Dmoz Nedir? Dmoz Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu yazımızda sizlere, tüm web sitesi sahiplerini yakından ilgilendiren, özellikle küçük ve orta ölçekteki web site sahiplerinin hayallerini süsleyen Dmoz Nedir?, Dmoza başvuru yaparken nelere dikkat edilmelidir? , Dmoz başvurusunun onaylanması için, hangi kriterlere önem verilmektedir? gibi soruların cevaplarını paylaşacağız.

Dmoz rehberi

Dmoz Nedir?

Dmoz dünyaca ünlü bir açık dizin projesidir. Hali hazırda milyonlarca kayıtlı site, 100 binden fazla editör ve 1 milyondan fazla site kategorisi ile, dünyanın en büyük açık dizinidir diyebiliriz. Directory Mozilla olarak adlandırılan dmoza web sitenizi kabul ettirebilmek, başta Google olmak üzere neredeyse tüm arama motorları ve reklam pazarlaması için son derece avantajlı bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

1998 yılında Netscape tarafından başlatılan bu oluşum, kısa süre içerisinde uluslararası bir başarı elde etmiş, bu dizine kayıtlı web siteleri arama motorları tarafından daha öncelikli hale gelmiştir.
Dmoz dizini tamamen gönüllü editörler tarafından kontrol edilmekte olup, web sitenizi dizine kabul ettirebilmek için bir takım kriterler ve dikkat edilmesi gereken adımlar bulunmaktadır. Yazımızın devamında, Dmoz başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgiler yer almaktadır. Bu adımları doğru bir şekilde uyguladığınızda, Dmoz dizinine kayıt olabilmek için daha fazla avantaj elde etmiş olabilirsiniz.

Dmoz Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

# Ortalama olarak 30 kelimelik bir özet yazmak, Dmoz kaydı için faydalı olarak bilinmektedir.
# Web sitenizin kategorisini kesin olarak anlatan, reklam amacı taşıyan övücü cümlelerden uzak bir açıklama tercih edin.
# Dmoz başvurusu esnasında, kesinlikle şahsi fikir ve görüşlerinize yer vermeyin.
# Herkes tarafından bilinmeyen kısaltmalardan uzak durun.
# Duygularınızı anlatabilmek adına, farklı noktalama işaretleri kullanmaktan kesinlikle uzak durun. Gülücük, üzüntü ve benzeri noktalama işaretlerini kullanmak, dünyanın en ciddi dizin projelerinden olan Dmoz’a kabul edilmemenize neden olabilir.
# Açıklamalarınızın tamamını düzgün ve anlaşılır bir dil kullanarak yazın. Kesinlikle imla kurallarına uyun.
# Açıklama yaparken, site başlığınızı tekrar etmeyin.
# Açıklamanızda ya da başlığınızda, herhangi bir coğrafi alan adı kullanmayın. Lokal bir web sitesine sahip iseniz, açıklamanızda web sitenizin hitap ettiği bölgenin ismini bir kez yazmanız yeterlidir.
# Sitenizi farklı adresler ile, birden fazla başvuru için kullanmayın.
# Açıklama kısmına hiçbir şekilde link eklemeyin.
# Sitenizin özgün içeriğe sahip olması, başvurusu için ekstra bir avantajdır.
# Sitenizde sadece web sitenize özel olarak hazırlanmış bir temanın bulunması, Dmoz kaydında avantaj sağlamaktadır.

Dmoz Kayıtlı Web Sitelerinin Avantajları

# Dmoz her web sitesini kabul etmeyen seçici bir dizin olması nedeniyle, Dmoz dizinine kayıtlı olan sitelerde daha değerli sayılmaktadır.
# Arama motorları tarafından daha güvenilir ve faydalı siteler olarak kabul edilmektedir.
# Web sitelerinden tanıtım yazısı, link ya da reklam pazarlaması yaparken, dmoz kaydı bulunan web siteleri daha çok tercih edilmektedir.
# Hızlı indeks, PR değerindeki artış ve farklı etkenler için oldukça büyük önem arz etmektedir.

Dmoz başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler iyi bir şekilde algılandığında, web sitenizi Dmoz dizinine kabul ettirme ihtimaliniz daha yüksektir.

Önceki Seo Dostu Blog Başlıkları
Sonraki Bloglardan Gelir Elde Etmenin Yolları

Yazar

Tufan Kürşat
Tufan Kürşat 83 Gönderi

Yazar Tufan Kürşat 1978 Lefkoşa doğumlu, 1997 yılından beridir web çalışmaları yapıyor ve sayısız projenin içinde yer aldı. Şu an ise web executive rolünde çalışmalarına devam etmektedir.

Beğenebileceğiniz diğer gönderiler

Kurumsal SEO Nasıl Yapılır?

Kurumsal seo kurumsal firmaların hedef kitleye ulaşmak amacıyla kurdukları web site üzerinde uyguladıkları seo işlemleridir. Site içi optimizasyon Kurumsal Seo’nun en önemli odak noktasıdır. Ancak site içi optimizasyon dışında web

Google’da Hızlı İndeks Alma Yöntemleri

Yeni açılan ve özellikle özgün içerik girilen web sitelerinde, arama motorlarında hızlı indeks almak oldukça önem arz etmektedir. Bunun en büyük nedeni ise, özgün içerik girdiğinizi bilen kötü niyetli içerik

3 Adımda Etkili SEO

Bir çok makale, kaynak ve e-kitaplara rağmen bence Seo’nun 3 ana aşaması bulunmakta. Bu rehberde bunları adım adım göreceğiz. 1- Yapısal Aşama: Hazırladığınız web sitesinin navigasyonu ve zengin medyası, Google

3 Yorum

 1. ZomPir
  Mart 14, 17:52 Yanıtla
  Bence nasıl kayıt olabileceğimizide detaylı bir anlatım şeklinde yazının devamına ekleyebilirdiniz ya da farklı bir yazı gibi yazıp yönlendirme yapmalıydınız.
 2. sesli chat
  Mart 19, 09:09 Yanıtla
  Merhaba Hocam Ben Kategori Ve Başlığı Ve Açıklamıyı Kurallara Uyarak Ekliyorum Ve Mail Hesabı İnf@ Kullanıyorum Ama Bir Türlü Eklenmedi Aldığım Duyumlara Göre Ücret Vererek Ekleniyormuş Ne Kadar Doğru Ne Kadar Yalan Olduğunu Bilmiyorum Sizce Nedeni Ne Olabilir Hocam ? Konu İçin Teşekkürler
  • Tufan Kürşat
   Mart 28, 13:35 Yanıtla
   Ücret karşılığı eklenme olayı doğru bir bilgi değil hocam. Evet bazı yerli freelance sitelerinde Dmoz adminlerinin "sizin için en doğru başvuruyu hazırlarım" şeklinde hizmetleri mevcut fakat kendileri bir onay garantisi vermiyor. Sadece kurallara en uygun ve doğru şekilde başvuru hazırlanması hizmeti için ödenen bir ücrettir bu. Onun dışında Dmoz başvurusunun kabul edilip edilmeyeceği veya ne zaman edilebileceği standart bir şey değil. Çok kısa bir sürede kabul edebilirler veya aylarca yanıt bekleyedebilirsiniz.

Yanıtla!