Google’da Hızlı İndeks Alma Yöntemleri

Yeni açılan ve özellikle özgün içerik girilen web sitelerinde, arama motorlarında hızlı indeks almak oldukça önem arz etmektedir. Bunun en büyük nedeni ise, özgün içerik girdiğinizi bilen kötü niyetli içerik hırsızlarının, sitenizi takibe alarak yayınladığınız özgün içerikleri kopyalayarak sizin sitenizde indekslenmeden, kendi sitelerinde indeksletmesidir. Diğer bir önemli neden ise, güncel konuların sizin sitenizde indeks alana kadar, güncelliğini kaybedecek olmasıdır. Bu nedenlerle web sitesi sahipleri, girdikleri özgün ve güncel konuların birkaç dakika içerisinde indekslenmesini arzu ederler.
Yazımızın devamında, Google’da hızlı indeks alma yöntemleri hakkında bilgiler vereceğiz.

Google'da hızlı indeks alma

1- Google Gibi Getir

Webmaster araçları olan Webmaster Tools üzerinden, manuel olarak yapılan bir işlem olup içerikleriniz anında indekslenmektedir. Bu işlemi her içerik girdiğinizde yapmanız gerekmektedir.
Öncelikle bir Google hesabınız olmalı ve sitenizi daha önceden Webmaster Tools’a kayıt etmeniz gerekmektedir. Biz sitenizin hazırlık işlemlerini yaptığınızı kabul ederek, anlatıma devam edelim. İlk olarak Webmaster Tools’a giriş yapıyoruz. https://www.google.com/webmasters/tools/home?hl=tr
Sonrasında ise aşağıdaki resimlerde yer alan yönergeleri takip ediyoruz.

Adım 1

Google hızlı indeks alma 1

Adım 2

Google hızlı indeks alma 2

Adım 3

Google hızlı indeks alma 3

Adım 4

Google hızlı indeks alma 4

Adım 5

Google hızlı indeks alma 5
Yukarıdaki resimleri uyguladığınızda, yaklaşık olarak 30 saniye içerisinde konunuz Google dizininde indekslenmiş olacaktır. İşlem bu kadar basittir. Ancak dediğimiz gibi, her konunuzu bu şekilde tek tek indeksletmeniz gerekmektedir. Ve aylık 500 indeks hakkınız bulunmaktadır. Aynı şekilde ana sayfanızı da, konu linkinizi yazmadan genel bir indeksletme yapabilirsiniz.

2- Sitenizi Sık Güncelleyin

Web sitelerinin belirli bir düzen üzerinde ve sık güncellenmesi, arama motoru robotlarının sitenize sık sık uğramasına vesile olacaktır. Çok uzun süreler güncellenmeyen web sitelerine, robotların gelmeleri çok daha geç olmakta ve doğal olarak indekslemeleri de oldukça geç olmaktadır. Size tavsiyemiz, sitenizi en az günde 1 kez güncellemeniz ve yeni özgün içerikler girmenizdir. Bunu yaparak arama motoru robotlarını sitenizde tutarak, daha hızlı indeks alabilirsiniz. Her ne kadar birçok webmaster bu maddenin önemini tam olarak anlamamış olsa da, Google’da hızlı indeks alma yolları arasında önemli bir etkendir.

3- Özgün içerikler, hızlı indeks almak içinde yararlıdır.

Aslında indeks alma konusunda değinilmemiş bir konu da, özgün içeriğin indeks hızına olan olumlu etkileridir. Google, Yandex ve diğer tüm arama motorları, ziyaretçilerden birisi arama yaptığında, en güncel ve özgün içerikleri sunmayı hedeflemektedir. Bu nedenle özgün olan içeriğinizi farklı bir bilgi olarak algılayan arama motorları, kullanıcısına daha taze bilgiler sunmak adına sizin özgün içeriğinizi anında tarama koyacak ve kısa sürede indeksleyecektir. Bu indeks süresi anında olmamakla birlikte, arama motoru botlarının sitenizi tam olarak tanımasının ardından, indeks hızınız doğal bir şekilde gün geçtikçe artacaktır.

4- Ping sitelerinin Hızlı indeks almadaki etkileri

Son yıllarda etkisi tartışılıyor olsa da, pingleme siteleri eskiye nazaran etkisini azda olsa yitirmiştir. Ancak olumlu etkileri hala devam etmektedir. Pingleme sitelerine sitenizi pingleterek, Google’da hızlı indeks alma yöntemleri için bir adımı daha gerçekleştirmiş olursunuz.
Son olarak şunu belirtelim ki; Yukarıda bahsettiğimiz Google’da hızlı indeks alma yöntemleri arasındaki 2 madde dışındakiler, ekstra bir emek isteyen işlemlerdir. Her ne kadar manuel olarak yapılıyor olsalar da, doğal indekslemeden tamamen uzaktırlar. Bu nedenle sitenizi daima güncel tutarak özgün içerikler ile beslemeniz, kalıcı olarak hızlı indeks almanıza neden olacaktır ve size ekstra bir zaman kaybı doğurmayacaktır.

Önceki Bloglardan Gelir Elde Etmenin Yolları
Sonraki Sitemap Nasıl Oluşturulur? Site Haritası Oluşturmak

Yazar

Tufan Kürşat
Tufan Kürşat 83 Gönderi

Yazar Tufan Kürşat 1978 Lefkoşa doğumlu, 1997 yılından beridir web çalışmaları yapıyor ve sayısız projenin içinde yer aldı. Şu an ise web executive rolünde çalışmalarına devam etmektedir.

Beğenebileceğiniz diğer gönderiler

Dmoz Nedir? Dmoz Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu yazımızda sizlere, tüm web sitesi sahiplerini yakından ilgilendiren, özellikle küçük ve orta ölçekteki web site sahiplerinin hayallerini süsleyen Dmoz Nedir?, Dmoza başvuru yaparken nelere dikkat edilmelidir? , Dmoz başvurusunun

Yeni Sitelerde Seo Planlaması Nasıl Olmalıdır?

Yeni siteler için seo çalışması planlanırken öncelikle site konusu ne olursa olsun düzenli bir şekilde güncel içerik eklemek gerekir. Başlangıçta seo işleminin düzeni ve hızı ilerleme açısından önemlidir. Yeni sitelerin

Google Dostu Site Yapısı

Günümüzde web denilince akla ilk gelen şey şüphesiz ki Google’dır. Web işiyle uğraşan herkes, amatöründen en profesyoneline kadar Google’ın önemini kavramıştır. Gerek ticari gerekse hobi veya kişisel amaç doğrultusunda yapılan

5 Yorum

  1. abuZer
    Mart 28, 15:05 Yanıtla
    Hızlı indeks alma konusunda uygulanabilecek bir çok yöntem var fakat bunların en önemlilerine değinmişsiniz son derece faydalı bir rehber olmuş.

Yanıtla!