Adblocker! Lütfen Okuyun

Son dönemlerde internet kullanıcılarının çok büyük bır kısmının Adblocker kullanmaya başladığı aşikardır. Belki siz dahi bu yazıyı okurken şu anda Adblocker’ınız tarayıcınıza kurulu ve aktif olarak burada bulunuyorsunuz. Öncelikle Adblocker kullanımının neden bu kadar yaygınlaştığını ve rağbet gördüğünü anlamamız gerekiyor. Adblocker kullanmanın internete katacağı ve internetten götüreceklerini çoğu kişi hesaplamadan bu eklentiyi kullanmaya devam ediyor.

Adblocker Bilinçsizliği

Adblocker Kullanımı Neden Yaygınlaştı

Bugünün internet dünyasında web’i inşa eden bizler yani webmaster’lar, yaptıkları işin karşılığını alabilmek için bir kısmı bilinçli bir kısmı ise bilinçsiz olarak bir çok yöntemlere başvurdular. Bu yöntemlerden bazıları ise yapılan site ve blogları rahatsız edici ölçülerde reklamlar ile doldurmak olmuştur. Özellikle çok fazla ziyarete uğrayan film izleme, video izleme ve indirme, program indirme, resim paylaşma ve bunun gibi sitelerde gereğinden fazla reklam doldurarak kazançları artırma yoluna gidilmiştir.

İzlemek istediğiniz bir film yada dizi için girdiğiniz sitelerde sağdan soldan fışkıran, taşan onlarca reklamı kapatıp, önünüze atılan popup “açılan küçük pencere”leri kapatmaktan illallah çekmişsinizdir. Bu da yetmezmiş gibi hiçte yasal olmayan yöntemler ile istediğiniz içeriğe veya videoya ulaşabilmeniz için sizi reklamlarına tıklama mecburiyetinde bırakma noktasına kadar gelmiştir bu iş. Böyle bir durumda hepimizin 2 seçeği kaldı; ya Adblocker eklentisini tarayıcımıza kurup bu sorunların hiçbirisi ile uğraşmadan internette rahatça ve özgürce dolaşıp istediğimiz içeriğe işkence çekmeden erişebilmek, yada Adblocker kullanmadan bu işkenceye devam etmek veya talep ettiğimiz içerikten feragat etmek.

Anlattıklarına Bakılırsa, Adblocker Büyük Bir Nimettir, Öyle mi?

Aslında işin özeti bu kadar kolay ve basit değil. Evet Adblocker şu maruz kalınan durumda şart denilebilecek bir eklenti fakat Adblocker doğru kullanıldığı takdirde! Adblocker’ın tarayıcınızda kapalı şekilde bulunması ve sözünü ettiğimiz türden rahatsız edici boyuta ulaşan reklamların bulunduğu sitelere girdiğinizde bunun etkinleştirilmesi gayet doğal ve anlaşılabilir bir durumdur. Lakin “aç-kapa ile uğraşamam” diye düşünüp bunu sürekli açık bırakarak nelere sebebiyet verdiğinizi düşündünüz mü hiç?

Web dünyası sadece sözünü ettiğimiz tür ortam ve sitelerden oluşmuyor, işini düzgün ve kaliteli yapıp, emeğinin karşılığını koyduğu 1-2 “adsense başta olmak üzere” 3-5 kuruş reklam gelirine sırtını dayamış sitelerde mevcut. Adblocker’ı sürekli açık durumda tutarken “pire için yorgan yaktığınızı” belkide hiç düşünmemişsinizdir. Şu ana kadar işin hep ziyaretçi ve izleyici kısmından konuştuk ve o yönden değerlendirdik, şimdi birde yayıncı yani web sitelerinin gözünden değerlendirelim!

Adblocker Açık Kalırsa Ne Olacak?

Adblocker açık kalırsa hiç iyi şeyler olmayacak. Sözünü ettiğimiz sınırlı bütçeleri ve sahip olduğu tek şey el emeği ve bilgi birikimi olan site bloglar büyük darbe yiyecek. İster inanın ister inanmayın ama internet dünyanın en büyük bedava pazarı. Bu söylediğim şartlar oluştuğu zaman web sitelerinin ve webmaster’ların önünde 2 yol kalıyor. Bunlardan birincisi kazanç elde etmek için farklı yöntemlere başvurmak ki; bunlar “ücretli üyelik, ücretli içerik erişimi,” gibi çok daha can sıkıcı ve internetin kullanım özgürlüğüne limon sıkacak gelişmelerdir. Diğer ve hiç arzu edilmeyen seçenek ise kepenk kapatmak yani zaman içerisinde internet derinliğinin kaybolmaya başlaması buda = bilgi ve paylaşımın büyük firmaların tekeline girmeye başlaması demek.

