Bloglama’ya Giriş Rehberi

Blografi’de bugüne kadar hep belirli seviyeye gelmiş , yada en azından bloglama konusunda temel deneyimlerini yaşamış blogculara yönelik içerik sunduk. Gerek çoklu web ortamlarında gerek forum ve sosyal medya’da gerek forumlarda gerekse de arama motoru ve bize gelen taleplerde hep bloglama’nın temel kısmı ile ilgili bilgi talebi gördük. Açıkçası bu kısa bir yazı yada açıklama ile karşılanamayacak bir ihtiyaç olduğunu düşündüğümüzden tam detaylı ve A dan Z’ye bir “Bloglama’ya Giriş Rehberi” yazı dizisini oluşturma kararı aldık.

Bloglama'ya Giriş Rehberi 1

Blog Nedir?

Az yada çok ama eminim blog ve blogların ne oldukları ile ilgili bir takım şeyleri bugüne kadar duymuşsunuzdur. İster inanın ister inanmayın ama bugün dahi bloglayan bir çok blogcu, blogun tanımını yapmakta zorlanabilir. Öncelikle bundan sonraki anlatımımızda kafanızı karıştırmaması açısından blog dünyası içinde olan Türkçe blog terimlerinin ne olduğunu kısaca hatırlayalım.

Blog Terimleri

Blog: Yeniden eskiye doğru bir tarihsel sıralama ile yazan kişinin yazı ve yorumların sıralanarak yayınlandığı, web tabanlı bir yayın platformudur.

Blogcu: Bloglayan kişilere verilen isimdir.

Bloglama: Blog yazma eylemini gerçekleştirmeye denilir.

Blog Sitesi: Blog konseptinde oluşturulan web sitelerine verilen isimdir.

Blogger, Blogspot: Blog açılabilecek ücretsiz hizmet sağlayan popüler blog platformlarıdır.

WordPress: Php programlama dili ile kodlanmış, en popüler bloglama platformudur.

En temel ve en sıklıkla duyacağınız blog terim ve kavramları bunlardır. Bundan sonra devam edecek olan anlatımımızda bu terimleri sık sık kullanacağımız için bilmenizde fayda var. Yukarıda ki blog terimlerinde ki açıklamadan da görebileceğiniz gibi blog “güncel ve yeni tarihten eskiye doğru sıralanan yazıları bir arada tutan bir çeşit web yayın platformudur. Bloglama işlemi ve blogculuk çeşitli amaç ve hedefler doğrultusuda yapılabilmektedir. Bunları 2 ana gruba ayırabiliriz. 1. grub kişisel bloglamadır. Bu tür bloglayan kişiler genellikle bunu hobi olarak yapmaktadırlar ve yine genellikle bunu yaparken kazanç elde etmek gibi bir gayeleri yoktur. 2. grub ise içerik pazarlaması adı verilen ve ticari amaç güden tür bloglamadır. Bu tür bloglayan kişiler belirli bir niche seçip bu niche’ye uygun içerik yayını yaparak trafik elde etmek ve çeşitli yöntemler ile kazanç elde etme amacı güderler.

Bu konu ile alakalı olarak yazılmış Profesyonel bloglama ile hobi için bloglama arasındaki fark nedir isimli yazımıza buradan göz atabilirsiniz.

Peki ama neden blog açmalısınız?

Bu konuya da kısaca değinmekte fayda var, isterseniz madde madde gidelim;

