Google Adsense Nedir?

Google Adsense nedir?

Google Adsense’i eminim ki bir çok kez duymuşsunuzdur. Aslında Google Adsense’i Google Adwords ile birlikte kıyaslayarak anlatmak daha kolaydır.

Google Adsense; çeşitli Google reklamlarının web sitelerinde yayınlanmasını sağlayan akıllı bir yayıncılık modelidir. Bildiğiniz ve gibi Google’dan arama yaptığınız zaman normal arama sonuçlarının dışında en üst tarafta ve en sağda bir sürü sponsor bağlantı vardır.
En basit şekliyle bu sponsor yayınların web sitelerinin içinde webmaster’lar tarafından yerleştirilmiş olanlarına “Google Adsense” denir.

Bir çok reklam firması varken neden Adsense?

Google Adsense’i diğer tüm reklam firmalarından ayıran birkaç özellik vardır. Bunlardan en önemlisi; Google Adsense’in diğer yayıncı firmalardan ayrı olarak “akıllı reklam” özelliğidir. Peki bu nedemektir? Bu şu demektir; Adsense sizin sitenizin içeriğini inceleyip sitenizin içeriğine göre reklamlar yayınlar. Sizin sitenize yerleştirdiğiniz Adsense kodu sitenizin içeriği neyse ona göre bir politika izler ve ona göre özenle reklam seçip bunu yayınlar.

Örneğin;

Sizin Adsense reklamlarını yayınladığınız site bir Arkadaşlık sitesi ise; Adsense bunu hemen analiz edip “Arkadaşlık” sitelerinin reklamlarını yayınlar. Böylece sitenizdeki ziyaretçiye maksadına uygun reklam göstererek tıklanma oranını %100 artırır. Dolayısı ile çok tıklama alacağınız içinde çok para kazanmış olursunuz. Tabi bu arada kendinize rakip gördüğünüz site veya firmaların reklamlarının sitenizde yayınlanmaması için bunları bloke edebilme seçeneğinizde vardır.

Zaten Google Adsense’in önemli bir diğer özelliği ise kazanç yani komisyon miktarlarının yüksekliği ve standart olmayışıdır.

Google Adsense; sitenizde yayınladığınız reklamlar’ın gösterim ve tıklama sayısına göre ödeme yapar. Bazen normal bir tıklamadan ortalama “20 kuruş” komisyon kazanıyorken, bir gün aniden 1 tıktan “1.5 lira” kazandığınızı görürseniz şaşırmayın. Bunun sebebi ise adwords’e reklam veren kişinin, kendi reklam kampanyası içeriği gereği seçtiği anahtar kelimelerine yüksek teklif yapmasıdır.

Google Adsense işte bu yüzdendir ki bu kadar popüler ve her webmasterin vazgeçilmezidir.

Google Adsense’i Diğerlerinden Ayıran En Önemli Artıları:

# Rakip reklamları filtreleme özelliği
# Hiçbir firmanın yarışamayacağı ölçüde iyi komisyonlar
# Sitenizin istediğiniz yerine istediğiniz şekil ve büyüklükte reklam verebilme
# Garantili Ödeme (Google Güvencesi)
# İsabetli ve müşterinin alakasına göre reklam
# Üst düzey performans raporlama sistemi

Önceki Facebook'ta Etkili Pazarlama İçin İstatistiksel Yol Haritası
Sonraki Google Adsense Hesabı Nasıl Açılır?

Yazar

Tufan Kürşat
Tufan Kürşat 83 Gönderi

Yazar Tufan Kürşat 1978 Lefkoşa doğumlu, 1997 yılından beridir web çalışmaları yapıyor ve sayısız projenin içinde yer aldı. Şu an ise web executive rolünde çalışmalarına devam etmektedir.

Beğenebileceğiniz diğer gönderiler

Dijital Pazarlama 3 Yorum

İçerik Pazarlama’da Yapılmaması Gereken 7 Hata

İçerik pazarlama şüphesiz ki çok revaçta olan bir dijital pazarlama tekniğidir. İçerik pazarlama ile ilgili yeni araştırmalara başlamış girişimcilerin ilk edindikleri izlenim bunun çokta zor olmayan bir dijital pazarlama tekniği

Dijital Pazarlama 0 Yorum

Etkili Dijital Pazarlama Yöntemleri

Açıkçası pazarlamacılıkta sınırlar bir çok meslek dalına göre çok daha geniş ve esnektir. Dönem dönem bir çok pazarlamacının ulaşmaya çalıştığı müşteri kitlesine erişmek çılgınlığa varan hatta bazen etik olmayan çoğu

Dijital Pazarlama 3 Yorum

Google AdSense Rehberi

Günümüz internet pazarlamacılığının en popüler ve revaçta olan para kazanma yöntemi şüphesiz ki Google Adsense’tir. Bu rehberde Google Adsense ile ilgili A dan Z ye her türlü bilgiye detaylı yanıt

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmadı

İlk siz olabilirsiniz! Bu iletiye yorum yap...

Yanıtla!