Google Hakkınızda Ne Biliyor?

Google ve diğer Google servislerinin sizin hakkınızda herşeyi kaydettiğini biliyormuydunuz? Evet yanlış duymadınız, Google’da yapmış olduğunuz günlük aramalardan tutun, Youtube aramalarınıza ve reklam tercihlerinize kadar tüm davranışsal bilgileriniz Google tarafından kayıt altında tutularak size ait bir profil oluşturuluyor. Peki bu bilgilere siz nasıl ve nereden ulaşabilirsiniz?

Google hakkınızda ne biliyor?

Google Arama Geçmişiniz : Google’daki tüm arama geçmişiniz, hangi gün toplam kaç arama yaptığınız, en çok tıkladığınız aramalar gibi çeşitli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Link: https://history.google.com/history/

Google Reklam Tercihleriniz : Google sizin web davranışlarınızı analiz ederek sizin için bir profil oluşturuyor ve size uygun reklamların gösterilmesini sağlıyor.

Link: http://www.google.com/settings/ads/

Google Hizmetleriniz : Sizin kullandığınız Google hizmetlerini bu bağlantıdan görebilir, ayarlarına erişebilirsiniz.

Link: https://www.google.com/settings/dashboard

Google Verileriniz : Bu bağlantıdan Google’ın sizin için kaydetmiş olduğu tüm verileri indirebilirsiniz.

Link: https://www.google.com/takeout

Youtube Arama Geçmişiniz : Bu bağlantıdan Youtube arama geçmişinize göz atabilirsiniz.

Link: https://www.youtube.com/feed/history/search_history

 

Kaynak: https://www.google.com/goodtoknow/online-safety/security-tools/

Önceki Blografi Style & Gradient Paketi ve Kullanımı
Sonraki Facebook Beğen Butonu Değişiyor!

Yazar

Tufan Kürşat
Tufan Kürşat 83 Gönderi

Yazar Tufan Kürşat 1978 Lefkoşa doğumlu, 1997 yılından beridir web çalışmaları yapıyor ve sayısız projenin içinde yer aldı. Şu an ise web executive rolünde çalışmalarına devam etmektedir.

Beğenebileceğiniz diğer gönderiler

Teknoloji 0 Yorum

Deep Web Nedir?

İnternetin son derece gizemli arka sokaklarında hiç kimsenin bilmediği ya da çok az kişinin bildiği kurtların cirit attığı bir sanal mekan var. Bu mekanın adı Deep Web… Bu mekan buzdağının

Teknoloji 1Yorum

2016 Yılının En çok Beğenilen Akıllı Telefonları

2016 yılının en çok tutulan ve beğenilen akıllı telefonları arasında ilk sırada Apple firmasının gözdesi iPhone 7 model telefonu yer alıyor. Bir çok konsepti yayınlanan telefonun konsept videolarının izleyici ve beğeni

Teknoloji 1Yorum

Age Of Empires Definitive Süprizi

Bir çok bilgisayar oyuncusuna göre gelmiş geçmiş en başarılı oyun olan Age Of Empires serisine yeni bir halka ekleniyor! Microsoft şirketi kendi dönemine damga vurmuş tarihi Age Of Empires serisine

5 Yorum

 1. Feride
  Şubat 02, 21:51 Yanıtla
  Özellikle history adamı mundar eder :) Birkaç kere açık kalan gmaillerin history sekmesine bakmıştım, sonra tövbe ettim, mide bulandırıcı.
 2. Serkan
  Şubat 04, 08:58 Yanıtla
  Kısaca google bilgisayar başındayken yediğimiz her halttan, yaptığımız her işten haberdar.
 3. Servetix
  Şubat 04, 21:59 Yanıtla
  Bunu bir yabancı blogda daha görmüştüm. Bence ürkütücü birşey. Özel hayat diye bir şey kalmadı mı yahu herşeyimizi kaydediyorlar! Şimdi sorsan diyecekler ki, efendim sadece siz görebiliyorsunuz! hesabım hacklense nolacak? ne hakkı var Google ın böyle bir kaydı tutmaya kimden izin aldı yahu! iğrenç bence bunu yapmaları birde halt yemişler gibi önümüze koymaları...
  • İsmail Bayraktar
   Şubat 04, 22:18 Yanıtla
   Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim ve evet "Hacklenirsem ne olacak?" diye sizin mağdur olmamanız açısından Google'da çalışan elamanlar da düşünmüş :) Eğer isterseniz kayıt altına almasını kapatabiliyorsunuz. Böylelikle hiçbir işleminiz kayıt altına alınmamış oluyor. Fakat bardağın dolu tarafından bakacak olursak daha önceden girdiğiniz siteleri veya Google aramalarınızı veya daha önceden Youtube'da izlediğiniz videolara burdan ulaşabilirsiniz. "Tüh neydi ya ? ne diye aratmıştım ben bunu?, Bunları bir yere kaydetmem lazım yine unuttum." gibi cümleleri kurmaktan sıkıldıysanız sizin için güzel bir özellik bile olabilir. Tabi yinede dediğim gibi bu özellikler opsiyonel kullanmak veya kullanmamak size kalmış. :)
   • Hamdi Bey
    Haziran 13, 12:43 Yanıtla
    İyi güzel diyorsunda hocam kaç kişi biliyor bu kayıtların tutulduğunu? ve dahi nasıl kapatilabileceğini? Eğer böyle bir hizmet vermek istiyorsanız mevcut haliyle off kalıp arzu edilmesi durumunda aktif edilebilir yapmaları daha mantıklı olurdu. Şahsi görüşüm bu tabi.

Yanıtla!