eder. Son derece dar bir alandır ama satıcılar için ve pazarlamacılar İçin son derece verimli bir alandır. Çünkü niş pazardaki müşteriler ürüne

2 Yorum

 1. Selma E
  Ocak 24, 14:39 Yanıtla
  Sizin bu dijital pazarlama hususundaki yazılarınızı takip ediyorum ve çok başarılı ancak merak etiğim bir kaç konu var bu konularda aydınlatırsanız sevinirim. birincisi affiliate marketingi tavsiye ediyorsunuz ancak affiliate ağların çoğu ingilizce nasıl yapabiliriz ki süper ingilizce bilmeden? ikinci bir konuda seo hususunda dış linklerin sıkıntı olduğunu sizde söylüyorsunuz ama dış link vermeden affiliate nasıl yapacağız? bu hususlarda lütfen detaylı bilgiler verin çünkü gerçekten kafam karışık. teşekkürler
  • Tufan Kürşat
   Ocak 24, 16:32 Yanıtla
   Merhaba Selma, Öncelikle teşekkür ederim ilginiz için, sorduğunuz soruların cevaplarını kısmen bulabileceğiniz yazılarımız var ancak kafanızda ki soruların tam olarak cevaplanabilmesi için belirttiğiniz e-posta adresine bir doküman gönderiyorum. Ayrıca blografi'de en kısa zamanda bu belirttiğiniz konular ile ilgili daha detaylı incelemelerim olacak takipte kalmanızı öneririm.

Yanıtla!