 • Bloglama son yıllarda çığ gibi büyüyen ve en popüler paylaşım, iletişim ve yayıncılık platformudur. Blog açarak hayal bile edemeyeceğiniz kadar çok insana düşüncelerinizi ve deneyimlerinizi duyurma şansına sahip olabilir, hatta arzu ederseniz bundan çeşitli yöntemler kullanarak kazanç elde edebilirsiniz.
 • Bloglama sayesinde yazı yazma yeteneğinizi keşfedebilir ve geliştirebilirsiniz, bir çok insanı yazılarınız ile etkileyip popülerleşebilirsiniz.
 • Blogunuz için yazmalısınız, yazı yazmak için ise düşünmelisiniz, buda düşünme ve çözüm üretme yeteneğinizi geliştirir.
 • Yazı yazarken bilinçli ve bilinçsiz olarak kendi bilgi ve yaptıklarınızı analiz edip sorgularsınız, buda sizi daha bilinçli birisi yapar.
 • Blog yazmak düşünce ve davranış farkındalığınızı artırır, düşündüklerinizi yazarken “yazma eylemi” içinde bulunursunuz ve bu eylem çoğu zaman sizi bile şaşırtacak yönlerinizi keşfetmenize sebeb olur.
 • Blog yazmak bir disiplini de beraberinde getirir, sürekli yazmak için kendinize kaliteli vakit ayırırsınız ve düzenli olarak yazdığınız zaman kendi hayatınızada düzen ve disiplin getirmiş olursunuz.
 • Yazdığınız yazılar ve alacağınız yorumlardan mütevellit insanlar ile diyalog kurarsınız, buda sizi daha sosyal birisi yapar ve iletişim yönünüzü geliştirir.

Blog Platformları

Diyelim ki blog açmaya ve bir blog sahibi olmaya karar verdiniz, peki ama ne türlü bloglar mevcut? Hangi blog platformları daha cazip? Bu sorularınıza cevap verebilmek için size istatistiksel bilgiler vereceğim, bu sayede global ölçekte blogcuların hangi platformları kullandığını ve hangilerinin daha popüler olduğunu görme şansımız olacak.

Blog platformları

Bu grafikte gördüğünüz istatistiksel veriler pingdom.com sitesi tarafından elde edilmiş doğruluk payı yüksek verilerdir. Gördüğünüz gibi global blog dünyasının çok büyük bir kısmı WordPress’i tercih etmektedir. WordPress’i tercih eden blogcuların  %39 gibi büyük bir kısmı kendi özel alan adı ve host (barındırma) hizmetini temin ederek bloglamaktadır.

Peki ama bloglamak için domain ( alan adı ) ve hosting ( barındırma hizmeti ) almak zorundamıyız? Hayır değiliz. Web’deki bloglama platformlarından bir çoğu ücretsiz olarak bu hizmeti size sunmaktadır, grafikte’de gördüğünüz gibi çok ciddi bir kısım blogger alt yapısını kullanarak ücretsiz blog oluşturup kullanmaktadır. Ayrıca WordPress’i ücretsiz olarak deneyimlemek isterseniz tr.wordpress.com adresinden yine ücretsiz bir hesap oluşturarak wordpress tabanlı blogunuzu ücretsiz oluşturabilirsiniz. Gördüğünüz gibi web’de ki blogların %9 gibi önemli bir kısmı ücretsiz wordpress hesabı oluşturarak blogluyorlar.

Pingdom’un verilerinde de yer verdiği bu popüler blog platformlarından bazıları hakkında kısaca bilgiler vereceğim;

WordPress 

WordPress şu an için global bazda en çok tercih edilen, en çok sevilen, en popüler ve en güçlü içerik yönetim sistemidir. Elbette WordPress’in bu kadar popüler olmasına şaşmamak lazım. Bunun bir çok sebebi var.

