3 Adımda Etkili SEO

3 adımda etkili seo

Bir çok makale, kaynak ve e-kitaplara rağmen bence Seo’nun 3 ana aşaması bulunmakta. Bu rehberde bunları adım adım göreceğiz.

1- Yapısal Aşama: Hazırladığınız web sitesinin navigasyonu ve zengin medyası, Google başta olmak üzere tüm arama motorlarının sitenizi yukarılara taşımasında önemli etkiye sahiptir.

2- İçerik: Google başta olmak üzere arama motorlarının örümcekleri düz mantık ile çalışır. Kullanıcının arama iletisi ile içeriğiniz bire bir örtüşmelidir.

3- Linkler: Google ve diğer arama motorları web sitesine verilen linklerin sayısına, kalitesine ve ilgililiğine bakarlar.

Google dostu site yapısı:

Flash içerik kullanmaktan kaçının. Flash imaj dosyalarını arama motoru örümcekleri okuyamaz dolayısı ile gereksizdirler.

Javasprict veya Flash navigasyon kullanmaktan kaçının, çünkü Google örümcekleri sayfalar arasında linkleriniz aracılığı ile dolaşır. Bu noktada flash menü navigasyonu veya link hiç iyi bir fikir olmayacaktır.

HTML dosyanızda çok fazla kodun bulunması, Google örümcekleri için çok fazla gürültü ve karmaşa demek olacaktır.

Birbirinin kopyası şeklinde sayfalar bulundurmaktan kaçının. İçerik olarak kopya şeklindeki sayfaları Google örümcekleri elemine edecektir.

Sitenizin iyi bir Hosting firması tarafından barındırıldığından emin olun.

Bu konu ile ilgili derinlemesine analiz ve incelemelerde bulunduğumuz Google dostu site yapısı başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Optimizasyon Aşaması:

Potansiyel ziyaretçilerinizin Google’da ne aradığını biliyormusunuz? Endüstri Argo’sundan kaçının ve potansiyel ziyaretçilerinizin ihtiyaçlarını ortaya koyun. Kendi sunmak istediklerinizi değil.

Mevcut sayfalarınızın isimlerini değiştirmekten kaçınırken, yeni ekleyeceğiniz sayfaların isimlerine özen gösterin. Örnek vermek gerekirse, urunlerimiz.html gibi bir sayfa adı oluşturmaktan ise, daha spesifik “spor-giyisiler.html şeklinde isimlendirme tercih edin.

Yazınızın doğal akışının içinde olmasada, anahtar kelimelerinizi yazınızın içinde barındırmaya çalışın.

Linklerin Önemi:

Başka bir siteden sizin sitenize verilen her 1 link, Google’ın gözünde =1 oy demektir! Her yeni oy sizi biraz daha yukarılara taşır. Sitenize link veren diğer sitenin sizin linkinizi verirken kullandığı kelime eğer anahtar kelimelerinizden birisi ise bu çok daha pozitif etki yapacaktır.

Eğer yinede linklerinizi flash veya javascript kullanmakta ısrarcıysanız, menünüze düz metinle eklenmiş bir site haritası çok önemli yer tutacaktır. Bu sayede Google örümcekleri yollarını bulabilirler.

Önceki Blogcuların Klasik Hataları
Sonraki Popüler Blog Oluşturmanın 20 Püf Noktası

Yazar

Tufan Kürşat
Tufan Kürşat 83 Gönderi

Yazar Tufan Kürşat 1978 Lefkoşa doğumlu, 1997 yılından beridir web çalışmaları yapıyor ve sayısız projenin içinde yer aldı. Şu an ise web executive rolünde çalışmalarına devam etmektedir.

Beğenebileceğiniz diğer gönderiler

Yeni Sitelerde Seo Planlaması Nasıl Olmalıdır?

Yeni siteler için seo çalışması planlanırken öncelikle site konusu ne olursa olsun düzenli bir şekilde güncel içerik eklemek gerekir. Başlangıçta seo işleminin düzeni ve hızı ilerleme açısından önemlidir. Yeni sitelerin

Google’da Hızlı İndeks Alma Yöntemleri

Yeni açılan ve özellikle özgün içerik girilen web sitelerinde, arama motorlarında hızlı indeks almak oldukça önem arz etmektedir. Bunun en büyük nedeni ise, özgün içerik girdiğinizi bilen kötü niyetli içerik

Site İçi SEO Yöntemleri

Bir webmaster’in web sitesi için yapması gereken en önemli işlerden bir tanesi de site içi SEO’dur. Site içi SEO işlemi yapmanın belirli başlı yöntemleri vardır ve bu yöntemleri kullananlar, site içi

7 Yorum

 1. Erdem
  Aralık 24, 21:24 Yanıtla
  Söylediklerinizin çoğunu uyguluyorum ama garip bir sorunum var sitelerimden bazılarında girdiğim yazı 2-3 saat içinde indekslenirken bazılarında 1-2 günü buluyor bu neden olabilir ?
  • Tufan Kürşat
   Aralık 24, 21:31 Yanıtla
   Merhaba Erdem, bu durum hepimizin çok sık rastladığı birşey ve tamamen site ve bloglarınızdaki içerik giriş sıklığı ile doğrudan orantılı. Daha sık güncellenen ve etkin sitelerinize arama motoru böcekleri daha sıklıkla uğrar ve indekslenme hızınız buna bağlı olarak artar.
 2. Buket
  Ocak 15, 11:05 Yanıtla
  Gayet anlaşılır bir şekilde özetlemişsiniz, özellikle ilk madde seo açısından oldukça önem taşıyor. İlk maddeyi uyguladıktan sonra gerisi her türlü halledilir gibi geliyor.
 3. Salih
  Ocak 26, 07:08 Yanıtla
  Hocam bu google ın gözünde her bir linkin 1 oy demek oldugunu vurgulamışsınız ancak merak ettiğim bir konu var. Bu link ana sayfadan alınan footer linki midir yoksa tanıtım yazısı içerisine yerlestırılen linklerde kabul goruyor mu acaba ? Ben genelde link almaktansa tanıtım yazısı almayı daha faydalı buldugum için tanıtım yazısı alıyorum footer dan alınma link ile tanıtım yazısı içerisine yerleştirilmiş olan link sizce aynı seo etkisini sağlar mı siteye ?
  • Tufan Kürşat
   Ocak 26, 07:13 Yanıtla
   Güzel bir konuya değindiniz, tanıtım yazısı+link şüphesiz çok daha iyi sonuçlar verecektir. Zira böyle bir durumda linkiniz seo çalışmasından çıkıp organik tanıtım durumuna dönüşür. Sadece backlink kazanmış olmaz aynı zamanda ilgili kitleyide sitenize çekmiş olursunuz. Tabi bu tarz çalışmalarda tanıtım yazısı koyduracağınız sitenin sizin siteniz ile %100 geçerli bağlantı ve ortak noktaları bulunmalı.
 4. Hakan
  Şubat 05, 21:19 Yanıtla
  Önemli seo bilgileri için gerçekten çok tesekkurler. Seo yaparken bu kurallara mutlaka dikkat etmek gerekiyor

Yanıtla!