Burak Oran ile Wpmavi ve Blogculuk Üzerine Söyleşi

Türkiye’de blogculuk dünyasına vakıf olan bir çok kimsenin son dönemde ziyaret ettiği ve özellikle WordPress konularnda getirdiği çözüm ve rehberler ile blogculara yol gösteren bloglardan bir tanesi de Burak Oran’ın wpmavi blogu. Bu blogun benim nezdimde en çok dikkat çeken tarafı içerik türleri ve sunum şekli olmuştur. Genellikle içerikleri amatör bir blog içeriği kadar samimi ve detaylı, profesyonel bir blog içeriği kadarda organize ve sistematik. Burak Oran ile Wpmavi üzerine söyleşi teklifinde bulunduğum zaman hiç tereddüt etmeden kabul etmesi beni çok mutlu etti. Tüm sorularıma içtenlikle cevap vererek bu söyleşinin gerçekleşmesini sağladı. Şimdi söyleşimize geçebiliriz;

Burak Oran söyleşi

Blog ve web dünyasını yakından takip edenler mutlaka sizi tanıyor fakat tanımayanlar için Burak Oran ve Wpmavi hakkında bilgi verebilirmisiniz?

Kendi blogumda da bir hakkımda sayfam yok. İsmimden cismimden ziyade yaptığım işlerin, yani yazdığım yazıların ön planda olmasını istediğim için bu zamana kadar hiç kendimi insanlara tanıtma düşüncem olmamıştı. Hep yazdıklarımı tanıtmaya çalıştım.

Madem siz soruyorsunuz, kısaca özet geçeyim. 26 yaşındayım, Bilkent Unv. Turizm Otel İşletmeciliği mezunu ve blogçuluk dışında aktif olarak turizm mesleğini icra eden biriyim fakat en büyük hayalim ki; o hayale giderek yaklaşıyorum, istifa edip tam zamanlı olarak blogçuluk yapmak 🙂

Wpmavi  ise blog ipuçları, seo, bloglar ile para kazanma ve wordpress üzerine profesyonel içerikler yayımladığım blogum.

Bir blog yazarı olarak kendi yazarlık stilinizi nasıl tanımlarsınız?

İnan bilmiyorum, fakat ben herşeyden önce bir yazıyı kendim için yazarım. Bu işin başlangıcında da bu böyledi hala da bu şekilde. Bir blog yazımı kendime aldığım notlarmış gibi yazarım. Galiba içeriklerimin bu kadar kaliteli bulunmasındaki sırrım bu.

Blog yazmak için size ilham veren birisi oldumu? verebileceğiniz bir isim varmı?

İlham veren yüzlerce yabancı blog yazarı oldu fakat ben blog açmaktan ziyade wpmavi’den önce bir çok wordpress projesi ile ilgilendim ve hepsinde parasızlıktan ya da pazarlama hatalarından dolayı başarısız oldum.

Wpmavi ise tamamen tükenmişlikten çıkan, hiçbir umut bağlamadığım bir blogtu. Projem başarısız olunca internetten uzak kalmaya dayanamadığım için boş zaman geçirmeyeyim mantığında kurmuştum.

Ya bunca senedir wordpress ile uğraşıyorsun Burak bir haltı beceremedin hiç olmazsa insanlara wordpress hakkında bildiklerini aktar onlar başarılı olsun mantığında yola çıktığım bir blogtu 🙂

Bugüne kadar sizi en çok mutlu eden başarı veya gelişmeniz ne oldu?

Tabii ki satış ortaklığıdan kazandığım ilk para. O ilk para tam olarak hangi firma üzerinde olduğunu hatırlamıyorum fakat, blogçuluğa bakış açımı, stratejilerimi hayatımı değiştirdi.

Wpmavi’ye ortalama ne kadar zaman ayırıyorsunuz?

Boş kaldığım tüm zamanımı ayırmaya çalışıyorum diyebilirim. Sevgilime ayırdığım süreden daha fazlasını 🙂

Wpmavi içerik stili açısından özel bir blog, spesifik konularda çok uzun ve tam detaylı yazılarınız var, bu sadece yaptığınız işe olan sevginiz ile mi alakalı yoksa bunun arkasında stratejik bir takım planlamalar mı var?