Kimse size Adblocker kullanmayın diyemez ve dememelide zaten fakat bilinçsiz kullanmanın getireceği sıkıntılar emin olun Adblocker’sız bir internetin yaşattığı sıkıntılardan küçük değil.

Adblocker Nasıl Kapatılır?

Adblocker Nasıl Kapatılır

Adblocker’ın üzerine tıkladığınız zaman yukarıda ki resimde gördüğünüz menü açılacaktır. Buradan ok ile işaret edilen “Adblock’u duraklat” seçeneğini tıkladığınız zaman Adblock’unuz etkisizleştirilir. Tekrar etkinleştirmeye ihtiyaç duyduğunuz zaman yine aynı yoldan etkinleştirme işlemini yapabilirsiniz, fakat lütfen işiniz bittikten sonra tekrar etkisizleştirmeyi ihmal etmeyin.

İnternet hala sınırsız ölçülerde özgür olabildiğimiz belki de tek yer. Özgürlüğümüzün tadını çıkarırken, bu özgürlüğümüze katkı koyan web sitelerini ve bu bilinçli webmaster’ları koruyup destek olmaya özen gösterelim.

 

 

 

Önceki Blogunuzun Tasarımı Yeterince İyi mi?
Sonraki Web Dünyasında Başarı İçin Sihirli Sözcük: İletişim!

Yazar

Tufan Kürşat
Tufan Kürşat 83 Gönderi

Yazar Tufan Kürşat 1978 Lefkoşa doğumlu, 1997 yılından beridir web çalışmaları yapıyor ve sayısız projenin içinde yer aldı. Şu an ise web executive rolünde çalışmalarına devam etmektedir.

Beğenebileceğiniz diğer gönderiler

Nasıl Yapılır ? 10 Yorum

5 Dakika’da WordPress Nasıl Kurulur?

WordPress günümüzün en popüler içerik yönetim sistemi. Gerek bloglar, gerekse her kategoride ki sitelerin bir çoğu artık WordPress içerik yönetim sistemi ile kurulup yönetiliyor. Yaklaşık 5 dakika içinde en sorunsuz

Nasıl Yapılır ? 2 Yorum

Bitcoin Nedir, Nereden Alınır?

Bitcoin dijital para birimi olarak İnternet ortamında kullanılan alınıp satılabilen ve BTC olarak kısaltılabilen bir para birimidir. İnternet kullanımının gittikçe yaygınlaşmasıyla uluslararası alanda Bitcoin oldukça popüler olmaya başlamıştır. 2008 senesinde

Nasıl Yapılır ? 2 Yorum

WordPress Boş Sayfa Hatası Nasıl Çözülür ?

Bu gönderimde hepimizin başına gelebilecek olan wordpress boş sayfa hatasını nasıl çözümleyebileceğinizi videolu bir anlatım şeklinde anlattım. Umarım herkes için yararlı olur. Blografi.net olarak webmaster ve blogcuların başına gelen ve

