Kestirme Yol Yoktur!

Eğer birşey üretmek istiyorsanız, bunun için emek harcamalısınız. Genellikle insanlar birşeyler üretmeye çalışırken hep bir kısa yada kestirme yol ararlar. Bir içerik yazarken bile bazen bir konuyu anlaşılabilir kılma çabasından uzaklaşıp “nasıl olsa anlarlar” mantığı ile kestirip atarız. O kesip attığımız şeyi kâr olarak görürüz oysa ki işin aslı hiçte öyle değildir. İçerik yazarken anlamamız gereken en önemli konulardan bir taneside aslında hiçbir şeyin boşa olmayacağıdır. Harcadığımız her fazladan çaba mutlaka karşılığını bulur.

Kestirme yol yoktur

Kestirme yol yoktur

Biraz çizgi  dışına çıkıp farklı bir örnek vermek istiyorum; kilo fazlası olan birisi çoğu zaman ağır bir diyet yaparak bu fazla kilolarından kurtulmaya çalışır ve kurtulduğu zamanda çok geçmeden kısa bir süre içerisinde verdiği kiloları geri alır. Eminim bu örnek size hiç yabancı gelmedi. Böyle olma sebebi ise beslenme alışkanlığımızı değiştirmek yerine kısa vadeli bir çözüm üreterek sorunu ortadan kaldırma çabasıdır. Ekstrem bir örnek olsa da içerik yazan kişiler içinde durum aynıdır. Bildiğiniz birşeyi yazıyor olabilirsiniz ama bu sizin yazdığınız şeyi okuyanların da bunu bildiği anlamına gelmez. Biz biliyoruz diye yazılarımızda ki anlam kayma ve yutmalarını fark etmeyiz fakat bunu okuyan kişi için durum böyle değildir.

İçerik kraldır sözünü duymuşsunuzdur. Bu sözün söylenme sebebinin içeriğin önemine vurgu yaptığı kesin fakat tam olarak içini doldurmanın ne demek olduğunu çok az yazar bilir. Verdiğiniz çaba ve harcadğınız emek asla boşa gitmeyecektir, siz ne kadar gereksiz de görseniz anlamsal ve yazısal kestirmelere baş vurmayın ve tam olarak dolu dolu yazmaya özen gösterin. Özgün ve sizin kaleminizden çıktığı sürece her +1 kelime içeriğinize ve dolayısı ile blogunuza zenginlik katacaktır.

Kaç adet içerik değil, ne kadar içerik olduğu önemlidir

Bazı blog yazarlarının bol bol içerik ile bloglarını doldurduğunu ve hatta içerik satın aldığını görürüz. Oysa anlaşılamayan nokta şudur; sizin blogunuzda 100 tane 2 paragraflık yazı bulunacağına 20 tane 20 paragraflık yazı bulunması içerik zenginliğiniz açısından daha önemlidir. Kısacası her +1 kelime blogunuzu bir kumbara olarak düşünürsek +1 paradır. Bunu sadece SEO açısından görmek doğru olmaz, sizin bir yazınızda kullandığınız fazladan kelimeler ve kullandığınız anlatım çeşitliliği yazınızın değerini ve popülaritesinide artıracaktır. Bu yüzden sermayesi içerik olan blogcuların yazılarında ellerini cimri tutmamaları önemlidir.

Eğer ki gerçekten yazmayı seviyorsanız yazın, yazarken sabırlı olun ve gerekiyor ise bir kaç farklı örnekleme veya farklı cümleler ile vurgulamak istediğiniz anlamı verdiğinizden emin olun. Bloglama ya yeni başlayacak olanların kendilerine sormaları gereken 4 kritik soru ile ilgili yazımıza göz atmanızı tavsiye ederim.

 

Önceki Ne Pazarladığınız Kimin Umrunda?
Sonraki En İyi Pazarlama, İyi İçeriktir

Yazar

Tufan Kürşat
Tufan Kürşat 83 Gönderi

Yazar Tufan Kürşat 1978 Lefkoşa doğumlu, 1997 yılından beridir web çalışmaları yapıyor ve sayısız projenin içinde yer aldı. Şu an ise web executive rolünde çalışmalarına devam etmektedir.

Beğenebileceğiniz diğer gönderiler

Bloglama 3 Yorum

WordPress mi? Blogger mı?

Blogculuk serüvenini çıkacağınız zaman ilk akla gelen soruların başında bu soru yer alıyor. Elbette bu konuyu bilen bilmeyen birçok kişi cevapladığı için de meydana bir çok yanlış kanı çıkmaktadır. Bu

Bloglama 7 Yorum

Eski Yazılarınıza Hayat Verin

Bloglama yapısı gereği yeni yazılarınızı ön planda tutarken, eski yazılarınızı her geçen gün adım adım arşivinizin karanlık sayfalarına doğru göndermektedir. Blog sitelerinin çalışma mantığı gereği sürekli ve güncel içerik girilmesi

Bloglama 2 Yorum

Blogcuların Klasik Hataları

Daha önce bloglamada yapılan bir çok hatalardan bahsetmiştik ancak bugün bir çok blogcunun stratejik olarak yaptıkları hata ve yanlışların üzerinde duracağız. Bloglama ile ilgilenen bir çok kişi aynı zamanda hatırı