Tabii ki bu işin arkasında stratejik bir planım var. Yazılarım uzun okumasıda, yazmasıda zahmetli, biliyorum fakat kesinlikle fark yarattıklarının farkındayım.

Arkasındaki stratejik planımı 1 ya da 2 yıl sonra belki bir e-kitap şeklinde belkide bir blog yazısı şeklinde yazmayı planlıyorum. Fakat bu noktaya gelebilmek için hayata geçirmeyi düşündüğüm onlarca stratejik yazımı hayata geçirmem gerekli. Bu yüzden de 1 ya da 2 yıl tanıyorum kendime. Çünkü hepsi ancak bu süre içerisinde tamamlanır

Herkesin olduğu gibi sizinde dönem dönem blog yazma hususunda motivasyonunuzun düştüğü dönemler olmuştur, bu dönemlerde kendinizi tekrardan nasıl motive ettiniz?

Blogumdan kazandığım para beni her zaman bu konuda motive etmiştir. Neden bir adım daha ötesine gitmiyorum ? Neden daha fazla kazanmak için adım atmıyorum ? Kesinlikle devam etmeliyim daha fazlasını başaracak potansiyelim olduğunu biliyorum diyerek bu yola devam ediyorum ki karşılığınıda her zaman alıyorum.

Dediğim gibi, yapmak istediğim, daha doğrusu hayal ettiğim işin full time blogçuluk olması beni bu konuda en çok motive eden unsur.

Belirli bir gelir seviyesine ulaştıktan sonra ancak böyle bir işe kalkışabileceğimi bildiğim için sabırla, yılmadan hedefime ulaşmak için gayret gösteriyorum.

Bir blogcuya trafik bilgileri sorulmaz fakat wpmavi için şu ana kadar koyduğunuz trafik hedeflerine ulaşabildinizmi?

Benim blogum için koyduğum bir trafik hedefim yok. Daha çok koyduğum bir gelir hedefi var. Yaptığım iş satış ortaklığı olduğu için benim için önemli şey nicelik değil nitelikli ziyaretçi oluyor.

Bir bloga günlük 5 bin kişilik ziyaretçi alıp günde Google reklamları vs yöntemleri ile 50 lira kazanma potansiyeliniz varken, satış ortaklığında bunu 500 ziyaretçi ile kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Sizce hobi için bloglamak ile profesyonel bloglama arasındaki en büyük fark nedir?

Kesinlikle kazanılan para olduğunu düşünüyorum. İlk başta hobi olarak başlanılsada bu işe, para kazandıkça, potansiyelin farkına vardıkça bu işi proesyonel bir noktaya taşıma farkındalığına varıyor ve bu yönde adım atıyorsunuz.

Blog açmayı düşünen yeni blogculara neler tavsiye edersiniz?

Blog açmanın çetrefilli bir yol olduğunu düşünen, bu işi yapmak istesede bu işin teknik bilgi gereksinimlerinden çekinenlere birkaç tavisiye vermek isterim tabii ki.

Bu işi hiçbir teknik bilgi birikimi olmadan yapan ve ayda binlerce lira kazanan takipçilerim var. Demek istediğim blog açmayı kesinlikle gözünüzde büyütmemelisiniz. Bu işi ben yapıyorsam sizde yaparsınız. Suyun içine girmeden yüzme öğrenilmiyor, önemli olan suyun içine girmek.

Ki eğer bu konuda istekliyseniz, size herşeyi adım adım anlattığım bir blog açma rehberim mevcut. İlk olarak Adım Adım Blog Nasıl Açılır başlıklı yazımdan başlayabilirsiniz mesela.

Burak Oran ve Wpmavi’nin gelecek planları hakkında ziyaretçilerimize ne tür bilgiler verebilirsiniz?

Yazı planlarımı rekabet ortamından dolayı paylaşmam doğru olmaz diye düşünüyorum fakat, gerçek anlamda mihenk taşı sayılabilecek yazılarım ve uygulamalı çalışmalarım yakın zamanda gelecek. ( Biliyorsun uygulamalı / örnekli yazıları çok severim 🙂

Ben kazandığım kadar kazandırmayıda seven ve hedefliyen biriyim. Dolayısı ile, eğer siz de blogdan para kazanmak istiyorsanız blogumu takip etmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Esenle Kalmanız dileği ile!

