Blogları Kullanarak Başarılı Dijital Pazarlama İçin 4 Altın Kural

Dijital pazarlama’nin en cazip yönü tartışmasız ürün sahibi olmak zorunda olmamanız ve satış sonrası destek vermemeniz.

Bu tür ticaretin en ağır sorumluluklarından soyutlanmış ve %100 satış odaklı hareket edebilme konforu Dijital pazarlama’yı dünyaca cazip kılan ana etkenlerin başında geliyor.

Şimdi sizinle paylaşacağım 4 altın kural ile bloglarınızdan dijital pazarlamaı ile başarınıza başarı katacaksanız.

Dijital pazarlama bir bilim değildir fakat internet dünyasının sürekli gelişmesi ve kendini değiştirip yenilemesi neticesinde sizinde kendinizi modernize etmeniz gerekiyor.

İşte pazarın bugünkü geldiği nokta itibarı ile bilmeniz ve uygulamanız gereken “Başarılı Dijital pazarlama İçin 4 Altın Kural”

  • Altın Kural 1# Çekici İçerik Yazın!

Çalışma sisteminizi bilemem ancak bir blogunuz yada web siteniz varsa, kaliteli ve özgün içerik yazın. İnanın ki en etkili trafik çekme yöntemi budur.

Yazacağınız kaliteli, özgün ve ilgi uyandıran yazılarla kendinize has bir kitle oluşturabilirsiniz.

Bunun en güzel yönlerinden biriside, yayınladığınız yeni içerikler sayesinde site veya blogunuza sağlayacağınız trafik ile eski yazı ve bloglarınızıda göz önüne çıkaracaksınız. Yeni bloglarınızda mutlaka o bloga benzer yazılara link verin.

Böylece tüm bloglarınız arasında organik bir bağ oluşacak ve içerik zenginliğinizi artıracaksınız. Google’ın özgün yazılara olan zaafını artık öğrenmişsinizdir. Bu bir yandanda Google ve diğer arama motorlarındaki durumunuzu iyileştirecektir.

Eski blog ve içeriğinize yerleştirmiş olduğunuz Affiliate link ve bağlantılarında, yeni içerik ve bağlantılar yoluyla tekrardan potansiyel kazancınızı yükseltme şansı yaratacaktır.

  • Altın Kural 2# Ziyaretçi Kitlenizi Tanıyın!

Ziyaretçisi bir dijital pazarlamacının potansiyel müşterisidir. Hatırı sayılır bir vaktinizi, sizin ziyaretçi kitlenizi analiz etmek için ayırın. Neden size geliyorlar ve sizden neler bekliyorlar?

Ziyaretçi kitlenizi tanımlamak, sizi neden tercih ettiklerini analiz etmek ve isteklerini anlamak için Google Analytics başta olmak üzere bir takım servisler mevcut. Bunlardan faydalanmanızı kesinlikle öneririm.

Niche’nizin “Golf Ürünleri” olduğunu farz edelim. Golf hakkında e-kitapları ve bir takım Golf ekipmanlarını dijital olarak pazarlıyorsunuz. Sizin kitlenizde Golf ekipman ve e-kitapları için sitenizi ziyaret ediyorlar.

Golf bir spor olabilir ama bu ürünlerin yanında basketbol e-kitaplarını pazarlamaya çalışmanızın iyi bir fikir olmayacağı kesindir.

Sizin ziyaretçinizin ihtiyaçlarını %100 anlamak ve bu doğrultuda ihtiyaçlarına yönelik hizmet ve ürün sunmak, sizi rekabetçilerinizin 1 adım önüne geçirecektir. “Satmak istediğinizi değil, sizden istenileni satın”

  • Altın Kural 3# Tüm Dijital Silahlarınızı Birlikte Kullanın!

Nicheniz ile ilgili bir siteniz veya blogunuz var. Belirlediğiniz Niche ile ilgili bir kaç ürün pazarlıyorsunuz. Örneğin, web sitesi tasarlayan bir software pazarlıyorsunuz.

Sizin sitenize web sitesi tasarlayan bir software’ı almak için kimler girer? Muhtemelen yeni bir web sitesi açma hazırlığında olan yeni bir web sitesi kurmaya karar vermiş olanlar girer. Oysa bir web sitesi yada blog kurmak için gerekli olan tek şey bir software değildir.

Web sitesi kuracak olan bir müşteriniz doğal olarak bir domain / alan adı + hosting / barındırma servisinede ihtiyaç duyacaktır. Hatta muhtemelen biraz bilinçli birisiyse SEO ürünlerinede ihtiyaç duyacaktır.

Böyle bir müşteriyi yakalamışken neden ihtiyaçlarından sadece bir tanesini karşılayıp, diğer alacakları için başka yerlere gitmek zorunda bırakasınız ki! Bu bahsettiğimiz diğer ürün ve servisleri satan ve Affiliate programı olan tonla firma bulunmakta.

Web sitesi kuran bir software’ı sunarken, siteniz veya blogunuzda ayrı bir kategori veya sayfa oluşturun. İdeal domain & hosting ( alan adı & barındırma ) hizmeti sunan ve sizinde daha öncesinde araştırıp bilgi topladığınız 4-5 kaliteli firmayı tanıtın.

