Bloglamanın 4 Kuralı

Gün geçtikçe her niche’de rekabet artmakta ve talep gören niche’lere daha yoğun bloglama yapılmaktadır. Bu yüzden yerinizde sayarak sürekli gelişen niche’lerde rakipleriniz ile rekabet etme şansınız bulunmuyor. Bu şartlarda micro-niche blogların sayısının artmakta olduğunu rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz.

Bloglamanın 4 Kuralı

Bu yazımda bloglamanın 4 kritik kuralı üzerinde durmak istedim. Bu 4 kural, sizi rekabet ettiğiniz blogların karşısında avantajlı konuma getirecektir.

#1 Değer Yaratın

Hemen her konuda bir takım blogları rutin olarak ziyaret ederiz. Bazılarını yer imlerine ekleyip, hiç aksatmadan düzenli olarak onları kontrol etme ihtiyacı hissederiz. Hemen her sektör için takip etmeyi kendimize vazife saydığımız bazı blog ve siteler mevcut. Peki ama neden? her sektör veya niche için yüzlerce, binlerce blog ve site bulunmasına rağmen neden bazıları bizim gözümüzde ayrıdır ve değerlidir?
Bir takım özellikleri bu blogları bizim açımızdan diğerlerine kıyasla değerli yapar. Ziyaretçisi ile diyaloğu, güncel olması, olaylara yaklaşım tarzı, bize sunuş şekli ve daha sayamayacağımız bir çok faktör ile bu bloglar değer yaratırlar.

#2 Ziyaretçileriniz İle İletişim İçinde Olun

Bu blogculukta ki en önemli altın kurallardan bir tanesi. Çok rağbet edilen bloglarda her yazı için bir çok yorum geldiğini farkedersiniz. Bu yorumların en az 3/1’i kadarını ise blog yazarlarının ziyaretçilerine yazdığı cevaplar tutmaktadır. Blog yazarı ziyaretçileri ile yakın ilişki tesis ettiği zaman o bloga olan rağbetin arttığını ve ziyaretçi kitlesinin blogu benimsediğini çok net görürsünüz. Blogculuk sadece yazılarınızı yazıp bloglamak ile sınırlı kalmamalıdır. Yazınızın akabininde yorum yapan ziyaretçileriniz ile yakın ilişkiler tesis edip, onların yorumlarını okuyup, iyi analiz edip geri dönüş yapmanız, blogunuza sadık bir ziyaretçi kitlesini oluşturma adına önemli temeller atacaktır.

#3 Blogunuz Diğerlerinden Farklı Ve Özel Olsun

Blogunuzu diğer bloglardan farklı ve ayrı kılabilecek bir çok opsiyonunuz vardır. İsterseniz bunlardan en önemlilerine değinelim;

√ Farklı bir tasarımınız olsun
√ Değişik şekillerde içerik sunun ( slayt gösteriler, videolar, audiolar )
√ Yazılarınızı konusuna adanmış olarak uzun ve bilgilendirici yazın
√ Konunun hakimi olarak kabul edilen kişilerin röportajlarını yayınlayın.
√ Pdf formatında e-kitaplar yazın ve bunları ücretsiz dağıtın ( ziyaretçilerinizi ödüllendirin)
#4 Kolay Okunabilir Ve Anlaşılabilir Olun

Ne kadar detaylı ve uzun yazarsanız yazın, ne kadar çok yazarsanız yazın eğer vermek istediğiniz mesajı okuyucunuza veremiyorsanız, başarılı olma şansınız yok demektir. Düzgün uslup kullanımı, blogladığınız lisana hakim olma ve minimal gramer hataları, düzgün ve doğru cümle yapıları ile okuyucunuzun kolayca anlayabileceği ve sindirebileceği formatta yazmanız hayati önem taşır.
Bir kaç tavsiyede bulunacak olursak;
√ Yazınızı yayınlamadan önce mutlaka son bir kez kontrol edin ve bulduğunuz imla hatalarını düzenleyin
√ Yazınızdaki önemli noktaları ( kalınlaştırarak veya altını çizerek) belli edin
√ Uzun yazılarda, ara ara alt başlıklar yerleştirin
√ Gerekli yerlerde paragraf atlamaya özen gösterin ( tek kalıp ve bitişik uzun bir yazı kimseye kendini okutamaz)

Blogunuzun Tasarımı Yeterince iyi mi? isimli yazımıza göz atmanızı tavsiye ederim.

Önceki Wordpress mi? Blogger mı?
Sonraki Sosyal Medya’da Yapılmaması Gereken 6 Hata

Yazar

Tufan Kürşat
Tufan Kürşat 83 Gönderi

Yazar Tufan Kürşat 1978 Lefkoşa doğumlu, 1997 yılından beridir web çalışmaları yapıyor ve sayısız projenin içinde yer aldı. Şu an ise web executive rolünde çalışmalarına devam etmektedir.

Beğenebileceğiniz diğer gönderiler

Bloglama 2 Yorum

Blogcuların Klasik Hataları

Daha önce bloglamada yapılan bir çok hatalardan bahsetmiştik ancak bugün bir çok blogcunun stratejik olarak yaptıkları hata ve yanlışların üzerinde duracağız. Bloglama ile ilgilenen bir çok kişi aynı zamanda hatırı

Bloglama 0 Yorum

Kurumlar İçin Blog Sahibi Olmanın Faydaları

Bir çok kurum ve firmanın artık web siteleri bünyesinde veya harici olarak blog barındırmaya ve güncellemeye başladığını farketmişsinizdir. En küçük ölçekli işletmeden tutunda, en bilinirliği yüksek marka olmuş firmalara kadar

Bloglama 7 Yorum

Bloglama İle İlgili 45 Global İstatistik

İster amatör bir kişisel blog yazarı olun, isterseniz bloglamayı dijital pazarlama ölçeğinde değerlendiren bir “guru” olun, bloglama ile ilgili global ölçekli ve ilginizi çekecek bu istatistiklere mutlaka göz atmanızı tavsiye

1 Yorum

  1. Öcal
    Haziran 13, 12:39 Yanıtla
    Bilhassa 3 numaralı kural hepsinden önemli. Özentiden uzak tamamen kendi kimlik ve tarzınızı yansıtacak bir blog başarının altın kuralı olabilir. Başarılı bir tespit olmuş.

Yanıtla!