WordPress’in kullanımı kolaydır. Kolay olmasına kolaydır ama bu herşeyi sorunsuz bir şekilde halledebileceğiniz ve hiç başınızın ağrımayacağı anlamına gelmiyor! Genel olarak WordPress’in size sunduğu panel ve bileşenlerini kullanmak, bir tema kurmak ve bunu kişiselleştirmek zor şeyler değil. Uğraşarak belirli bir zaman dilimi içerisinde WordPress’i iyi derecede çözebilirsiniz. Zaman zaman yaşayacağınız aksaklık ve sorunları ise çözebilmeniz için Google’a danışmanız yeterli olacaktır. Zira WordPress kullanan o kadar çok blogcu var ki emin olun sizin yaşayacağınız sorunu daha önce yaşamış ve bu sorununu paylaşıp çözüm bulmuş binlerce insan ve onların paylaşımlarını göreceksiniz. Bu yüzden WordPress’in ilk başlarda ki çıkarabileceği potansiyel arızalardan korkmayın. Her blogcunun dönüp dolaşıp geleceği yer mutlaka WordPress’dir. Çünkü hiçbir blog platformu size WordPress’in sağlayacağı imkanları ve limitsizliği sağlayamaz.

Blogger

İşte bir çok blogcunun başlangıç yaptığı ve hatta bir çoğununda hala vazgeçemediği blog platformu. Blogger aslında Google’ın kendi hizmeti ve sahip olduğunuz Google hesabı ile Blogger’den anında istediğiniz miktarda blog oluşturabiliyorsunuz. Blogger’de blog oluşturmak, düzenlemek ve yönetmek WordPress’den dahi daha kolay diyebilirim. Ayrıca bir Google hizmeti olduğu için Google’ın bir takım torpillerinden de istifade edebilirsiniz 🙂 Zira Blogger bloglarının indekslenme hızı çok yüksek. Eğer ilk defa blog oluşturacaksanız ve bunun içinde para ödemek istemiyorsanız Blogger sizin başlangıç adresinizdir.

Tumblr

Tumblr çok enteresan bir blog platformu. Hem bir blog platformu hemde aynı zamanda bir çeşit sosyal medya konseptinde ve çok popüler. Kullanması çok kolay ve blogunuzda ki paylaşımları çok önemli kitlelere ulaştırmanıza olanak sağlıyor. Tumblr blogunuzu %100 e yakın kişiselleştirme fırsatını size veriyor.

 

Nasıl Blog Açılır?

Bir blog açmak için ihtiyacınız olan şey, bir blog platformuna karar vermek. Bu seçimi yaptıktan sonra adım adım blogunuzu oluşturabileceksiniz.

Eğer ki tercihiniz WordPress platformu ise yapmanız gerekenler;

Ücretsiz WordPress Blog Açmak

https://tr.wordpress.com/ adresine gidin:

Resimleri büyütmek için büyütmek istediğiniz resmin üzerine tıklayın.

Adım 1

wp adım 1

Adım 2

wp adım 2

Adım 3

wp adım 3

 

Adım 4

wp adım 4

Adım 5

wp adım 5

Adım 6

wp adım 6

Adım 7 (son)

wp adım 7

İşte WordPress’de ücretsiz olarak blog sahibi olmak bu kadar kolay 7 adımda tamamlanıyor.

Ücretsiz Blogger’de Blog Açmak

http://www.blogger.com/ adrsine gidin:

Adım 1

blogger adım 1

Adım 2

blogger adım 2

Adım 3

blogger adım 3

Adım 4

blogger adım 4

Adım 5

blogger adım 5

Adım 6 (son)

blogger adım 6

Böylece 6 adımda Blogger’den ücretsiz blogumuzu oluşturmuş olduk.

Bloglama’ya Giriş Rehberi 2 ‘ye buradan gidebilirsiniz.

Keyifli bloglamalar!

 

Önceki Bloglama İle İlgili 45 Global İstatistik
Sonraki 5 Dakika'da Wordpress Nasıl Kurulur?

Yazar

Tufan Kürşat
Tufan Kürşat 83 Gönderi

Yazar Tufan Kürşat 1978 Lefkoşa doğumlu, 1997 yılından beridir web çalışmaları yapıyor ve sayısız projenin içinde yer aldı. Şu an ise web executive rolünde çalışmalarına devam etmektedir.

