İçerik Pazarlama Nedir?

Kuşkusuz bir çok blogcunun bilinçli yada bilinçsiz şekilde bu eylemi yerine getirdiklerini biliyoruz. Blogcular genellikle 2 gaye çerçevesinde yazarlar; bunlardan birincisi kişisel bloglarında kişisel paylaşımlarda bulunarak hobi amaçlı blog günlüklerini hayatta tutmaktır. İkinci türdeki bloglar ise ki biz bunlara “niche bloglar” diyoruz, bunların ise amacı başlıkta belirttiğimiz içerik pazarlaması yolu ile hedef kitlelerine ulaşmak ve bu doğrultuda zaman içinde kazanç elde etmektir.

İçerik pazarlama nedir

İçerik pazarlama nedir?

İçerik pazarlama; önceden belirlenmiş bir niche “pazar, konu” dahilinde bu niche’nin hedef kitlesine yönelik bilgilendirici yazılar yazmak, bu kitleyi kendi bilgi ve perspektifi doğrultusunda eğitmek ve bu içerik doğrultusunda hedef ziyaretçiyi çekip adres oluşturmaktır. Örneğin bir sağlık konulu blog ele alalım, bu blog için niche “genel sağlık” olsun. Bu blogun yazar veya yazarları sağlık konusunda paylaşımlar ve yazılar yaparak sağlık ile ilgili yapılan aramalardan ziyaretçi çekmeyi hedefler. Hedef kitle sağlık ile ilgili arama yapan kişilere aradıkları içeriği temin etmek ve mümkünse doyurucu bilgi ile bu kitlenin aklında yer edinip düzenli ziyaretçi elde etmektir.

İçerik pazarlama stratejileri

Blogculuk başlı başına yapısı itibariyle bir içerik pazarlama konseptidir. Yazdığınız ve yayınladığınız içerikleri pazarlamak için bir çok strateji mevcuttur. İçeriğinize eklediğiniz etiketler “anahtar kelimeler” ile belirli anahtar kelimelerde yapılan aramalarda sizin içeriğinizi sunma amacındasınız. Bunun dışında forumlar, diğer sitelerde ki tanıtım yazılarınız ve daha bir çok mecrada yaptığınız paylaşımlar ile belirli bir veya birkaç anahtar kelime ekleyip bu etiketlere sitenizdeki konu ile ilgili içeriğin linkini “bağlantısını” vererek, içeriğinizi mümkün olan en geniş kitleye tanıtmış ve arama motorlarında o etiketlerde sizin içeriklerinizin ön sıralarda çıkmasını sağlamış olursunuz.

Webde geçirdiğimiz zamanın çoğunda farketmeden içerik pazarlamasının işleyiş çarklarının içinde buluruz kendimizi. Örneğin kahve size çarpıntı yapıyordur ve bunun sebebini merak edip Google aracılığı ile bunun ile ilgili arama yaparız. Aramayı yaparken webde bulunan içeriği yakalamaya çalıştığımızdan çeşitli anahtar kelimeler ile bunu ararız. Örneğin: “kahve neden çarpıntı yapar” gibi bir anahtar kelime ile arama yaparız. Bu arama sonucunda bu arama terimini içeriğinin içinde en çok barındıran ve bu içeriği en çok farklı mecralarda etiketlenmiş olan yazılar ve bloglar önümüze üst sıralarda çıkar. Bu içerik pazarlaması ile anahtar kelime pazarlamasının birlikte çalıştığı bir döngüdür. Çok kazandıran anahtar kelimeler başlıklı yazımızda bu konu ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz ayrıca içerik pazarlaması yapma planınız var ise blogunuz için doğru niche seçimi başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önceki Web Dünyasında Başarı İçin Sihirli Sözcük: İletişim!
Sonraki Ziyaretçilerinizi Blogunuza Nasıl Bağlarsınız?

Yazar

Tufan Kürşat
Tufan Kürşat 83 Gönderi

Yazar Tufan Kürşat 1978 Lefkoşa doğumlu, 1997 yılından beridir web çalışmaları yapıyor ve sayısız projenin içinde yer aldı. Şu an ise web executive rolünde çalışmalarına devam etmektedir.

Beğenebileceğiniz diğer gönderiler

Dijital Pazarlama 3 Yorum

Google Adsense Sık Sorulan Sorular

Google Adsense rehberinin son bölümündeyiz. Adsense rehberinin önceki bölümlerinde; Google Adsense Nedir? Google Adsense Hesabı Nasıl Oluşturulur? Google Adsense Hızlı Onay Nasıl Alınır? ve Google Adsense Geliri Nasıl Artırılır? sorularına

Dijital Pazarlama 2 Yorum

Ne Pazarladığınız Kimin Umrunda?

Yapılabilecek en büyük hata, dijital pazarlamacıların aşırı derecede kendi ürün ve hizmetlerine odaklanmalarıdır. Bunu bir çok defa bir çok farklı mecrada görüp şahit olma fırsatım oldu. Bazı pazarlamacılar geleneksel yöntemlerin

Dijital Pazarlama 1Yorum

Affiliate Ürünleri Blogunuzda Nasıl Pazarlayabilirsiniz?

İnceleme Yazısı Hiçbir şey öldürücü bir ürün inceleme yazısından daha etkili olamaz! Bir ürün inceleme yazısı ürünü okuyucularınıza tanıtırken aynı zamanda sizin o ürün ile ilgili fikirleriniz okuyuculara rehberlik edererek

8 Yorum

 1. Selim Can
  Ocak 15, 10:44 Yanıtla
  Güzel ve faydalı bir makale olmuş her zaman ki gibi döktürmüşsünüz,ellerinize sağlık
 2. reneox
  Ocak 15, 13:00 Yanıtla
  adsense geliri elde etmek için şu dönemde kullanılan en etkili yöntem içerik pazarlama. güzel paylaşım.
 3. Selim
  Ocak 15, 14:59 Yanıtla
  Kazanç konusundada, kullanıcıya fayda sağlama açısındanda yararı olan bir konuya değinmişsiniz teşekkürler.
 4. Aytek
  Ocak 16, 00:58 Yanıtla
  Senin yazılarını okuyupta blog yazmayan varmıdır bilemicem kardeşim, bizim sırları pek ortaya döküyorsun :)
 5. Burak Kıskaç
  Ocak 16, 11:49 Yanıtla
  Kaliteli bir makale olmuş sonuna kadar okudum, teşekkürler bu tür paylaşımların devamını bekliyorum.
 6. Arzu
  Ocak 17, 18:05 Yanıtla
  Ben nedense niche kullanılarak yapılan bu içerik pazarlama tekniklerini 'spam' olarak algılıyorum :)
  • Tufan Kürşat
   Ocak 17, 18:30 Yanıtla
   Bu algınızı hangi faktörlerin oluşturduğunu az çok tahmin edebiliyorum fakat kurunun yanında yaşıda yakmayın :)
 7. Ayten
  Ocak 20, 08:05 Yanıtla
  Her zaman niche bloglar kurmayı hedefleyip sonrasında genel blog açmaya yönlenmiş biri olarak tecrübelerime dayanarak söylüyorum sadece ekip işidir. Tek başına yapılmıyor malesef..

Yanıtla!