Facebook’u Dijital Pazarlama İçin Kullanmak

Facebook’un gençlere ve çocuklara yönelik bir platform olduğunu düşünmüşsünüzdür. Belki birkaç yıl öncesine kadar gerçekten bu tanımlama kısmen doğru olabilirdi fakat artık öyle değil. Bir çok firmanın Facebook’u kullanarak uyguladığı kampanya ve pazarlama stratejileri ile büyük başarılar elde ettiğini biliyoruz.

Facebook’u Dijital Pazarlama İçin Kullanmak

O’reilly medya isimli kurumun yapmış olduğu bazı araştırma sonuçlarından çıkan istatistiki veriler bize bunun ne derece önemli ve etkili olduğunu ispat eder nitelikteler. Bu istatistiklerden bazılarına göz atalım;

  • 1 yıllık süre içerisinde yapılan araştırmalarda Facebook’un 35 ile 44 yaş arası kullanıcılarının %51 arttığı tespit edilmiştir.

  • Yine aynı dönemde ki 45-54 yaş aralığı Facebook kullanıcılarının %47 oranında arttığı belirtildi.

  • 26-34 yaş grubu kullanıcılarının sayısı ise yukarıdaki yaş grublarına kıyasla %26 gibi daha az bir büyüme yaşadığı görüldü.

  • 2 milyara yakın kullanıcısı olduğu tahmin edilen Facebook’un %50 sinden fazla olan kullanıcıları kolej yaşından yukarıda bulunuyor.

Bu veriler ışığında Facebook’un artık bir genç veya çocuk platformu olmanın çok uzağında her türlü yaş grubunu bünyesinde barındıran global bir ağa dönüştüğünü görmek mümkün. Bu da Facebook’u pazarlama ve etkileşim anlamında hayati öneme sahip bir platform ve araç haline getirmekte.

Facebook’un içerisinde sağlamakta olduğu Facebook sayfalarından tutun, reklam ve kampanya araç gereçlerine kadar çeşitli ekipman ve olanakları ile dijital pazarlamacılar için vazgeçilmez bir platform noktasına gelmiştir. İster dijital pazarlama amacında olan bir firma olun isterse popüler bir kişi için hayran sayfası yada platformu oluşturma amacı taşıyın, Facebook günümüzün vazgeçilmez dijital nimetlerinden en başı çekeni durumundadır.

Facebook’ta Etkili Pazarlama İçin İstatistiksel Yol Haritası başlıklı yazımıza göz atmanızı öneririm.

Önceki Etkili Bir Blog Oluşturmanın 5 Yolu
Sonraki Beyin Fırtınası Nasıl Yapılır?

Yazar

Tufan Kürşat
Tufan Kürşat 83 Gönderi

Yazar Tufan Kürşat 1978 Lefkoşa doğumlu, 1997 yılından beridir web çalışmaları yapıyor ve sayısız projenin içinde yer aldı. Şu an ise web executive rolünde çalışmalarına devam etmektedir.

Beğenebileceğiniz diğer gönderiler

Dijital Pazarlama 3 Yorum

Google Adwords Nedir, Ne İşe Yarar?

Google Adsense’de reklam alan tarafken; Google Adwords’te reklam veren tarafa geçmiş bulunuyoruz. En basit açıklama ile Google Adwords: Adsense’in gösterdiği reklamları alan ve Adsense’de yayınlanmasını sağlayan sistemdir. Ayrıca Google arama

Dijital Pazarlama 24 Yorum

Google Adsense Hızlı Onay Nasıl Alınır?

Google Adsense rehberi kapsamında bundan önceki yazılarımızda Google Adsense’in ne olduğu ve nasıl başvuru yapılabileceğini açıklamıştık. Google Adsense rehberi bu yazımızda ise bir çok webmaster’in kabusu olan bir konuya; Google

Dijital Pazarlama 3 Yorum

İçerik Pazarlama’da Yapılmaması Gereken 7 Hata

İçerik pazarlama şüphesiz ki çok revaçta olan bir dijital pazarlama tekniğidir. İçerik pazarlama ile ilgili yeni araştırmalara başlamış girişimcilerin ilk edindikleri izlenim bunun çokta zor olmayan bir dijital pazarlama tekniği

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmadı

İlk siz olabilirsiniz! Bu iletiye yorum yap...

Yanıtla!