İçtenlikle verdiğin cevaplar için teşekkür ederim. Özellikle gelecek planlarınız şimdiden ziyaretçi kitlenizi heyecanlandırmıştır. Blografi olarak Burak Oran ve Wpmavi’ye yayın hayatında başarılar diliyoruz.

Burak Oran’ın Wpmavi blogunu ziyaret etmek isteyenler; buradan blogu ziyaret edebilirler wpmavi.com

Önceki Deep Web Nedir?
Sonraki Makale Yazarlığı Nasıl Yapılır?

Yazar

Tufan Kürşat
Tufan Kürşat 83 Gönderi

Yazar Tufan Kürşat 1978 Lefkoşa doğumlu, 1997 yılından beridir web çalışmaları yapıyor ve sayısız projenin içinde yer aldı. Şu an ise web executive rolünde çalışmalarına devam etmektedir.

Beğenebileceğiniz diğer gönderiler

Bloglama 3 Yorum

Daha Çok Trafik İçin Çözüm Üretin

Blogcuların her dönemde bloglarına ziyaretçi çekmek ve hitlerini artırmak için kullandıkları klasik yöntemler vardır. Backlink çalışmaları yapmak(“Backlink Almak İçin Eşsiz Yöntemler” başlıklı yazımızı okuyun. ), sosyal medyada bloglarını tanıtmak bunlardan başlıcaları.

Bloglama 10 Yorum

Kestirme Yol Yoktur!

Eğer birşey üretmek istiyorsanız, bunun için emek harcamalısınız. Genellikle insanlar birşeyler üretmeye çalışırken hep bir kısa yada kestirme yol ararlar. Bir içerik yazarken bile bazen bir konuyu anlaşılabilir kılma çabasından

Bloglama 10 Yorum

Ziyaretçilerinizi Blogunuza Nasıl Bağlarsınız?

Şüphesiz trafik herkesin istedği şey, bilhassa ziyaretçilerin bağlılığı en az gelen trafik kadar kritik öneme sahip. Neticede blogunuzun varlık sebebi trafik çekmek. Blogunuzu canlı tutan aldığınız trafiktir. Trafiğiniz arttıkça sizinde

9 Yorum

 1. Burak Oran
  Şubat 21, 14:23 Yanıtla
  Blogunda bana ve bloguma yer verdiğin ve bu sıcak söyleşin için çok teşekkür ederim. Böylelikle benim de seni tanıma fırsatım oldu ki kesinlikle seni tanımaktan ve dostluğumuzun ilk adımını atmaktan çok memnun kaldım. Bundan sonra için takipteyim! Esenle kalman dileği ile...
  • Tufan Kürşat
   Şubat 21, 14:49 Yanıtla
   Değerli vaktini ayırdığın ve verdiğin samimi cevaplar için ben teşekkür ederim, benim için bir zevkti :)
 2. ZomPir
  Şubat 21, 15:50 Yanıtla
  İnsanı gaza getiren cevaplar verilmiş gidip plan yapıcam :D
 3. Engelsiz Engelli
  Şubat 21, 20:26 Yanıtla
  Blog gerçekten güzel ve kalite. Söyleşide iyi olmuş, eskiden böyle kaliteli bloglar yoktu sayenizde güzel bir blog sitesi daha öğrenmiş olduk. Satış ortaklığı konusunda söyledikleri doğru bence adsense için içerik kasılan sitelerden çok daha mantıklı satış ortaklığı.
 4. cem kazan
  Şubat 21, 23:34 Yanıtla
  Söyleşi harika bir fikir olmuş. Cevaplar oldukça samimi. Kafamdaki soruların cevaplarını buldum diyebilirim.
 5. ek iş
  Mayıs 15, 20:54 Yanıtla
  Her ikinizin de blogunu zevkle takip ediyorum. Şimdilik ek iş tarzında

Yanıtla!