Beğenebileceğiniz diğer gönderiler

Bloglama 3 Yorum

Bloglama’ya Giriş Rehberi 2

Bloglama’ya giriş rehberinin 2. bölümü ile karşınızdayız. 1. bölümümüz de; blog nedir, blog nasıl açılır ve blog platformları gibi bloglamanın temel bilgilerini vermiştik. Bu bölümde ise blog için niche seçimi, blog

Bloglama 5 Yorum

Çok Kazandıran Anahtar Kelimeler Nasıl Bulunur?

Blogculuk ile para kazanmak istiyorsanız öncelikle ilk adımda size en çok kazandırabilecek arama değerleri yüksek olan kelimelere ulaşabilmeniz gerekmektedir. Çünkü doğru bir hedef belirlemeden rastgele bir hedef üzerinde hem bir

Bloglama 3 Yorum

Daha Çok Trafik İçin Çözüm Üretin

Blogcuların her dönemde bloglarına ziyaretçi çekmek ve hitlerini artırmak için kullandıkları klasik yöntemler vardır. Backlink çalışmaları yapmak(“Backlink Almak İçin Eşsiz Yöntemler” başlıklı yazımızı okuyun. ), sosyal medyada bloglarını tanıtmak bunlardan başlıcaları.

8 Yorum

 1. Zeynep
  Ocak 26, 17:19 Yanıtla
  Blog serüvenine başlamak isteyenler için gayet güzel bir yol haritası olmuş :) Katılmadığım nokta ise ben Tumblr 'ı blog olarak görmüyorum, o daha çok görseller ile dert yakınmak isteyenler için uygun bir platform. Benim favorim tabi ki blogger :)
 2. Melih
  Ocak 26, 19:25 Yanıtla
  Blog açmak isteyen arkadaşlar için harika bir rehber olmuş. Şu yazıya aslında hiç yorum bile yapmaya gerek yok. Yazı zaten her açıdan gösteriyor heybetini. Bu tür içerikleri bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim.
 3. Resul
  Ocak 27, 11:06 Yanıtla
  Gerçekten blog açmak isteyen herkesin bu öneri ve bilgileri dikkate almalı hatta benim bile dikkat etmediğim bir çok konu vardı sayenizde her gün bir şeyler öğreniyoruz.. Blog açmak isteyenler mutlaka okusun..
 4. Taner
  Ocak 27, 16:57 Yanıtla
  Açıkçası blogger'in bu kadar düşük olacağını düşünmemiştim ama gerçekten wordpress çok kaliteli
 5. Tolga
  Ocak 27, 16:58 Yanıtla
  Makalenizi sevdim anlatım oldukça başarılır başlangıcım blogger oldu fakat şuan wordpress le devam ediyorum.Wordpress her zaman tavsiyemdir.
 6. engin
  Ocak 28, 17:29 Yanıtla
  konunun detaylarına kadar anlatan ve gösteren değerli bir içerik olmuş :) blog yazmak göründüğü kadar kolay olmada da bilgilendirici kişiler olmazsa en fazla ömürleri 1 hafta.Beklenen günlük yüzlerce ziyaretçi ve porüler olmak dışarıdan göründüğü kadar kolay birşey değil tabiki.
 7. Tarık
  Ocak 31, 09:10 Yanıtla
  Çok detaylı bir konuya değinmişsiniz, makalenizdede dediğiniz gibi bende bir blogger hayranı ve kullanıcısıyım. Kullanmaya başladım ve öylede kaldım.
 8. Atınç Belge
  Haziran 13, 12:37 Yanıtla
  Tamda bu tarz herşeyin bir arada olduğu bir blogculuk rehberi arıyordum ilaç gibi geldi diyebilirim, bilgiler için çok teşekkürler. İlaveten blog açtığım zaman nasıl konular hakkında veya yazacağımız blog konusu ile ilgili nasıl bir hazırlık ve çalışma yapmalıyız, nelere dikkat edersek yazılarımız dikkat çeker ve çok okunur konularında bilgilendirici bir analiz yazısı yazarsanız çok makbule geçecek.

Yanıtla!