Clickbank Rehberi

Bilhassa Google’da ve sitemiz içindeki arama motorunda yapılan yoğun aramalar ve e-posta yoluyla göndermiş olduğunuz yoğun talep üzerine Clickbank ile ilgili bir rehber hazırlamayı uygun gördüm. Aslında Clickbank ve Clickbank’ı neden tercih ediyoruz konularına açıklık getirecek bir analiz yazımız vardı ancak burada tam olarak ClickBank ile ilgili bazı detayların ve Clickbank kullanımıyla ilgili sıkıntıya düşen arkadaşlarımız için bu rehber hazırlanmıştır.

Clickbank Rehberi

1. Clickbank nedir?
2. Clickbank ile nasıl internetten para kazanılır?
3. Clickbank reklam linki nasıl konulur?
4. Clickbank nasıl çalışır?
5. Clickbank motoru (market place) nedir?
6. Clickbank nasıl ödeme yapar? Türkiyeye ödeme yaparmı?
7. Clickbank hop link ( hoplinks) nedir? nasıl alınır? ne işe yarar?

Clickbank Nedir

Clickbank 1998 yılında kurulmuş, 70,000 den fazla dijital ürün barındıran, 200,000 den fazla üyesi olan 200 den fazla ülkede kullanılan,  günde üzerinden 27,000 den fazla ürün satışının gerçekleştiği internetin en büyük dijital ürün sağlayıcısıdır.
Dünyaca ünlü bir marka olan Clickbank’ı bir çok dijital pazarlamacı tercih etmekte ve #1 sıraya koymaktadır. Dijital pazarlamacıların %70’i Clickbank’ı tercih etmektedir.

Clickbank ile Nasıl Para Kazanılır

Affiliate Marketing sistemindeki en önemli unsurlardan bir tanesi dijital ürün sağlayıcısı bulmaktır. İnternetteki en önemli dijital ürün sağlayıcısı ise Clickbank’tır. Clickbankı neden tercih etmeliyiz bunu daha önceki clickbank analizimdede detaylıca belirtmiştim.
Clickbank; Affiliate Marketing yaparken bize ihtiyaç duyacağımız hemen her niche (pazar) içinde ürün çeşitliliği sağlamaktadır. Kısacası her türlü pazarlayacak ürünü Clickbank’ta bulabiliyoruz.
Bizim pazarlamaya karar vereceğimiz ürünü Clickbank’ın meşhur “Market Place”inden seçiyoruz. Clickbank’a üye olduktan sonra üyelik panelimiz içinde bulunan “Market place” kısmına girip üst taraftaki arama kriterleri menüsünden hangi pazarda nasıl bir tip ürün istediğimize dair kıstaslarımızı belirliyoruz. Clickbank bizim bu isteklerimize göre bize uygun olan ürünleri sergiliyor.
Clickbank’ın bir diğer önemli avantajı ise; Affiliate ürün pazarlayanlara yani (komisyonculara) çok yüksek miktarda komisyon vermesidir. Ortalama olarak her ürün için %50 komisyon miktarı bulunur. Buda eğer $50 lık bir ürün pazarlıyorsak; $25 gibi bir kar payı demektir. Bu yollada bize ciddi kazanç sağlamaktadır.

Clickbank Reklam Linki Nasıl Konulur

Arkadaşlar; Clickbank reklam linki diye tabir ettiğiniz aslında yine Clickbank üyesi olduktan sonra üye panelinin içinde bulunan banner yaratıcı aracılığı ile oluşturulan içinde sizin “Affiliate Link/ler” iniz bulunan bannerlerdir. Bir nevi reklam oluşturarak ve bu reklamın içinde yer almasını istediğiniz ürünleri belirleyerek tamamen sizin Affiliate linklerinizden oluşan bir olaydır ama bu hoplinks yani sizin Affiliate Linkinizden farklı bir şeydir.