10 Yorum

 1. Seher
  Ocak 23, 16:52 Yanıtla
  Günümüzde kalitenin saçma kelimeler ile üretilmiş, kullanıcı odaklı olmayan karakter sayısına göre anlaşılmaya çalışıldığı dönemde yerinde bir makale olmuş, gerçekten de kestirme yol odaklı insanlar dünyayı kirlettikleri gibi interneti de kirletiyorlar. Olan emek verip arada kaynayan insanların emeklerine ve zamanlarına oluyor.
  • Tufan Kürşat
   Ocak 23, 19:31 Yanıtla
   Bu işi yapanların içinde sizin gibi duyarlı ve sağ duyulu insanlarda olduğu sürece her zaman güzel işlerde çıkacaktır, teşekkürler hoş sözleriniz için
 2. Koray
  Ocak 23, 21:17 Yanıtla
  Her şeyin başı özgünlüktür ne zaman özgün olursan o zaman kazanırsın.
 3. Taner
  Ocak 23, 21:58 Yanıtla
  hocam gercekten elinize saglık, keyıfle okunacak bır makale yazmışsınız en çok da ' Kaç adet içerik değil, ne kadar içerik olduğu önemlidir ' ara başlığını beğendim. Sonuç olarak 20 adet cp konudansa 10 adet özgün ve açıklayıcı makale çok daha makbule geçecektir.
 4. Vedat
  Ocak 23, 22:39 Yanıtla
  Sizinde anlattığınız gibi kestirmeden gitmemek lazım, ancak kestirmeden gitmeyeceğim diyede saçmalamamak lazım. Yani sadece uzun olsun diye uzun yazılar yazmalıyız, gerekiyorsa yazmalıyız.
 5. Cansu
  Ocak 24, 21:53 Yanıtla
  Bizim millettimizin kafasında her zaman "nasıl kısa yoldan yaparım?" sorusu var. Bu soruyu akıllardan atmadan, hiçbir şey olmaz. Bilinçlenmemiz lazım. Paylaşım için teşekkürler.
 6. Nermin
  Ocak 24, 22:16 Yanıtla
  Kesinlikle bu başlık biz türklerin %80 inden fazlasını kapsıyor en büyük arzumuz olan kestirme yol dur hatta buna bende dahilim denilebilir. Kısa yoldan zengin olma yada her şeyi kısa yoldan yapma hevesi yüzünden bazen elimizdekileri kaybediyoruz umarız yazınız da bahsettiğiniz yanlışları hayatımızda yapmaktan vazgeçeriz..
 7. Nihat
  Ocak 25, 07:31 Yanıtla
  Gerçekten nermin hanımın tespiti de çok yerinde olmuş bende bu konu hakkında biraz sitem etmek istiyorum geçmişte örnekleri bol olan bir konu olsa da insanlar ders almamakta çok ısrarlı günümüzün zengin kuruluşlarından olan bir çok firmanın kurulma hikayesi oralara çıkışını incelemekten araştırmaktan zevk alan ben hepsinde ortak bir kaç özellik keşfettim. Bu özelliklerin en büyüğü en önemlisi ise kimsenin göremediği düşünemediği bir "fikir" bu fikri değerlendirmeye gücü olan cesur bir girişimci bu ikisi bir araya geldiğinde fazla geçmeden insanların bak nerden nereye geldi gibi şaşkın yorumlarını duymak çok mümkün. Bizim de bu gibi benzer durumları görüp biz nasıl yapıcaz diye çıktığı yolda hep kestirme çözümler yüzünden de sonuca erişmek çok kestirme oluyor malesef :) kesinlikle her işi düzgün ve sistemin getirdiği gibi hareket ederek bir yerlere gelmek lazım artık bırakmamız lazım şu kestirme mantığını...
  • Tufan Kürşat
   Ocak 25, 15:29 Yanıtla
   Analiziniz muhteşem olmuş. İyi bir fikir ve bu fikiri eksiksiz ve içi dolu bir şekilde uygulamak, sözünü ettiğiniz sonuçların doğması için 1. prensib. Ne yazık ki bizim ülkemizde "taklitçilik" fikir üretmekten yeğ tutuluyor. Başarılı 1 proje üretildiği zaman peşin sıra 5-10 tane onun kopyasını görürsünüz. Daha yaratıcı ve daha üretken olmamız lazım. Teşekkürler güzel değerlendirme ve yorumunuz için.
 8. Nedim
  Şubat 01, 07:14 Yanıtla
  Kesinlikle Kestirme yol yoktur başlığınıza canı gönülden katılıyorum kesinlikle kestirme yol yerine insanlar emek vermekten zaman harcamaktan korkuyorlar oysa bilseler ki emek vererek gelinen yerlerde daha sağlam ve daha güzel konumlara da olucaklarını ama kişiler hep benimsedikleri şu hemen kazanayım hemen birinci olayım hırsı bizi başlamadan bitiriyor malesef..

Yanıtla!