Bitcoin Nedir, Nereden Alınır?

Bitcoin nedir nereden alınır

Bitcoin dijital para birimi olarak İnternet ortamında kullanılan alınıp satılabilen ve BTC olarak kısaltılabilen bir para birimidir. İnternet kullanımının gittikçe yaygınlaşmasıyla uluslararası alanda Bitcoin oldukça popüler olmaya başlamıştır. 2008 senesinde S. Nakamoto tarafından başlatılan dijital para sistemi küresel piyasalarda da dövizin alternatifi olarak kullanılmaya başlanmıştır.
Dijital platformlarda Bitcoin üretim işine mining ismi veriliyor. Türkçe açıklaması Madencilik olan mining yapılarak Bitcoin üretmek mümkün. Bu işlem çeşitli hesaplamalar gerçekleştirmek sistemin ağını güvenli hale getirmeye çalışmak sistemdeki kullanıcıları senkronize etme işlemidir.

Bitcoin Kontrolü

Bitcoin sistemi tek bir noktadan kontrol edilemez Bu yüzden Bitcoin sistemi kullanan her noktada bu süreci çalıştırmak ve sistemi gözetlemek belli bir bedel karşılığında olmaktadır. Bu işlemi yapan kişilere madenci ya da mining ismi verilir. İleri derecede bilgisayar bilgisi ve çok güçlü bilgisayar sistemine sahip olan herkes Bitcoin madenciliği yapabilir. Bunun için çok iyi bir bilgisayar donanımına çok yüksek kapasiteli bir ekran kartına ihtiyacınız vardır.

Bitcoin madenciliği

Bitcoin için özel olarak tasarlanmış çeşitli sistemleri hazır olarak kiralamak da mümkündür. Bitcoin havuzlarına dahil olarak başka bir ifadeyle bilgisayarların güçlerini bir araya getirerek çok daha basit işlemlerle uğraşabilirsiniz. Bu havuzda yer alan kullanıcılar arasında bloktan elde edilen gelir dağıtılmaktadır.
Yüzdenin belli bir kısmını da operatör kendi hesabına alır. Her geçen gün gelişen teknolojinin getirisi olan çok yüksek özellikli bilgisayarların piyasaya çıkmasıyla Bitcoin madenciliği zorlaşmaya başlamıştır. Uluslararası piyasalarda dolaşıma giren Bitcoin sayısının azalması Bitcoin değerini arttırmıştır.

Bitcoin Kullanımı

Bitcoin kullanımı için sanal bir cüzdan oluşturmanız gerekir, bunun için internet üzerindeki web sunucularından yararlanabilirsiniz. Her kişinin istediği kadar cüzdan alma şansı vardır. Bu cüzdanlar için tehlike oluşturabilecek özel bilgilerinizi kullanmanız gerekmez. Alışverişlerinizi bu cüzdanlar sayesinde yapabilirsiniz. Bitcoin dijital para yatırım aracı olarak da kullanılabilir. Bitcoin’in ilk piyasaya çıktığı günlerde bir miktar Bitcoin alan Fransalı bir girişimci geçtiğimiz yıl Bitcoin için harcadığı 100 dolara karşılık iki milyon dolar para kazanmıştır. Bitcoin yasal olmayan işlemlerde kullanılan bir dijital paradır. Deep Web kavramını duyanlar, derin internetteki kirli pazarı da duymuşlardır. Her türlü yasadışı ürün alış verişinin sağlanması için kullanılan tek araç kimlik bilgilerinin gizli tutulduğu ve hiçbir kuruma bağlı olmayan bir sisteme ait olan Bitcoin dijital parasıdır.

Önceki E-Kitap Nasıl Oluşturulur?
Sonraki Wordpress Yedek Nasıl Alınır?

Yazar

Tufan Kürşat
Tufan Kürşat 83 Gönderi

Yazar Tufan Kürşat 1978 Lefkoşa doğumlu, 1997 yılından beridir web çalışmaları yapıyor ve sayısız projenin içinde yer aldı. Şu an ise web executive rolünde çalışmalarına devam etmektedir.

Beğenebileceğiniz diğer gönderiler

Nasıl Yapılır ? 10 Yorum

5 Dakika’da WordPress Nasıl Kurulur?

WordPress günümüzün en popüler içerik yönetim sistemi. Gerek bloglar, gerekse her kategoride ki sitelerin bir çoğu artık WordPress içerik yönetim sistemi ile kurulup yönetiliyor. Yaklaşık 5 dakika içinde en sorunsuz

Nasıl Yapılır ? 2 Yorum

Sitenizin Hızını Artırma Teknikleri

İnternet siteniz varsa ve siteniz yavaşsa, sitenizin hızını artırma tekniklerini öğrenmelisiniz. Bu yazımızda sizinle site hızlandırma adına önem taşıyan bütün noktaları paylaşacağız. Öncelikle, ilk bilmeniz gereken şey sitenizin hızının, seçtiğiniz

Nasıl Yapılır ? 0 Yorum

WordPress Yedek Nasıl Alınır?

Bu yazımızda WordPress yedek alma işlemi nasıl yapılır konusuna değineceğiz. Bilindiği gibi internet siteleri internet ortamında barınmak için domain adı kiralamak ve sitenin internette barınması için host alanı kiralamak durumundalar.

2 Yorum

  1. rifat
    Şubat 18, 19:45 Yanıtla
    eskiden bitcoin üretmek daha kolaydı şimdi çok zorlaştı.
  2. Ayna
    Ocak 09, 17:18 Yanıtla
    Sitenizi ilgi ile takip ediyorum. Bilgiler icin tesekür ederim.

Yanıtla!