Clickbank Nasıl Çalışır

Clickbank 2 şekilde üye kabul eder. Bunlardan 1.si Affiliate’tir. Affiliate Marketing yapacaksanız komisyoncu yani Affiliate olarak üye olabilir ve hemen Clickbankı kullanmaya başlayabilirsiniz. 2.si ise Vendor’dur. Vendor olarak Clickbanka üye olursanız; kendi ürünlerinizi Clickbank aracılığı ile  satışa sunarsınız. Affiliate Marketing yapmak için Clickbank‘ı kullanacak olanların “Affiliate” olarak üye olmaları gerekiyor ve bu üyelik tamamen ücretsizdir.

clickbank market place

Clickbank Arama Motoru ( market place ) Nedir

Clickbank Motoru yani market place sizin pazarlamak için (müşteri göndermek) seçeceğiniz ürünleri bulacağınız “pazar yeridir”. Clickbank’a Affiliate olarak üye oldup, hesabımıza giriş yaptıktan sonra üst tarafta “Market Place” adı altında bir link göreceksiniz. Buraya tıkladıktan sonra karşınıza Ana Kategorilerden oluşan bir liste gelecektir. (Sol tarafta).
Bu ana kategorilerden birini seçiyorsunuz ve seçtikten sonra açılan sayfada seçtiğiniz ana kategorinin altında alt kategorileri gösteriyor. Örneğin;

E-business & E-marketing

Kategorisini seçtiğiniz zaman; bir sonraki sayfada bunun altında :
Affiliate Marketing
Article Marketing
Auctions
Banners
Blog Marketing
Classified Advertising
Consulting
Copywriting
Domains
E-commerce Operations
E-zine Strategies
Email Marketing
General
Market Research
Marketing
Niche Marketing
Paid Surveys
Pay Per Click Advertising
Promotion
SEM & SEO
Social Media Marketing
Submitters
Video Marketing
Bu alt kategoriler belirecektir. Bunlardan herhangi birini seçtiğiniz zaman bu alt kategoriye ait ürünlerin listesi karşınıza çıkıyor.

clickbank promote

Clickbank Market Alanı

Bu alanda seçtiğiniz ürünü pazarlamak için resimdede gördüğünüz kırmızı renkteki “promote” butonuna tıklıyorsunuz. Tıkladıktan sonra açılan pence: Clickbank Hoplink Yaratıcı bu pencerede Account Nickname: yazan boşluğa Clickbank’a üye olurken aldığınız “nickname” takma adınızı yazıyorsunuz ve yine yeşil renkteki “Create” (oluştur) butonuna tıklıyorsunuz. Böylece hoplinkinizi almış oluyorsunuz.
İşte Clickbank Market Place yani Clickbank Motoru bu kadar kullanışlı ve basit.

 

Clickbank Nasıl Ödeme Yapar – Türkiye’ye Ödeme Yaparmı

Clickbank sadece Türkiye’ye değil heryere ödeme yapar. Ödemeler ise çek olarak gönderilir. Gönderilen bu çek’leri Türkiye’de tahsil eden belirli bankalar var. Bu bankalara giderek çeklerinizi (belirli bir miktar ) masraf kesintisi ile tahsil edebilirsiniz. Masraf miktarı ile ilgili net birşey söyleyemeyiz ama cüzi bir miktar olduğunuda belirtelim.
Bir diğer önemli nokta ise; Clickbank ilk başta ödeme yaparken en az 5 farklı ödeme seçeneğini gördükten sonra ödemenizi gönderir. Bu sadece ilk sefer için geçerlidir. Yani siz hesabınızı oluşturdunuz ve satışlara başladınız. Diyelim ki hesabınızda $250 para birikti ve ödeme gelmiyor. Bu durum mutlaka ilk çeki size göndermeden önce kazandığınız paranın farklı kredi kartları ve farklı ödeme seçenekleri ile gerçekleştikten sonra ödemeleriniz gelmeye başlar. O yüzden ödeme gelmezse panik yapmayın. Bu bir çeşit hesabınızı doğrulama prosedürüdür.