Bu firmalar arasındaki farkları ziyaretçinize izah edin, bir veya iki tanesini ziyaretçinize önerin. Önerirkende elbette Affiliate Linkinizi verin

Bir başka çok önemli nokta ise, aynı niche’ye hizmet eden bu 3-4 farklı ürünü birbirlerine organik olarak bağlayın. Web site kurma software’ını tanıttığınız yazınızın sonuna, “En kalite hosting firmalarını sizin için inceledik, bu incelememizi görmek için tıklayın” şeklinde bir link ekleyin.

Böylece 1 ürünü incelemek veya almak için size gelmiş potansiyel alıcınıza ihtiyacı olan diğer 3-4 ürün ve serviside sağlayın.

  • Altın Kural 4# Dürüst Olun!

Birçok dijital pazarlamacı pazarlayacağı ürün ve hizmetleri seçerken, verdikleri komisyon miktarına bakar, ve blogundaki incelemesinde kendisine yüksek komisyon sağlayan ürün ve hizmetleri övüp tavsiye ederken, düşük komisyon verenleri eleştirip almamanızı tavsiye eder.

Bu anlayabileceğiniz gibi hiçte adil ve dürüst olmayan, “kazanç için her yol mübahtır” mantığına dayalı yanlış ve sektörü dejenere eden bir harekettir. Siz bunu yaparak belki 3-5 lira fazladan kâr edebilirsiniz. Peki ya sonra?

Yarını düşünmeden yapılan bir planlamanın ömrü kendi gibi çok kısa olacaktır! Çok yüksek komisyon ödeyen ama ürünün yada hizmetin kalitesine bakınca hiç tatmin etmeyen bir çok firma gördüm. Bir firma dijital pazarlamacılara 2 sebebden dolayı yüksek komisyon teklif eder.

Birinci, hizmet veya ürününün kalitesi düşüktür. İkincisi ise ürünün pazarlaması için ayrılan bütçesi kısıtlıdır. Birinci sebebin gerçerli olduğu hizmet ve ürünleri pazarlamaktan uzak durun.

İnanın ki; 3-5 lira fazla kazanmak için yarınınızı karartmanın ve müşteri memnuniyetsizliği yaratmanın akıl kârı ve mantıklı bir tarafı yoktur. Diyebilirsiniz ki, Satış ortaklığı’da ürün veya hizmetin desteği bize ait değil onu alan ve ürünü üreten düşünsün.

Ürünü almaya ikna eden sizsiniz. İnsanlar size inandıkları için paralarını harcayıp o ürünü alıyorlar. Bir çok kişinin sizin önerdiğiniz kalitesiz (ama size çok kazandıran) ürünü aldıktan sonra işine yaramadığı zaman, ikinci bir yeni ürünü alacak bütçeside olmayabilir.

Pazarlamanın herşey bir yana altın kuralı win – win’dir. 2 kere kazanın. Bir satışı gerçekleştirip komisyon kazanarak kazanın. İkincisi ise kaliteli ve gerçekten amacına iyi hizmet eden ürün ve hizmetleri pazarlayarak müşterinizi memnun edin.

Önceki Micro Niche Blog İle Para Kazanmak
Sonraki Çok Kazandıran Anahtar Kelimeler Nasıl Bulunur?

Yazar

Tufan Kürşat
Tufan Kürşat 83 Gönderi

Yazar Tufan Kürşat 1978 Lefkoşa doğumlu, 1997 yılından beridir web çalışmaları yapıyor ve sayısız projenin içinde yer aldı. Şu an ise web executive rolünde çalışmalarına devam etmektedir.

Beğenebileceğiniz diğer gönderiler

Dijital Pazarlama 24 Yorum

Google Adsense Hızlı Onay Nasıl Alınır?

Google Adsense rehberi kapsamında bundan önceki yazılarımızda Google Adsense’in ne olduğu ve nasıl başvuru yapılabileceğini açıklamıştık. Google Adsense rehberi bu yazımızda ise bir çok webmaster’in kabusu olan bir konuya; Google

Dijital Pazarlama 1Yorum

Google Adsense Geliri Nasıl Artırılır?

Google Adsense rehberimizin bu yazısında Google Adsense gelirinizi nasıl artıracağınız üzerinde duracağım. Hangi yöntemler kullanılarak Google Adsense gelirleri artırılabilir? Ne tür noktalara dikkat etmemiz gerekir? En optimal şekilde Google Adsense

Dijital Pazarlama 5 Yorum

Google Adsense Hesabı Nasıl Açılır?

Bir önceki yazımızda Google Adsense’in ne olduğunu ve belli başlı avantajlarından bahsetmiştik. Bu yazıda ise Google Adsense hesabının nasıl oluşturulacağını adım adım göstereceğiz. Şüphesiz ki günümüzde Adsense dışında Adsense’e alternatif

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmadı

İlk siz olabilirsiniz! Bu iletiye yorum yap...

Yanıtla!