Clickbank Ürünleri İçin Adwords Kullanılabilir mi?

Clickbank başta olmak üzere affiliate ağlardan edilinilen ürünleri tanıtmak ve alıcı göndermek için Google Adwords kullanılabilirmi?

Bu konuyu ve takibinde soruya çok sıklıkla karşılaştığım için bu konuyu aydınlığa kavuşturmak istedik. İnternette forumlar başta olmak üzere çeşitli mecralarda; Clickbank Adwords reklam vermek, Adwords kullanılarak affiliate marketing yapmak gibi konular açılmakta ve tartışmalar yapılmaktadır. Affiliate Marketing yani satış ortaklığı yöntemi kullanılarak Clickbank ve benzeri affiliate ağlardan sağlanacak dijital veya fiziksel ürünleri Adwords ile tanıtmak mümkün mü?

Google Adwords Clickbank ürünlerini tanıtmak için kullanılabilir mi?

Affiliate marketing modelinde en popüler ürün sağlayıcı firma olan Clickbank‘ı hepiniz duymuşsunuzdur. Bir çok affiliate pazarlamacı Google Adwords’ü kullanarak affiliate linklerine trafik sağlama konusunda kafa yormaktadır. Bu aslında yıllar önce (2006) Chris Carpenter isimli bir dijital pazarlamacı tarafından “Google Cash” metodu adı altında uygulanan ve e-kitap haline getirilip satılmış bir yöntemdi. Chris Carpenter’ın Google Cash kitabı o dönemde satış rekorları kırmış, akabinde çeşitli uyanık dijital pazarlamacılar bunu makyajlayıp çeşitli ilaveler ile değişik versiyonlarını üretip piyasaya kazanç programları olarak sunmuşlardı. O dönemde ki Google Adwords politikaları ile bugün arasında çok büyük değişiklikler oldu ve Google Cash metodu artık neredeyse kullanılamaz hale geldi.

Clickbank Ürünlerini Google Adwords İle Tanıtmak Mümkün mü?

Bu soruya çok net ve kesin olarak cevap verebilirim. Bugün itibariyle Clickbank ürünlerini Google Adwords kullanarak tanıtmak kesin olarak Google politikalarına aykıdır ve mümkün değildir. Yaklaşık olarak 3 yıl önce 2013 yılının ortalarında Google Adwords Türkiye ekibi ile bu konu üzerine uzunca bir görüşme yapmıştım. Google politikalarının bu konuda net olarak tavrının ne olduğunu ve Adwords’un hangi şartlarda kullanılabileceğine dair çok net doneler ile beni bilgilendirmişlerdi. Size ait olmayan hiçbir ürüne, hizmete veya siteye Adwords sistemini kullanarak yönlendirme yapamazsınız.

Google Adwords ile Affiliate Linkinize Trafik Göndermeye Kalkışırsanız, Sonuçları Ne Olur?

En iyimser ihtimal ile reklam kampanyanız Google tarafından onaylanmayıp reddedilecektir. Kötü senaryoda ise Google Adwords‘ten süresiz olarak Adwords kullanımınızın durdurulması  cezası yiyeceksiniz ve bir kez daha Adwords’u kullanmanıza müsade edilmeyecektir. Bazı dijital pazarlamacılar size bir landing page; tanıtım sayfası hazırlamanızı ve bu tanıtım sayfasına affiliate olarak tanıttığınız ürün ile ilgili makaleler ve resimler koyduktan sonra Adwords reklamlarını bu sayfaya yönlendirmeniz durumunda reklam kampanyanızın onaylanacağını söyleyebilirler. Google’ı kısa vadede aldatıp satış sayfanızda kendi ürün veya hizmetinizi tanıtıyor gibi gösterip reklamları yayınlatabilirsiniz, ancak Google Adwords ekibi er yada geç bunu farkedip hesabınızı kapatacaktır.

Sözün özü; Google Adwords kullanarak Clickbank veya başka bir affiliate ağdan edinmiş olduğunuz affiliate bağlantınıza reklam trafik gönderemezsiniz, bu durum Google politikalarına %100 olarak aykırıdır ve ceza alma olasılığınız son derece yüksektir.

 

 

Önceki İçerik Pazarlama'da Yapılmaması Gereken 7 Hata
Sonraki Blografi Style & Gradient Paketi ve Kullanımı

Yazar

Tufan Kürşat
Tufan Kürşat 83 Gönderi

Yazar Tufan Kürşat 1978 Lefkoşa doğumlu, 1997 yılından beridir web çalışmaları yapıyor ve sayısız projenin içinde yer aldı. Şu an ise web executive rolünde çalışmalarına devam etmektedir.

Beğenebileceğiniz diğer gönderiler

Dijital Pazarlama 0 Yorum

Etkili Dijital Pazarlama Yöntemleri

Açıkçası pazarlamacılıkta sınırlar bir çok meslek dalına göre çok daha geniş ve esnektir. Dönem dönem bir çok pazarlamacının ulaşmaya çalıştığı müşteri kitlesine erişmek çılgınlığa varan hatta bazen etik olmayan çoğu

Dijital Pazarlama 0 Yorum

Facebook’u Dijital Pazarlama İçin Kullanmak

Facebook’un gençlere ve çocuklara yönelik bir platform olduğunu düşünmüşsünüzdür. Belki birkaç yıl öncesine kadar gerçekten bu tanımlama kısmen doğru olabilirdi fakat artık öyle değil. Bir çok firmanın Facebook’u kullanarak uyguladığı

Dijital Pazarlama 1Yorum

Affiliate Ürünleri Blogunuzda Nasıl Pazarlayabilirsiniz?

İnceleme Yazısı Hiçbir şey öldürücü bir ürün inceleme yazısından daha etkili olamaz! Bir ürün inceleme yazısı ürünü okuyucularınıza tanıtırken aynı zamanda sizin o ürün ile ilgili fikirleriniz okuyuculara rehberlik edererek

4 Yorum

 1. bülent
  Ocak 31, 19:36 Yanıtla
  Aynen söylediğiniz gibi bir landing page hazırlayıp adwordsu buna yönlendirerek bu işin yapılmasını tavsiye eden kaynaklar var ama verdiğiniz bilgilerden sonra bununda içi boş olduğunu anlamış olduk, bilhassa Google ile yaptığınız görüşmeyi aktarmanız çok aydınlatıcı oldu.
 2. Tuğba
  Şubat 01, 01:41 Yanıtla
  Google politikalarına yasak ama bir şekilde çakallık yaparak bunları aktif duruma getirenler de yok değil :) Bunların yüzünden olan bizim gibi Adwords 'ü düzgün kullananlara oluyor.
 3. Hedeh
  Ocak 16, 19:28 Yanıtla
  Hocam yazınızı okudum ve uyarıcı bilgileriniz için teşekkürler. Benim size farklı bir konuda sorum olacaktı. Ben clickbank sitesi üzerinden bir ürün satınalmak istiyorum. Bildiğiniz gibi PayPal artık kullanılamıyor. Kredi kartımı kullanarak Türkiye'den ürün alabilirmiyim? Bazı kaynaklar alamazsın diyorlar.

Yanıtla!