Clickbank Hoplinks ( Hop Link , Reklam Linki, Affiliate Linki ) Nedir Ne İşe Yarar

Clickbank Hoplink az öncede belirttiğimiz gibi market alanından ürününüzü seçtikten sonra açılan pencere nickname yani takma adınızı yazdıktan ve “promote” butonuna tıkladıktan şu şekilde bir pencere açılır;

clickbank hop link

 

Hop Link Yaratma

Açılan bu pencerede Account Nickname yazan yere Clickbank ID’nizi girdikten sonra “Create” tuşuna basıp Affiliate link alma penceresini açmış oluyorsunuz, altta mavi renkte olan link sizin “Hop Link”inizdir. Müşterilerinizi bu link üzerinden ürünü almaya yönlendireceksiniz. Hop Linkinize tıklayarak ticari siteye giden ve ürünü alan müşterinin ödedeği miktarın size belirtilen miktarda komisyonu Clickbank hesabınıza yatar. Bu hesaptanda size çek olarak gönderilir.
Bir analizin daha sonuna geldik..) umarım Clickbank ile ilgili kafanıza takılan tüm sorular yanıt bulmuştur.  Clickbank ile ilgili merak ettiğiniz yada aklınıza takılan birşey olursa benimle irtibata geçebilirsiniz.

Önceki Google Adwords Nedir, Ne İşe Yarar?
Sonraki Site İçi SEO Yöntemleri

Yazar

Tufan Kürşat
Tufan Kürşat 83 Gönderi

Yazar Tufan Kürşat 1978 Lefkoşa doğumlu, 1997 yılından beridir web çalışmaları yapıyor ve sayısız projenin içinde yer aldı. Şu an ise web executive rolünde çalışmalarına devam etmektedir.

Beğenebileceğiniz diğer gönderiler

Dijital Pazarlama 1Yorum

Bloglardan Gelir Elde Etmenin Yolları

Her ne kadar teknoloji hızla gelişiyor, hatta hızına yetişemiyor olsakta, toplumumuzda internetten para kazanma yolları gibi alternatif kazanç kapılarına karşı mesafeli bir duruş söz konusu. Kimileri interneti kesin bir kazanç

Dijital Pazarlama 3 Yorum

En İyi Pazarlama, İyi İçeriktir

Bu sözü daha önce yüzlerce yada binlerce kez duyduğunuza bahse girerim. Peki ama bu bir klişe ise neden bir çok içerik yazarı ve pazarlamacı başarısız? Klişe yada değil, birşeyleri bilmek

Dijital Pazarlama 4 Yorum

Clickbank Ürünleri İçin Adwords Kullanılabilir mi?

Clickbank başta olmak üzere affiliate ağlardan edilinilen ürünleri tanıtmak ve alıcı göndermek için Google Adwords kullanılabilirmi? Bu konuyu ve takibinde soruya çok sıklıkla karşılaştığım için bu konuyu aydınlığa kavuşturmak istedik.

6 Yorum

 1. Veli
  Ocak 05, 06:03 Yanıtla
  Yararlı bi makale olmuş, clickbank'ı denememiştim bu sayede onuda bir denemiş olurum, teşekkürler.
  • İsmail Bayraktar
   Ocak 05, 11:33 Yanıtla
   Clickbank gibi bir sistemi kesinlikle denemelisiniz pişman olmayacağınızın garantisini verebilirim :) Ayrıca Güzel yorumunuz için teşekkürler Veli bey.
   • R-Kopuk
    Ocak 16, 10:57 Yanıtla
    herşey iyi güzel de . hop linki nerede paylaşacağız ? adwords banlıyor. hoplink'i
    • Tufan Kürşat
     Ocak 16, 15:03 Yanıtla
     Merhaba, adwords ile affiliate link yayınlamaya müsade edilmiyor, adwords'ü vendor pozisyonunda yani kendi ürününüzün satış sayfasına alıcı göndermek için kullanabilirsiniz sadece, yada bir inceleme siteniz varsa burayı tanıtmak için kullanabilirsiniz, size ait olmayan bir linke adwords kullanamıyorsunuz.
 2. osman
  Ocak 16, 11:23 Yanıtla
  Ben sizin sayenizde üye oldum. İşime yarayacak gibi.
 3. Ekrem Toros
  Ocak 19, 09:38 Yanıtla
  Bir tane türkçe kaynak bulamadım şöyle detaylı anlatan bu clickbankı çok ama çok teşekkürler makbule geçti

Yanıtla!