5 Dakika’da WordPress Nasıl Kurulur?

WordPress günümüzün en popüler içerik yönetim sistemi. Gerek bloglar, gerekse her kategoride ki sitelerin bir çoğu artık WordPress içerik yönetim sistemi ile kurulup yönetiliyor. Yaklaşık 5 dakika içinde en sorunsuz şekilde WordPress nasıl kurulur sorusuna cevap arıyorsanız aşağıda anlattığımız adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

5 dakika'da wordpress kurulumu

Eğer dosya isimlerini değiştirmek ile uğraşmak istemiyorsanız 4. adımın opsiyonel olduğunu belirtmemizde fayda var.

1- tr.wordpress.org sitesine gidip sağ menüden WordPress’in en son sürümünü indirin.

wordpress indir

2- İndirdiğiniz WordPress kurulum dosyasını zip’ten çıkartın.

3- Web panelinize girip WordPress’in kullanacağı mysql veri tabanını oluşturun. “Oluşturması ve yönetmesi son derece kolaydır.

4- *Opsiyonel* wp-config-sample.php dosyasını bulup adını wp-config.php olarak değiştirin, daha sonra dosyayı açıp veritabanı bilgilerinizi dosyaya girin.

5- WordPress dosyanızı web sunucunuzda dilediğiniz yere yükleyin.

 • Eğer ki WordPress’i ana alan adınızın olduğu yere kurmak istiyorsanız “örnek: http://siteniz.com”  indirdiğiniz WordPress dosyanızı sunucunuzun ana dizinine yüklemelisiniz.
 • Eğer ki WordPress’i herhangi bir alt dizine kurmak istiyorsanız, “http://siteniz.com/abc” ftp yardımı ile indirdiğiniz WordPress dosyasını ana dizininizin altında oluşturacağız örnek: “abc” klasörünün içine atınız. Not: Eğer kullandığınız ftp programında dosya isimlerini otomatik küçük harfe dönüştürme seçeği varsa bu özelliğin kapalı olduğuna emin olun.

6-  Web tarayıcınızı açıp kurulum işlemini başlatmak için WordPress’i yüklediğiniz web url’sini girin. Örnek: ana dizine yüklediyseniz “http://sitenizinadi.com, yada bir alt dizine yüklediyseniz http://sitenizinadi.com/abc” şeklinde.

7- Ve bu kadar! Önünüze açılan sayfadan kurulumu gayet kolay bir şekilde başlatabilirsiniz.

 

Önceki Bloglama'ya Giriş Rehberi
Sonraki Bloglama’ya Giriş Rehberi 2

Yazar

Tufan Kürşat
Tufan Kürşat 83 Gönderi

Yazar Tufan Kürşat 1978 Lefkoşa doğumlu, 1997 yılından beridir web çalışmaları yapıyor ve sayısız projenin içinde yer aldı. Şu an ise web executive rolünde çalışmalarına devam etmektedir.

Beğenebileceğiniz diğer gönderiler

Nasıl Yapılır ? 2 Yorum

Makale Yazarlığı Nasıl Yapılır?

Makale yazmak ve makale yazarak para kazanmak son zamanların ek gelir trend modeli olarak birçok insanın başvurduğu gelir kaynaklarından biri haline geldi. Her gün internet ortamında milyonlarca web sitesine gerekli

Nasıl Yapılır ? 0 Yorum

WordPress Yedek Nasıl Alınır?

Bu yazımızda WordPress yedek alma işlemi nasıl yapılır konusuna değineceğiz. Bilindiği gibi internet siteleri internet ortamında barınmak için domain adı kiralamak ve sitenin internette barınması için host alanı kiralamak durumundalar.

Nasıl Yapılır ? 2 Yorum

WordPress Boş Sayfa Hatası Nasıl Çözülür ?

Bu gönderimde hepimizin başına gelebilecek olan wordpress boş sayfa hatasını nasıl çözümleyebileceğinizi videolu bir anlatım şeklinde anlattım. Umarım herkes için yararlı olur. Blografi.net olarak webmaster ve blogcuların başına gelen ve

10 Yorum

 1. Kadir
  Ocak 27, 21:13 Yanıtla
  Wordpress kadar güzel bir altyapı daha görmedim. Her türlü siteye ayak uyduruyor. En güzel yanıda burası. Sadece bir blog sitesi için değil, her türlü site için altyapı sağlayabiliyor. Her türlü şekle ayak uyuduruyor.
 2. Tuna
  Ocak 28, 07:13 Yanıtla
  wordpress ücretsiz sunulan alt yapılar içerisinde gerçekten hem kurulumu hem de kullanımı en rahat script olarak çıkıyor karşımız. Bu nedenle de Türkiye'de belki de sitelerin yarısından fazlası wordpress kullanmakta. Artık o kadar değişik wp temaları var ki siteye gırdıgımızde wp mıdır degıl mıdırı anlayabılmek uzmanlık ıster dereceye gelmış durumda. Sizin temanızda gayet hoş duruyor bu arada :) Ben genelde kurulumlarımı cpanel uzerınden yapıyorum artık, en kolayı o şekilde oluyor gibi
 3. Harun
  Ocak 28, 13:07 Yanıtla
  Word Press kurulumunda sürekli cpanel den anlatılıyor sizinki dosya ile manuel kurulum anlatımı çok daha iyi ayrıca wordpress candır:)
 4. engin
  Ocak 28, 17:27 Yanıtla
  Wordpress hem kurulum hemde sistem olarak hertürlü projeye uygulanabileceği için dünyada birinci olması normal olarak görülebilir.Wordpress kurulumunu manuel olarak gösterdiğin için teşekkürler, bide softaculous ile gösterirsen güzel bir seri olur diye düşünüyorum.
 5. Zeliha
  Ocak 28, 20:24 Yanıtla
  Bence 5 dakika uzun bir süre (: Tabi ben süre az derken dosyaların hali hazırda olmasından dolayı diyorum, malum bizde güncelleme olduğu gibi masaüstünde bi wordpress klasörü güncellemesi oluyor (:
 6. Kerime
  Ocak 29, 15:06 Yanıtla
  Wordpress kurulumu olsun kullanımı olsun en kolay ücretsiz scripttir. Ftp kurulum herzaman lazım olmasa da lazım olduğunda gereken bilgiyi yazınızdan alabiliriz.
 7. hakan
  Ocak 29, 20:02 Yanıtla
  wordpress şuan sayısını bilmediğim kadar sitemde kuıllanmış oldugum bir script, Dünya genelinde hem seo acısından hem de kullanılabılırlık acısından gayet kullanışlı bir sistem. herkese öneririm
 8. Muhammet
  Ocak 30, 06:10 Yanıtla
  Wordpress olmasa bu webmasterlar ne yapardı çok merak ediyorum konuyu hiç bilmeyen bir blog sahibi iki video veya buradaki yazıyı okuyup blog kurabiliyor hemde çok kaliteli bir siteymiş gibi gösterebiliyor. Gerçekten wordpress çok önemli bir noktada diye düşünüyorum..
 9. Semih
  Ocak 31, 08:58 Yanıtla
  12 yıldır internet alemindeyim daha hiç wordpress kurmamıştım, bu yazı sayesinde bi kurup deneyeceğim, bakalım ne olacak.

Yanıtla!