21 Yorum

 1. Ömer
  Ocak 12, 21:22 Yanıtla
  Adblocker bilinçli kullanılırsa gerçekten harika bir uygulama, öte yandan gerçekten yararlı içerikler sunan sitelerin yaptıkları iş karşılığında gelir elde edememeleri ve hatta yaptıkları işi bırakmaları söz konusu.
  • Tufan Kürşat
   Ocak 12, 22:40 Yanıtla
   Kesinlikle hemfikirim, vurgulamak istediğim noktada tam olarak buydu, biraz tembel milletiz, adam koyuyor üstüne sonra neden site seçeyim ki bana bir zararı yok diye açık bırakıyor. Bilinçlenmemiz gerekli..
 2. Erman Demir
  Ocak 13, 10:00 Yanıtla
  Adblocker uygulamasını kullanıyordum fakat sık kullandığım sitelerdeki reklamları da kapattığı için bir süre sonra uygulamayı kaldırdım.Sonuçta destek olmak gerekiyor :)
 3. Harun
  Ocak 15, 14:06 Yanıtla
  Sanırım Adblocker uygulaması kullanıcılara çok mantıklı geliyor ama bunun site sahipleri için çok kötü bir durum olduğunu düşünseler Adblocker kullanmazlardı herhalde gerçi bazı siteler var ki her yerden reklam fırlıyor o tarz siteler için bence çıkartılmış bir uygulama diye düşünüyorum.. Kurunun yanında yaşta yanıcak elbett :)
  • Tufan Kürşat
   Ocak 15, 16:11 Yanıtla
   Zaten bunu ifade etmeye çalıştım yazıdada, 1 sorunu çözerken x10 sorun yaratıyor antibiyotik gibi bu eklenti :D
 4. Ahmet
  Ocak 15, 17:15 Yanıtla
  Gerçekten sıkıntılı içerik sunan ve görülmemesi gereken reklamları kapatabilen bi uygulama olsa ne ala ama bu uygulamada herşeyi kapatıyor be arkadaşım. Bence tamamen kaldırılması gereken bir uygulama. Sitelerimizden gelir elde edemez olduk.
  • Tufan Kürşat
   Ocak 16, 15:06 Yanıtla
   Malesef benimde vurgu yapmaya çalıştığım nokta bu, pasif olarak eklentinin bulunması bir tercih meselesi ama bizim insanımız "uğraşamam hep açık kalsın" mentalitesinde olduğu için bundan canımız yanacak gibi :)
 5. Semra
  Ocak 16, 18:35 Yanıtla
  Ben bi tarayıcıda kullanıyorum, diğerinde kullanmıyorum. Kullandığım tarayıcı genelde basit işler için açılıyor, diğerini esas işler için açıyorum. Bazen sırf hak edenler bir şekilde karşılığını alsınlar diye sitelerin o malum 'rklm' bölümlerine tıklayıp siteyi arkaplanda açık bırakıyorum :)
 6. Emre
  Ocak 18, 19:06 Yanıtla
  Yorumlarda yazıldığı gibi Adblock yerinde kullanılmalı herkes bütün reklamları kaldırıyor bu sefer kimse kazanç elde edmiyor bir karşılık bulamıyor, ama bu adblock un popüler olmasının sebebi aşırı popup ve yasaklı reklamlardan dolayı.
 7. Furkan
  Ocak 21, 07:07 Yanıtla
  yazıyı okurken adblock açıktı kapatıp tekrar siteye baktım rahatsız edici reklam görmedim ve yazılar hoşuma gitti kapattım bu arada bende bi webmasterim durumun vaziyetini en iyi şekilde anlayabiliyorum herkes bilinçlenirse gerçekten emek veren insanlar ekmeğinden olmaz :)
 8. Berke
  Şubat 18, 18:42 Yanıtla
  Adblocker bir çok internet kullanıcısı için işkenceye dönüşmüş webde ilaç gibi bir eklenti oldu. Fakat söylediğiniz boyutta düşünmemiştim gerçekten işini düzgün yapan sitelere darbe vurabilir açık bırakıldığında.
 9. naz
  Şubat 19, 15:05 Yanıtla
  ad blocker her şeye rağmen iyidir
 10. Loura
  Şubat 23, 13:47 Yanıtla
  Adblocker'ın çıkış ve popülerleşme sebebi belli. Bence son derece gerekli bir eklenti. Abartı noktasına gelen reklam maskaralığına başka türlü getirilebilecek bir çözüm yok. Söylediklerinizde haklı olabilirsiniz fakat anlamadığım nokta şu, adblockera tepki gösterene kadar adblocker'ın çıkış sebebi olan saçma sapan web sitelerine tepki gösterilmeli. Çünkü hiçbirşey durduk yerde ortaya çıkmaz!
 11. Muhterem
  Şubat 23, 15:38 Yanıtla
  Neyi bilinçli kullanıyoruz yada kullanabiliyoruz ki, adblocker'ı bilinçli kullanalım? Çoğunlukla illegal içerikli sitelerin abartılı reklamları yüzünden bu eklentiyi kullanmaya başladı insanlar ki kendi ölçeklerinde haklılarda. Ancak dedim ya işin suyunu çıkarmakta üstümüze yok.
 12. Behiç
  Şubat 23, 18:05 Yanıtla
  Adblocker dediğiniz şekilde pasif oluyor evet ama tarayıcıyı kapatıp açınca veya farklı sitelere giriş yapınca bazzen kendi kendine tekrar açılıyor o yüzden sürekli açık bırakıyorum bir yolu varmıdır?
 13. Pınar
  Şubat 23, 19:53 Yanıtla
  Bende üzülüyorum hatta bazen gerçekten para kazandırmak istediğim siteler oluyor reklamlarına tıklıyorum doğru yada yanlış. Ancak film izlemek işkence adblockersız.
 14. Zehra
  Şubat 24, 14:15 Yanıtla
  Yeni reklam ve para kazanma yöntemleri türemeye başladı işte tamda bu yüzden. Organik reklamlar artık çok daha değerli hale geldi.
 15. Rüştü
  Şubat 25, 21:53 Yanıtla
  Bu söylediklerinizi zaten şu anda yapan var, internet eskisi kadar beleş değil insanlar sinekten yağ çıkarmaya çalışıyorlar.
 16. Teoman
  Şubat 26, 05:14 Yanıtla
  Kırk yılın başında bir dizi film izleyeceğiz onuda zehir ediyorlar reklamlar ile. Yok tıkla izle yok bilmem ne. Birde öyle iğrenç reklam yerleşimleri yapıyorlar ki reklamları kapatacağım derken istemeden 100 tane popup açılıyor bu işkence için ad block şart!
 17. bilal
  Şubat 27, 05:51 Yanıtla
  Önemli bir noktaya temas etmişsiniz faydalı bir yazı adblock kullanıcıları için.

Yanıtla!